Veronika Ölmek İstiyor - Özet - Paulo Coelho

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  7 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238

  Veronika Ölmek İstiyor / Paulo Coelho

  Kitapta; konusu veronica adındaki bir kadının ilaç içerek intihar girişiminde bulunması ve bu girişim sırasında kalbinin rahatsızlaşması sonucu bir haftalık ömrü kalması ve kalan zamanını akıl hastahanesinde nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.

  Veronika isimli kahramanımız hayattan zevk almayan ve görünüşte her istediğine sahip olan ama mutluluğun tadını alamamış genç ve güzel bir kızdır. Sıradan olmaktan nefret eder. Bir gün hayatına son vermeye karar verir. Uyku hapı ile intihara kalkışır. Fakat bunu denedikten sonra kendine geldiğinde gerçekten farklı dünyada bulur kendini; Veronika artık hastahanededir… Ülkenin en ünlü akıl hastahanesi olan bu yerde her türlü insanla karşılaşılması mümkündür. Burada Veronika değişik karakterde kişilerle tanışır. Ayrıca şizofren bir erkeğe yakın ilgi duyar. Kahramanımız, dışarıda yapmak isteyip yapamadığı her işi burada yapar. Çünkü burası deliler hastahanesidir; hiç kimse burada –diğerlerine zarar vermemek sureti ile- yaptığı işlerden yadırganmaz. Burada tanıştığı kişiler ve yaptığı her iş onu hayata döndürür. Fakat zaman gün geçtikçe kısalmaktadır. Çünkü kahramanımızın intihar için aldığı haplar onun öleceği günü belirlemiştir, en azından doktor böyle söylemiştir.

  Veronika gün geçtikçe değişmekte, şizofren olan Eduard’a daha da yakınlaşmaktadır. Doktoru da Veronika hakkında olumlu düşünmektedir. Fakat kahramanımızın öleceği zaman da yaklaşmıştır. Hayatının kalan bölümünü dışarıda geçirmek isteyen genç kız, arkadaşı Eduard ile kaçmaya karar verir. Doktorunun söylediğine göre son 24 saate girmişlerdir. O gün hastahaneden kaçarlar ve ikisi mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmeye çalışırlar, hastahaneye alıştıklarından dışarıda halka göre farklı davranışlarda bulunurünlü akıl hastahanesi olan bu yerde her türlü insanla karşılaşılması mümkündürFakat doktorlar buna izin vermez. Akşam olduğunda Eduard ile birlikte hastaneden kaçar. Kentin en pahalı lokantasına giderler, en güzel yemeklerini ısmarlarlar ve en pahalı şarapları içerler. Yüksek sesle konuştukları ve uygunsuz davrandıkları için garson tarafından dışarıya atılırlar. Onlar da kentin dışındaki boş bir tepeye tırmanırlar. Burada ikisininde uykusu gelir ve toprağın üstüne uzanırlar. Sabah olduğunda Veronika ölmemiştir. Hastanadeki doktorların düzenli verdiği ilaçlar Veronikayı ölümden kurtarmıştır.


  -alıntı-

  Paulo Coelho biyografisi için tıklayınız.
   
 2. 5 Kasım 2013
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. Lilikula

  Lilikula Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2013
  Mesajlar:
  122
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  46
  En sevdiğim kitaplardandır mutlaka okumalı bence 20 yaşına yeni gitmiş biri olarak çok şey buldum kendimden bu kitapta
   
 4. 27 Eylül 2014
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. merlininin

  merlininin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.004
  Beğenildi:
  132
  Ödül Puanları:
  88
  okumayı düşündüğüm kitaplar arasında :)
   
 6. 6 Aralık 2014
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. katre i matem

  katre i matem 24.05.2015 Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2010
  Mesajlar:
  297
  Beğenildi:
  104
  Ödül Puanları:
  113
  çok hoştu gerçekten bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarını da okumustum
   
 8. 17 Şubat 2015
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. pamuk_helva

  pamuk_helva AslaPesEtmeMücadeleUmutur... Pro Üye

  Katılım:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  5.169
  Beğenildi:
  2.199
  Ödül Puanları:
  163
  Benimde en sevdigim kitaplar arasinda kendisi hatta filminide izledim