Vejetaryenliğin yararları

Konusu 'Kitap Tavsiyeleri' forumundadır ve kaana tarafından 4 Kasım 2010 başlatılmıştır.

4 Kasım 2010
    Konu Sahibi : kaana
  1. kaana

kaana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Sadık Hidayetin bu eserini okuyan et yemeyi mutlaka bırakır. Zavallı hayvanların nasıl işkencelerle öldürülüp sofraya getirildiğini ve hayvanların bir sürü sağlık sorunları ile et yiyen insanlardan nasıl intikam aldıklarını anlatıyor.En başta cinsellik. Et yiyenlerin erken boşalma sorunu yaşadıklarını anlatıyor.
    10 gün sonra besmele ile binlerce hayvan boşu boşuna öldürülecek. Bazıları işkence ile öldürülecek.Bir insan nasıl yüzlerce yıl önceki köhne geleneği sürdürebilir? Peygamberimizden önce kız çocukları diri diri toprağa gömülüyormuş,peygamberimiz buna karşı çıkmış.Hem kurban demek, hayvan öldürmek,kan akıtmak değil ki...Bu çağda en iyi kurban öğrenci okutmak,hasta tedavi ettirmek gibi mantıklı ve yararlı ibadetler lmalı. Asla öldürmek bayram olamaz.Artık kuyunun dibinden değil gökyüzünden bakın şu uçsuz bucaksız dünyaya...

2. 5 Kasım 2010
  3. esteem

esteem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    Arkadaşım sağlık olarak bakılacak olursa;vücudumuzun her besine olduğu kadar kırmızı etede ihtiyacı var,
    kasaplarda işkenceyle öldürüldüğünü dile getiriyorsun o zaman gidersin bir köye kestirirsin güzel güzel yersin.Dini olarak bakılacak olursak da onuda din cahillerine bırakmamak lazım,bilmiyorsak konuşmayacağız,o öyledir diyemeyiz,siz sadece benim yorumum diyebilirsiniz.Oturduğunuz yerden bilmediğiniz konu hakkında fetva veremezsiniz bu işleri yapacak olanlar var gidip din adamlarından bilgi alabilirsiniz.

4. 8 Kasım 2010
  5. miskokulum

miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

Beğenildi:
    389
    Ödül Puanları:
    238
    bu işi usulüne göre yapan çok insan var.Zaten işkenceyle öldüren canidir,insan olamaz.Ama et yenmemeli dersen işte o olmaz.Yiyememek farklı bir durum ama senin yazdıkların çok farklı.Et en iyi protein ve demir kaynaklarından biridir.Ayrıca sodyum,fosfor,magnezyum,bakır,selenyum gibi minerallerle bazı b grubu vitaminleri içerir.Çok abartılmadığı sürece mutlaka yenmeli.

6. 11 Kasım 2010
  7. kaana

kaana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Et protein deposuymuş, demek dünyanın en akıllı filozofları bunu bilmiyorlarmış.
    Eflatun
    Sokrates
    Ovid
    Seneca
    Clement of alexandria
    Plutarch, Pisagor
    Leonardo da vinci
    Alexander pope
    Isaac newton
    Jean jacques rousseau
    Noltaire
    John milton
    Charles darwin
    Percy bysshe shelley
    Ralph waldo emerson
    Henry david thoreau
    Richard wagner
    Benjamin franklin
    Leo tolstoy
    Louisa may alcott
    Mahatma gandi
    Rabindranath tagore,George bernard shaw
    Albert schweitzer
    Dalai lama
    Albert einstein....gibi dünyanın en zeki,Leo Tolstoy gibi en ahlakçı insanlar bunları bilmiyorlarmış...
    Voltaire:
    "Hayvanlar konuşabilseydi, onları kesip yemeye cesaret eder miydik?"

Albert Einstein:
    "Vejetaryenliğin yayılması kadar insanlığın sağlığına ve dünyada hayatta kalmalarına fayda sağlayacak başka bir şey yoktur."

Leonardo da Vinci:
    "Gün gelecek ve hayvanların öldürülmesine insanların öldürülmesi kadar ciddi şekilde bakılacak."

Leo Tolstoy:
    "Bir insan, hayvanları yemek için öldürmeden de sağlıklı şekilde yaşayabilir. Demek ki et yediğinizde, bir canlının ağız tadınız için öldürülmesine yardımcı oluyorsunuz."

Buddha:
    "Vejetaryen olmak, nirvanaya ulaşan yolda bir adımdır."

Bernard Shaw:
    "İnsanlar, bir arslanı öldürmek istediği zaman ona spor der, bir arslan onu öldürmek istediğinde ise buna vahşet der. Hayvanlar benim arkadaşlarım ve ben arkadaşlarımı yiyemem."
    - Daha fazla söze ne gerek...

8. 9 Mayıs 2012
  9. pearlsoldier

pearlsoldier Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    böyle önemli bir konu açmış arkadaşımız ama yazık,ilgi hiç yok.. sadece saçma eleştiriler....ben de vejetaryenim.... iyi ki öyleyim...

10. 9 Mayıs 2012
  11. changing

changing Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    39
    Ödül Puanları:
    153
    Voltaire:
    "Hayvanlar konuşabilseydi, onları kesip yemeye cesaret eder miydik?"
    ne güzel söylemiş.ama et de çok lezzetli bişey ya :26:

12. 9 Mayıs 2012
  13. atractive

atractive Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    zannedersiniz ki haram olan hayvanları kesip yiyoruz
    şahsi görüşüm;eğer bir sakınca olsaydı ALLAH emreetmezdi helal kılmazdı büyük başların ve balığın tamuğun yenmesini sonuçta haram kıldıklarıda var ALLAH herşeyin iyisini bilir yarattığklarını senden benden çok düşünüyor emin ol
    ayrıca hangi doktora sorarsan sor vücudun et proteinlerine o kadar çok ihtiyacı var ki sebze kadar vücudun balığa,kırmızı ete de ihtiyacı var mesela vücuda gerekli olan vitaminlerden biri olan b12 vitamini sadece kırmızı ette var veeee bu vitamini almadığın zaman unutkanlık,yorgunluk ve sinirlilik olur demek ki vücudumuza gerekli dimi daha aklıma gelmeyen bissürü vitaminlerde cabası ette bulunan

14. 9 Mayıs 2012
  15. gwencooper

gwencooper Broken Hearted Girl Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    103
    vejeteryan olanlara saygım var ama ben degilim olamamda etin vucut icin ne kadar yararlı oldugu tartısılamaz kim ne derse desin..dogada bile boyledir bir canlı hayatını surdurebilmek icin baska bir canlıyı yer doganın kanunu bu eger dengeye bozarsanız mutlaka sorun cıkar

16. 9 Mayıs 2012
  17. wictorya

wictorya Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben kurban bayramı rezilliklerinden dolayı kırmızı et yemiyorum...9 yaşımda başladı bu yiyemiyorum ama zararı varmı elbette var kansızlık ve unutkanlık başladı son 3 senedir...

18. 9 Mayıs 2012
  19. katikula

katikula Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    12.565
    Ödül Puanları:
    288
    Vejetaryen olan bu insanların çoğu et yemese bile yumurta filan yiyor.
    Yani, bir canlının yaşama hakkını elinden alıyor.
    Bu durumda et yiyenlerin, hayvan kesenlerin (uygun koşullar için konuşuyorum) hangi vahşetinden söz edebilirler?