Verilen kilolar neden geri alınır?

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve _Mustang_ tarafından 15 Mart 2009 başlatılmıştır.

  15 Mart 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 1. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Diyet yaparken kilo verilir. Peki verilen kilolar neden geri alınır?
  Bir çok kişi aç kalarak diyet yapar ve kilolarını verir, peki diyetleri bıraktıktan sonra neden bu kilolar geri alınır?

  Basitce açıklayım silere,
  Bildigimiz gibi televizyonlarda, gazetelerde ve dergilerde çıkan çoğu diyetler insanların yemeklerini birden azaltmasını, kısmasını, vücüdun alışmış olduğu yiyecelerden çok farklı şeyler yemesini ve en kötüsüde hiç yemek yememesinden oluşna diyetlerdir.
  Bilirsiniz ki kilo alıp verme basitce kalori hesabı oyunudur.

  Neden kilo alınır?
  Çünkü vücudunuz yakabileceğinden fazla kalori alırsa bu da size kilo olarak geri dönmektedir.
  Bu mantık ile insanlar da fazla kilo aldıklarında oyunu kuralına göre oynamak isterler ve hemen diyetlere başvururlar ve de ilk başlarda biraz kilo vermeye başlarlar daha sonra bu kilo verme durur bu bazen metabolizmanızın hızı ile alakalı olarak değişiklik göstermektedir.
  Peki Bilinçsizce, aç kalarak yapılan diyetlerin sonu ne oluyor?
  Bu tarz programlar uygulanıp geri alınan kiloların nedenlerini örneklendirerek anlatayım.
  Bilinçsizce, aç kalarak yapılan diyetler bir yayı yukardan elinizle bastırmak gibi olduğunu düşünün bırakınca ne olur. Evet bildiniz. Şimdi örneğimizi biraz açalım.
  Diyelim 65 kilosunuz ve aç kalaran diyet yapmaya aşladınız.Diyet süpergidiyor henüz 2. haftadasında olmanıza rağmen 5 kilo verdiniz bile ve şu anda 60 kilosunuz.

  20.Gününüze geldiniz ve şu anda 59 kilodasınız ve kilo vermenizin yavaşladıgını farke ettiniz. Bu sırada vücüdunuz sürekli aç kalıyor ve artık KITLIK PSıKOLOJıSı dediğimiz bir durumda vücüdünuz sanki bir daha yemek yemeyecek gibi hissetmeye başlıyor.

  30. Günüz desiniz ve kilo veremiyorsunuz çünkü vücudunuz diyet sırasında ne yerseniz yiyin hayatsal faaliyetlerini sürdürmek için onları yağ olarak depolamaya başlar.

  31.Gün bu gidişat sizin bütün moral ve motivasyonunuzu olumsuz etkilendigi için diyet yapmayı bırakıyorsunuz ve tekrar yemek yemeğe başlıyorsunuz. Kıtlık psikolojisinde olan vücudunuz fırsat bu fırsat diyerek ne yerseniz yiyin hepsini size yağ olarak depolar. Metabolizmanızda artık yeterince yıpranır ve hareketsizlik ile birlikte sağlıksız beslenmenin sonucu;
  60. Gün diyete başladığınızda 60 kilo ile başlamışken şu anda 70 kilo olmak üzeresinizdir.

  Sizlerin dikkat edeceğiniz nokta aç kalarak kilo veremeyeceğinizi öğrenmelisiniz. Unutmayın aç kalarak yapılan diyetler sadece metabolizmanızı bozmak ile kalmaz size daha fazla kilo olarak geri döner.

  Saygılarımla
  Dyt. Reyhan ÖZDEMıR
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Ocak 2010