Vcutta Beyaz lekeler (Vitiligo)...Paylaalm

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

5 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Aktif Üye Yönetici Editor

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    63
    Saçlı veya saçsız deride keskin veya çentik kenarlı düz beyaz lekelerdir. Vücudun her yerinde olabilir.
    4Tipi vardır.

Plaklar Halinde
    Yaygın
    Universalin (bütün vücutta)
    Halo Nevus

Her iki cinstede görülme sıklığı aynıdır. Normal popülasyonun %1'inde Vitiligo görülür. Travmaya maruz kalan yerlerde ve çok ağı r güneş yanığından sonra meydana çıkabilir. Genetik geçişi şüphelidir. Ancak aile vakası %30 oranındaki vakada görülür. Vitiligo hastalarında; tiroid hastalıklar, diabet, bazı kan hastalıkları, göz anomalileri, Alopecia Areata ve sedef hastalığı araştırılmalıdır. Sağlığı etkilemez ve yavaş yayılır. Doğuştan vitiligo rapor edilmiştir. Albinizimle ilgisi yoktur.

TEDAVİ

Birçok tedavi şekli vardır. Güzellik salonlarında, otlarla tedaviden kaçınılmalıdır.local ve sistematik PUVA tedavisi uygulanmalıdır
  2. 9 Ağustos 2006
  3. essi

essi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    elifçim, bende vitiligo var, nerden aklına geldi bunu yazmak, gerçi grupta benim gibi olanları tanımak isterdim. Ayrıca, 20 senelik vitiligo hastası olarak isteyenlere anlatacağım şeyler olabilir.
  4. 13 Ağustos 2006
  5. EU1

EU1 Guest

bendede 3 sene evvel çıktı fazla yayılmadan fark ettim doktorumun uyguladığı tedaviyle şu an daha iyi ama tamamen geçmedi geçmesi birazda zormuş elif arkadaşıma teşekkürler verdiği emekten dolayı
  6. 27 Temmuz 2007
  7. nrsnkma39

nrsnkma39 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün gelen yakınımızın akrabası beyaz leke hastası.Tedavisini o nedenle araştırıyorum.Kendisi durumundan oldukça rahatsız.
    Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız çok iyi olacak.Şimdiden teşekkürlerimi yolluyorum,bekliyorum.
    Hoş günleriniz olsun.:1hug:a.s.
  8. 29 Temmuz 2007
  9. pufuduk

pufuduk Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tamamen geçmesi mümkün değil mi?
  10. 30 Temmuz 2007
  11. essi

essi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    en ayrıntılı bilgi için, ....sitesini ziyaret edebilirsiniz.

kesin olarak bir tedavisi yok, ama bir çok tedavi yöntemi var. Bunlardan biri size uyarsa bir süre için lekeler geçiyor, ancak stress, duygu değişiklikleri, üzüntüler, yaşam şartları vs. lekelerin hemen yeniden artmasına sebep oluyor. Kontrol edemiyorsunuz.

ben siteye yeşim adıyla üyeyim. sizleri de bekleriz.:içelim:
    Son düzenleyen: Moderatör: 27 Haziran 2009
  12. 27 Ağustos 2007
  13. perwin

perwin Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba bende vitiligo hastalığı var yüzümde küçük bir bölgede yeni teşhis konuldu tedavisi war mı biliyor musunuz
  14. 27 Ağustos 2007
  15. perwin

perwin Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba zülal bendede yeni çıktı yüzümün sağ tarafında eğer mümkünse nerede tedawi olduğunuzu öğrenebilir miyim
  16. 30 Ocak 2008
  17. emine Gxuxlxsxen

emine Gxuxlxsxen Yeni Üye Pro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bendede omuzumda ve kollarımda çıktı bu yaz farkettim küçük beyaz beyaz lekeler cilt doktoruna gittim güneş lekesi dedi ama pek ilgilenmedi malum burası küçük bir şehir ne yapabilirim aramızda hiç dermatolog üye yokmu yahu
  18. 30 Ocak 2008
  19. royall

royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0