Victoria krateri

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 29 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  29 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Ocak 2004'te Mars'a ilk indiğinde de 150 metre çapındaki Meridiani Planum adlı bir çukuru incelemişti.

  Opportunity son durakta
  NASA uzmanları, Mars’ta Victoria kraterinin başında duran robot araç Opportunity’yi çukura indirip indirmeme kararı vermekte zorlanıyor. Opportunity, çukura inerse bir daha çıkamayacak.

  BBC

  Victoria krateri yaklaşık 60 metre yüksekliğinde ve 800 metre çapında, şimdiye dek robotlar tarafından incelenen en büyük çukur. Kraterin derinliği Opportunity için geri çıkmayı imkansız hale getiriyor. Dolayısıyla çukura girmesi halinde Victoria, Opportunity’nin Mars’ta son durağı olacak. Opportunity ve Spirit’in yönetiminden sorumlu NASA uzmanı ve Cornell Üniversitesi profesörü Steve Squyres, bilinen sona karşın aracın kratere inmesini istiyor.

  Squyres, robot araçların yokuş aşağı inmek konusunda sorunsuzken, fakat yokuş yukarı çıkmak konusunda biraz güçsüz kaldıklarını söyledi. Squyres, çıkış ihtimali düşük olsa dahi Opportunity’yi Victoria’ya indirmek istiyor, çünkü kraterin iç duvarlarını oluşturan kayaların Mars’ın jeolojik geçmişiyle ilgili önemli ipuçları taşıdığı tahmin ediliyor.

  NE OLURSA OLSUN OPPORTUNİTY İNECEK
  Squyres bu isteğini “Opportunity bize şimdiye dek çok önemli veriler sağladı, Victoria çukuru bu bilgi birikimini zenginleştirecek, bu nedenle riski almamız gerek” sözleriyle özetliyor.
  Victoria krater çukurunun genişliği 800 metre, derinliği 60 metre

  [​IMG]
  [​IMG]


  Victoria kraterinin Mars araştırmaları için esas ayırt edici özelliği ise şu: Robot araçlar kraterlerin derinliğine göre kaya yapısını dikine gözlemleyebiliyor. Victoria kraterinde ise genişlik sayesinde yatay gözlem de yapılabilecek. Böylece kayaların mesafeyle ne gibi değişimler geçirdiği incelenebilecek. NASA uzmanları şimdilerde Opportunity’nin gönderdiği panoramik fotoğraflardan kaya yapısına dair ipuçları yaklamaya çalışıyor.

  ‘ÇIKIŞ YOLU BULACAĞIZ’
  Squyres, Opportunity’yi yine de kaderine teslim etmek istemiyor ve bir çıkış yolu bulmak için ellerinden geleceğini yapacaklarını vurguluyor; “Kabul ediyorum Victoria geniş bir krater, ancak gelecekte uzmanlarımızın bir şekilde Opportunity’yi çıkarmayı başaracağına inanıyorum.”