Vertigo hastaları için denge cihazı Türkiye'de

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve angelike tarafından 31 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Genellikle iç kulakta oluşan bir problem nedeniyle meydana gelen baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri bulunan ve denge problemine neden olan "Vertigo" hastalığının tedavisi için üretilen denge cihazı Türkiye'ye getirildi.

  Merkezi sinir sistemi veya iç kulakta oluşan bir problem nedeniyle meydana gelen mide bulantısı, kusma, denge bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösteren "Vertigo" hastalığının tedavisi için üretilen denge cihazı Türkiye'ye getirildi. Ocak 2007'den bu yana satışlarına başlanan cihaz, bir ana ünite ve bir de ağız içerisine yerleştirilen bölüm olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Hastaların evlerinde de rahatlıkla kullanabilecekleri bu cihaz, hastanın boynuna geçiriliyor. Dilin tam ortasına yerleştirilen cihaz daha sonra ana ünite kısmından çalıştırılıyor. Dilin ortasına verdiği elektrikle beyincik kısmına denge frekansları yollayan cihazın günde 2 kere 20 dakikalık sürelerde kullanılması tavsiye ediliyor.

  Cihazı tanıtan Ethica İncirli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. İrfan Aksoy, aletin özellikle kronik duruma gelmiş vakalar için dengeyi sağlayarak tedavide kolaylık sunduğunu belirtti. Hastalarda genellikle baş dönmesi şikayeti olduğunu ve bunun da çoğunlukla Vertigo hastalığından kaynaklandığını söyleyen Dr. Aksoy, "Önce ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi kesildikten sonra vücut eski haline dönmek için kendi içinde çalışma başlatır. Bu çalışmaya yardımcı olmak için üretilen denge cihazı genellikle 5 günlük seans olarak uygulanır" dedi.


  [​IMG]


  Hastaya uyarıyı dilinde yansıtan cihazın maliyetinin 7 bin 500 euro olduğunu ifade eden Aksoy, hastaların cihazı evde kullandıkları takdirde günde 2 kere ve 20 dakika olarak kullanmaları gerektiğini anlattı. Cihazın kesinlikle doktor kontrolünden sonra hastalara tavsiye edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Aksoy, hastalığın teşhisinde de çok titiz davranılması gerektiğinin altını çizdi.