Veyseli Baharda Bağrina Basan Toprak..

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve realist tarafından 6 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  6 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  VEYSEL’İ BAHARDA BAĞRINA BASAN TOPRAK..


  Doğanın yeniden canlandığı gün yitirdik Veysel’i .. Çok çok altı kez görebildiği bahar mevsiminin ilk gününde, renklerine doyamadığı dünyadan usulca göçtü gitti koca Veysel. Renklerine doyamadığı dünyaya, renklerle örülü yığınla türkü bırakıp da gitti. Türkiye ağladı, Türkiye’nin göz yaşlarıyla sulanan kara toprağın bile yüreği sızladı. Oysa ki Veysel toprağa sevdalıydı, Veysel’i bağrına basan kara toprağın sevinci boğazına düğümlendi ..

  Bahar, 21 martlarda gelmezdi Sivrialan’a .. “Aslen Sivaslı olup da Erzurum’da eğleşen” kara kış, kolay teslim olmazdı baharın cılız güneşine. Cemreler bir biri ardına düşerdi ama, ne toprak, ne hava ne de su ısınmazdı kolay kolay. Ama gözle görülür bir kıpırdanma sezilirdi kar giysili doğada. Gündüz yalancı güneşe kanıp eriyen karlar gece buza çeker, kuru ayazın bıçak gibi kestiği akşamlarda kardelenler, yeniden toprağın altına girmek isterlerdi ..

  Kısa ömürlü kardelenler, yerini yavaş yavaş papatyalara bırakırken, toprak da bahar kokmaya başlardı. Kahverengiden yeşile, ala beyaza dönüşen doğanın adıydı Nevruz. Bir kış mevsimini daha selametle geride bırakmanın coşkusu, insanın doğaya ayak uydurmasıydı. Uyanıp silkinmekti, çiçek açmaktı ve mis kokmaktı ..

  Veysel, kokusundan bilirdi baharı, doğanın ve insanın kıpırdanışından bilirdi. Sesleri kokuları yüklerdi yüreğine, baharın tüm renklerini hiç kimsenin anlatamayacağı güzellikte anlatırdı. Veysel’in türküsünü dinleyenler, gören gözlerinden utanırdı. Göremediği çiçekleri söyleştirir, çiçeğin hem rengini hem kokusunu sindirirdi türküsüne. Yaşamını topraktan kazananlar, toprağın kadrini Veysel’in türküsünü dinleyince bilirlerdi ..

  Veysel’in ölümü, doğanın yaktığı dertli bir türküydü belki. Aşığı, baharın geldiği gün bağrına basan toprak, kadir bilmeyenlere ve, yaşamı doğru olarak algılayamayanlara sesleniyordu. Türkünün sözleri, ölüm ve yaşamın iç içe olduğuna ilişkindi. 1973 yılının 21 martıydı ve bahar gelmişti. Doğa yeniden canlanırken, Veysel sonsuzluğa göçüyordu.
  H.KARABUDAK

   
 2. 6 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Ben giderim adım kalır
  Dostlar beni hatırlasın
  Düğün olur bayram gelir
  Dostlar beni hatırlasın

  Can kafeste durmaz uçar
  Dünya bir han konan göçer
  Ay dolanır yıllar geçer
  Dostlar beni hatırlasın

  Can bedenden ayrılacak
  Tütmez baca yanmaz ocak
  Selam olsun kucak kucak
  Dostlar beni hatırlasın

  Ne gelsemdi ne giderdim
  Günden güne arttı derdim
  Garip kalır yerim yurdum
  Dostlar beni hatırlasın

  Açar solar türlü çiçek
  Kimler gülmüş kim gülecek
  Murat yalan ölüm gerçek
  Dostlar beni hatırlasın

  Gün ikindi akşam olur
  Gör i başa neler gelir
  Veysel gider adı kalır
  Dostlar beni hatırlasın.

  asik veysel