ventrikül hakkında bilgisi olan çok acilllllll:(((

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve aysegul_h tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

11 Şubat 2010
    Konu Sahibi : aysegul_h
  1. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm arkadaşlar.
    22 haftalık hamileyim bu akşam renkli ultrasona girdim. bebeğimin herşeyi normal fakat sağ ventrikül genişliği 9.1 mm çıktı diğerinden fazla bu konu hakkında bilgisi olan varmı? çok kötüyüm ne yapıcamı şaşırdım :KK43:((((

2. 11 Şubat 2010
  3. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kimse yokmu:KK43:((((

4. 11 Şubat 2010
  5. ozlembln

ozlembln Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    69
    Ödül Puanları:
    108
    canım normal değerini bilmek lazım, karşılaştırma yapmak için.dr sana bişe söyledimi anormallik var gibi??

6. 11 Şubat 2010
  7. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    dr. bana söylediği sınır eskiden 10 mm di şimdi 8.5 olarak kabul ediliyo buna göre seninki riskli gruba giriyo çok büyütülüxcek bişi yok dio ama gel de bana anlat içime kurt düşürdü

8. 11 Şubat 2010
  9. d.dilek

d.dilek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba aysegul_h aynı şeyi bende yaşadım sitedede yazmıştım aynı senin gibi birileri bişey sölesinde rahatlatsın die çırpındım günlerce. Öncelikle inşallah Rabbim bebeğini korusun sağlıkla doğmasını nasip etsin herşeyden önce bol bol dua et derim zira ben öyle ayakta kalabildim. Bende 18. haftada öğrenmiştim bebeğimde sağ ventrikül ölçümünde genişlik 9.5 çıkmıştı tek taraflı olarak eve gelip günlerce ağladım sürekli araştırdım ve olabilecek herşeyi öğrenip hazırlıklı olmaya çalıştım. 1 ay sonraki kontrolü nasıl bekledim bilemezsin Allah kimseye yaşatmasın çok zor dönemlerdi her ay aynı korkuyla doktora gittim şuan da 38. haftadaym Rabbime binlerce kez şükürler olsun ventrikül genişliğinde artış olmadı aynı seviyede kaldı yani tehlikemiz yok Allahın izniyle. ınşallah seninde aynı şekilde sonuçlanır. Zaten eğer bir artış olacaksa kendini 1 ay da belli eder demişti doktorumuz ölede oldu. Şimdi sende bir sonraki kontrolü beklemelisin inşallah senin bebeğinde sağlıkla devam eder yolculuğuna.
    Şimdi önce dayanamayıp hikayemi paylaştm çok konuştum galiba kusura bakma neyse anladığım kadarıyla senin konuyla ilgili bi bilgin yok henüz, öğrendiklerimi paylaşiim; ventrikül demek beyin içerisinde beyin omurilik sıvısının dolaştığı kanallar demek bunlarda bi sebepten dolayı genişleme meydana gelebiliyor ve bu genişleme 10mm sınırını aştığında bi takım rahatsızlıklara yol açıyo. Bu rahatsızlıkta "hidrosefali" olarak tanımlanıyo bunu araştırıp öğrenebilirsin.
    Ama hiç kötü düşünme zaten araştırırsan ne kadar çok insanın aynı konuda yazdığını görürsün. ınşallah seninkide iyi sonuçlanır. Herşey Allahtan, sen iyi düşün dua et bebeğine sağlık ve şifa iste..

10. 12 Şubat 2010
  11. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım benim çok tşk ederim birazda olsa su serpiliyo içime. ama ben 22. haftamda bunu oldum ve farkedildi yani senin riskli gördüğün bir ayı ben atlatmışım. bu arada prof. dr. recep has a gittik. oda 9. mm olarak ölçtü ama ben bi risk görmüyorum dedi. sonuçta bi prof die düşünüyorum ama genede çok korkuyorum 4 gündür ne çektiğimi bi ben bi allah biliyo. allah seninde benimde herkezlerin bebeğini bağaşlasın hepimizin yardımcısı olsun.

12. 13 Şubat 2010
  13. d.dilek

d.dilek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    amin canım. evet bencede korkma seninkide ölçülen değerde kalacaktır Allahın izniyle sağlıkla kucağımıza almak nasip olur inşallah.

14. 14 Şubat 2010
  15. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım benim çok saol peki sana dedimi doktor önemli olan 22 haftaya kadar olan dönem die? şimdi hiç korkmıyım hiç bişey yok gibimi davranıcam? off

16. 14 Şubat 2010
  17. d.dilek

d.dilek Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yeni girdim internete kusura bakma canım. Yok öle bişey demedi ama şu şekilde oldu 18.haftada öğrendikten sonra 10ar gün arayla iki kez kontrole gittim sonra baktık yolunda gidiyor yani bir artış yok o zaman 1 aylık normal kontrole döndük. Doktorum zaten ilk 10 gün sonra baktığında eğer bir artış olacak olsaydı kendini gösterirdi demişti. Sen içini ferah tut ve bebeğinin sağlıkla doğucağına inan tamammı.

18. 17 Şubat 2010
  19. aysegul_h

aysegul_h Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    saol canım allah razı olsun. içini rahat tut demesi kolay da işte tutamıyorum kemiriyo resmen ne yapıcamı şaşırdım .dün doktoruma gittim başka bir teste gerek yok dedi. takip ederiz dedi
    ama ben onun üstüne usg gene çektiricekmiyiz dedim hayır dedi peki büğürmü dedim hayır dedi. allak bullak kafam içime dert oldu doğurana kadar naparım bilmiyorum nasıl dayanıcam bu günler nasıl geçicek bilmiyorum..