Veteriner Seçimizde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar - Bilgi

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nevbahar tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  VETERİNER SEÇİMİ İLE İLGİLİ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  Sevgili dostunuzun sağlıklı olması hem sizi, hem de dostunuzu mutlu edecektir. Uzun ve sağlıklı bir ömrün yolunu veteriner hekiminizle birlikte çizeceksiniz. Sizin kadar veteriner hekimizin de dostunuzu sevmesi ve anlaması gerekir.


  Sevgi, anlayış, ilgi ve bilgi sizin kriterleriniz arasında yer almalıdır.Bu seçimi yaparken, en doğrusunun kedinizin sizinle birlikteliğinin ilk günlerinden itibaren aynı hekimin gözetiminde bulunması olduğu düşüncesiyle hareket edin ve ihtiyaçlarınıza uygun hekimi bulmak için kedinizin bir sağlık sorunu yaşamasını beklemeyin. Bu konuda sıkça yapılan hataların başında, belli kriterlere uyup uymadığı gözetilmeksizin rutin kontroller ve uygulamalar için eve en yakın ya da fiyatları en cazip olan kliniği tercih etmek gelir. Oysa ki bu rutin muayeneler ve uygulamalar kedinizin sağlığını korumak yolundaki en önemli adımlardır. Dahası, kedinizin bir sağlık sorunu yaşaması halinde başvuracağınız veterinerin kedinizin tıbbi geçmişini bilmesi, daha önce geçirdiği hastalıklar ve uygulanmış tedaviler hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşır.

  Hem veteriner kliniği, hem de hekim seçimi ile ilgili dikkat etmeniz gereken püf noktalar özetle şöyle sıralanabilir:

  *Öncelikle seçtiğiniz kişinin bir veteriner hekim diplomasına sahip olduğundan emin olun. Muayenehane veya kliniğin kolaylıkla görünür bir yerinde veteriner hekimin diploması ve işyerine ait ruhsat bulunmalıdır. Eğer bunu göremiyorsanız sormaktan çekinmeyin. Bir veteriner kliniği mutlaka veteriner hekimler odasına kayıtlı olmalıdır. Hekimler odası , yaptığı denetimlerle, özellikle klinik şartlarına uygunluk ve bir çok şart aradığı için sadece onaylı yerler güvenilir yerlerdir. Onaysız yerler kanuni olmadığı için ileride hukuken hak iddia edemezsiniz.


  *Hayvanınızı sizin kadar sevip değer verdiğini gözlemlerinizle anlayabilirsiniz.


  *Beşeri hekimlikte olduğu gibi hekiminize güvenmelisiniz. Aile hekiminiz gibi hayvanınızı tanıyan bir hekiminiz olması her zaman idealdir. Size güven vermeyen bir hekimle çalışmanız ilerde problem yaratabilir. Hekim size kendisini ve teşhislerini doğru dille ifade edebilmelidir.


  * Klinik temiz ve düzenli olmalı, hasta kabulü ve muayene için ayrı bir bölüm bulunmalıdır. Kötü kokan, havasız, hijyen kurallarına uymayan kliniklerden uzak durun.


  *Kliniğin tüm bölümlerini görmeyi talep edin. Hasta kabul bölümündeki gösterişli ve şık dekorasyonun gözünüzü boyamasına izin vermeyin.


  *Seçtiğiniz klinik haftanın her gününde ve günün her saatinde kolaylıkla ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır. Özellikle geceleri ya da hafta sonları sizin için ulaşım sorunu olabilecek klinikleri tercih etmeyin.


  *Klinik haftada yedi gün 24 saat açık değilse bile, veteriner hekiminiz acil durumlarda ulaşılabilir olmalıdır. Sağlık sorunları mesai saatleriyle sınırlı olmadığı için, mesai saatleri dışındaki acil durumlarda da size hızlı bir şekilde yanıt verecek bir veteriner hekim seçin.


  *Klinik olası her türlü sağlık sorununa karşı donanımlı olmalı, eğer veremediği hizmetler varsa bu hizmetleri almanız için sizi doğru yere yönlendirebilmelidir.


  *Klinikte birden fazla veteriner hekim çalışıyorsa, bu hekimler arasında seçim yapma olanağınız olmalı ve gerektiğinde kedinizle her seferinde aynı veteriner hekim ilgilenebilmelidir.


  *Veteriner hekiminiz kedinizle ilgili uygulamalar hakkında sizi bilgilendirmeli, sorularınıza tatmin edici yanıtlar vermeli ve güven telkin etmelidir. Eğer bu konuda şüpheleriniz ya da endişeleriniz varsa bunları açıkça veteriner hekiminizle paylaşın. Yine de güvensizliğiniz devam ediyorsa başka bir hekimin görüşünü almaktan çekinmeyin.


  *Kedinizin tıbbi geçmişiyle ilgili tüm bilgiler kayıt altında tutulmalı, talep ettiğiniz takdirde bu bilgiler size de verilmelidir.


  *Hekiminiz belli konuda eksik bilgiye sahip olabilir. Tıpkı beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de konular engindir. Hekiminiz herşeyi bilmeyebilir. Ama yeri geldiğinde eksikliklerini tamamlamada istekli ve becerili olmalı ya da imkanları yetersiz kaldığı vakalarda sizi doğru mercilere yönlendirme güvenirliliği taşımalıdır.(Uzman hekimlerle danışabilir yada önemli ameliyatları üniversite hastanelerine sevk edebilmelidir.)


  *Ameliyatlar ve anestezi her zaman risk içerir. Tamamen risk içermeyen hiç bir ameliyat yoktur. Güvenilir bir hekim, hiç bir zaman operasyon riski sıfırdır demez; riskleri açıklar ve buna karşı önlemlerini alır. Ameliyat öncesi kan tahlilleriyle karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını ve gerekiyorsa kalbi kontrol eder; duruma göre farklı anestezik maddelerle çalışabilir, ameliyatı erteleyebilir yada iptal edebilir. Yaşlılarda da ameliyatlar bu tahliller sonrası yapılabilir; yaşlı diye bir ameliyat vazgeçilir değildir.


  *Muayenehane veya klinikte hayvan satışı yapılmamalı, hasta veya gözetim altında tutulan hayvanlar hasta kabul bölümünden ayrı bir yerde bulunmalıdır. Veteriner Hekim Muayene ve Poliklinik Yönetmeliği�nin 25. maddesi uyarınca: �Poliklinik ve muayenehanelerde geçici veya sürekli olarak satış, barınma ve eğitim amacıyla hayvan barındırılamaz.�


  *Sağlığın değeri parayla ölçülmez ama sağlık hizmetlerinin maddi bir karşılığı vardır. Bu konuda seçim yaparken gerekiyorsa bütçenizden ödün verin fakat kedinizin sağlığından ödün vermeyin. Bununla birlikte, makul olanın çok üstünde fiyatların daha iyi hizmet anlamına gelmediğini de aklınızda bulundurun.


  *Veteriner hekiminize kedinizin sağlığı ve tedavisiyle ilgili aklınıza takılan her konuda danışmaktan, soru sormaktan çekinmeyin. Tedavinin bir parçası olarak evde sizin yapmanız gerekenler ve olası acil durumlar konusunda mutlaka ayrıntılı bilgi edinin. Unutmayın; kedinizin sağlığıyla ilgili tüm sorumluluğu veteriner hekiminize yüklemek yerine, veteriner hekiminizle işbirliği içinde hareket etmelisiniz. Hekimliğin her dalında kritik karar anları olabilir (kemoterapi, kritik anlardaki ameliyat kararları, ötenazi vb...). Bu durumlarda yola çıktığınız hekime bağlı kalmanızda fayda vardır. Çünkü bu kararlar basit kararlar değildir ve hayvanınızı ömür boyu takip eden, onun hakkında özel bilgilere sahip olan, güvendiğiniz, hastalığın başlangıcını ve ilerleyişini bilen, hastalık hakkında en iyi gözlemi yapabilmiş olan, güvenli hareket edebilen bir hekim ile beraber alınması gereken kararlardır. Hayvanınızın en son durumunu görüp o an karar veren yeni bir hekim, bazen olayı başından göremediği için yanılsamalar yaşayabilir. Geçmiş tedavileri bilmediği için zaman kaybı yaşanabilir. Veteriner hekiminizden memnunsanız ve ona güveniyorsanız; kritik anlarda da onunla beraber hareket etmelisiniz.  Çok önem verdiğim bir konudur ticari amaçla bakan değil gerçekten yüreği ile bakan bir hekim bulunması gereklidir. Benim veterinerim öyle olduğu için hem ben hem kuzucuklarım çok şanslıyız:nazar: