Vicdan Azabı Duyuyorum

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve chiglet tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

21 Ocak 2010
    Konu Sahibi : chiglet
  1. chiglet

chiglet 2 çiçek annesi Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Çalışan bir anneyim, kızım 2 yaşına gelene kadar çalışmadım ve eski işime tekrar döndüm. Kızıma ablam bakıyor,benden daha çok özen gösteriyorlar, seviyorlar, gel gelelimki vicdan azabım hiç bitmiyor, kızım 4 yaşında, sanki eğitim, sevgi adına ona hiçbirşey veremiyormuşum gibi geliyor, Sabahları çok erken çıkıyorum servise yetişmek için eşim ablama bırakıyor, bütün gün işin stresi, akşam eve dönüyoruz yemek bulaşık ev derken bunalıyorum, sinirli biri haline dönüşüyorum bazen kızımın anne demesinden bile bunalıyorum, sonra bağırıyorum, azarlıyorum, bu seferde çok büyük vicdan azabı duyup kızıma sarılıp sürekli öpüyorum " özür dilerim annecim sana bağırmak istememiştim, sende üzme beni" falan diye konuşuyorum, ama biliyorumki bu durum akıllı kızımı çok etkiliyor, ve bazen bu üzülmelerimi alyhinde kullanmaya çalışıyor. Benim gibi olan anneler varmı, ne yapıyorum ben böyle içim içimi yiyor düşündükçe.senağlama

2. 21 Ocak 2010
  3. Cerennn

Cerennn Berke'nin Annesi Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende aynı durumdayım 9 aylık bebişim var biliyorsun ama çalışıyorsakta onlar için çalışıyoruz başka elimizden birşey gelmiyor.çalışmasak onların maddi yönden isteklerini yerine getiremiyoruz...bende hergün eve gidiyorum oğluşum nasıl sarılıyor yalıyor beni anlatamam. nasıl da özlüyorsa beni..o zaman gözlerim doluyor ama elimden birşey gelmiyor işte...senağlama
    çalışan anne olmak çok zormuş.

4. 21 Ocak 2010
  5. chiglet

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106

6. 21 Ocak 2010
  7. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Çalışan annelerin çoğu seninle aynı durumda..

Hatta sen daha şanslısın ki 2 yaşına kadar kendin bakmışsın..

benim oğluma 1,5 aylıkken babaannesi bakmaya başlamıştı.1,5 aylık düşünsene..

Akşam evet insan yorgun oluyor ama işin stresini çocuktan çıkarmamaya çalış..
    Sonuçta senin çalışman onun sorunu ya da suçu değil..
    Çocuklarımızın daha iyi şartlarda büyümesi için çalışmıyor muyuz? O halde bunu sağlamalıyız..Maddi ve manevi olarak asıl amacımızı unutmamalıyız..

Kendini frenle bu konuda.

8. 21 Ocak 2010
  9. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Öncelikle eşlerinizden yardım istemelisiniz. Bu çok önemli yoksa sizde çocukarda eşlerde mutsuz olursunuz.
    Unutmayın evin yemeğini, temizliğini vs başkaları yapabilir. Ama anneliği çocuklarınıza sadece siz yapabilirsiniz.
    Ve onların sadece sevginize ihtiyaçları var. Karnını doyurmak yerine ruhlarını yüreklerini doyurmanız lazım. Evin temizliği ile ilgilenmezler onlar için önemli olan evcilik esnasında yapılan temizliktir.
    Bırakın boşverin işi yemeği. Daha önemli değil ki çocuklarınızdan.

Ve unutmayın işyerinde yaşanan stresin sorumlusu onlar değil. Onlar istedikleri için değil siz istediğiniz için sizinleler. Ve siz onlar için çalışırken onlara eziyet ediyorsunuz.
    Yapmayın. Minicikler ve tek istedikleri sevginiz.

10. 21 Ocak 2010
  11. chiglet

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106

kızım için işimden vazgeçmiştim, 2 yaşına kadar onunlaydım, herşeyine o kadar özen gösterdimki,akşamları yemek yaparken, bulaşık yikarken bile yanımda ona oyun buluyorum en azından vaktimiz birlikte geçiyor ama son özellikle 1 haftadır çok gerginim geceleri yatarken üzülerek yatıyorum kendimi toparlamam gerekli. Hatta hamur işi yaparken hamurdan bir parçada kızıma verir, sarımsak döveceği ile oda hamur açar heryeri batırır ve ben sadece gülerim onun eğlendiğini gördükçe, ama yineden çalışmaktan nefret ediyorum

12. 21 Ocak 2010
  13. Gardenia

Gardenia Bana kırmızı çok yakışıyorr :)) Üye

Beğenildi:
    510
    Ödül Puanları:
    153
    canım bende yeni başladım işe oğlum 3 yaşına girmek üzere annem bakıyor evet çok zor çalışan anne olmak ama ben çok şanslıyımki eşimden dolayı çok yardım eder bana sağolsun o olmasa bende altından kalkamazdım inan hem iş hem ev temizlik yemek vs sende eşinle konuş yardımcı olsun sana sonuçta kimse keyfi için çalışmıyor hepimiz onlar için çalışıyoruz valla ben bilmiyorum ama dediğin gibi vijdan azabı falan duymuyorumm rahatım yanii CADIARZUCADIARZU

14. 21 Ocak 2010
  15. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    ılk önce vicdan azabından kurtul. Bende Deniz güneş gibi oğluşumu 2.5 aylıkken bırakmıştım. Ki hiç tanımadığım bir bakıcıya emanet etmiştim iki minik bebemi. Kızım 3 yaşında oğlum 2.5 aylıktı. Sen 2 sene bakmışsın şanlısın. Hani derlerya beterin beteri vardır diye, işte kendinden kötülerine (misal ben) bakıpta kendine çeki düzen ver. Ev işleri varsın beklesin. Varsın 2 yıl evin öyle aman aman çok temiz olmasın. Mutfağın dağınık olsun. Çeşit çeşit yemekler yapmayıver. Ama çocuğunla ilgilen. Hepsi gelip geçici ama çocuğuna verdiğin ilgi sevgi hiçbirşeyle ölçülemez. Zaten akşama kadar görmüyorlar akşamda işim var şimdi oynayamam, sonra masal okuyayım filan yapma lütfen. Ama vicdan azabı duyuyorum diyede çok fazla şımartma çocuğunu. Ben yaşadım çünkü hepsini.Vicdan azabını alası vardı bende.Zor oldu ama atlattım.

Ayrıca eşininde sana destek olması lazım. Lütfen yardım iste eşinden. Sen istemeden yardım etse ya eşinalsanaalsanasmile

Velhasılıkelam, işleri bırak yapmayıver. Çocuğunla ilgilen.

16. 21 Ocak 2010
  17. chiglet

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106

eşim yardımcı olmaz demiyorum, ama keyfinin yetmesine bağlı bir bakıyorum bana yarı yardımcı bir bakıyorum hiçbirşeye aldırmaz, tabii oda geriyor beni

18. 21 Ocak 2010
  19. chiglet

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    sizlerin yazdıklarına bakınca çok şanslıyım, kızıma ablam bakıyor ve onun için deliriyorlar yeğenlerim nasıl oynatacaklarını şaşırıyorlar, dediğim gibi eşimin ruh haline bağlı ama genelde yaapr, galiba sorun bende deprosyonamı giriyorum nedir :)))