VIII. Henry

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 3 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  VIII. Henry (d. 24 Haziran 1491, ö. 28 Ocak 1547) İngiltere kralı. Henry babası Kral VII. Henry'den sonra Tudor hanedanı'na mensup ikinci kraldı. Altı kez evlenmesi ve İngiltere'yi Roma Katolik Kilisesi'nden ayırarak tamamen İngilizleştirip, Anglikan Kilisesini kurması ile meşhurdur.

  Henry, VII. Henry ve elizabeth of york'un ikinci oğludur. Kardeşi Arthur, Galler Prensi 1502 yılında ölmüş ve yerini Henry almıştır.henry tahta abisinin ölümü sonrası geçmiş fakat abisinin eşi olan catherine of aragorn ile evlenmek zorunda kalmıştır.catherine of aragorn ispanyo imparatorunun kardeşi ve papaya birebir bağlı bir kraliçedir.bu durum henry'nin catherine of aragorndan ayrılmasını zorlamıştır.fakat yinede anne boleyn ile tanışması ardından ve catherine of aragorn'dan hala bir erkek evlat alamaması sebebi ile boşanmaya karar verir..papa bu boşanmaya tamamen karşı çıkar fakat ardından yapılan savaşta papa esir alınınca henry'yi boşamaktan başka çaresi kalmaz...bu sırada sırf anne boleyn ile evlenebilmek uğruna katolik meshebini ortadan kaldırır ve yerine anglikanizmi geitir...tarihte sevgilisi uğruna ilk defa mezhep yaratan kral olur..anne boleyn ile evliliklerinden geleceğin ingiltere kraliçesi elizabeth 1 doğar..fakat henry hala bir erkek evlat alamamanın üzüntüsü ile anne boleynden uzaklaşır..anne boleynden ayrılmak ister fakat anne buna yanaşmayınca anne'i büyücülük,çok kişi ile cinsel ilişki ve benzeri suçlardan idam edilir. ardından hem catherine of aragorn hemde anne boleyn tudors un nedimeliğini yapmış olan jane seymour ile evlenir....bu eşinden bir oğlu olur fakat iki yıl geçmeden ölür ..henry bunun üzüntüsü ile iki yıl siyah giyer...ardından jane seymour ölür..henry onu en sevidği eşi olarak açıklar..ardından anne of cleves ile evlenir fakat bu evlilikte yürümeyince anne de idam edilir.ardından catherine howard ile evlenir...fakat catherine henry ile zorla evlenir..henry'nin görüntüsünden midesinin kalktığı söylenir(henry o zamanlar 138 kilo idi)..bu evlilikte yürümeyince henry catherine i idam ettirir.ardından son olarak catherine parr(ingiltere tarihinde en çok evlenen kraliçe) ile evlenir..fakat evliliklerinden kısa bir süre sonra henry ölür..ardından tahta mary 1 ve onun ardındanda elizabeth 1 geçer...ve tudors hanedanı son bulur...

   
 2. 1 Şubat 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. yelizidil

  yelizidil Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  88
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cnm bn cleves li anne i affetti die biliodm onu da idam ettrmis??bilmiyorumkismile

  tesekkurler paylasmn icin...:)))
   
 4. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. Ciwciv

  Ciwciv Yeni Üye Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2010
  Mesajlar:
  202
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ya evet bende clevesli anne den ayrıldığını ve ona toprak verdi diye hatırlıyorum....
   
 6. 5 Ekim 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. MyLadyBird

  MyLadyBird Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.289
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  clevesli anne idam ettirilmez. Ona bir arazi ve bir büyük ev ile gelir bağlar ve onu kızkardeşim olarak tanıtır. Böylece 8. henry nin karısı olupda mutlu kalabilen tek kadın olur. :)
   
 8. 14 Ekim 2010
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  HAREMİ OLUP DA HERGÜN BİR DİHERİYLE GECE GEÇİREN oSMANLI PADİŞAHLARININ YANINDA NE KALIR BU KRALIN ALDIGI EŞLER (!)
   
 10. 11 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. nilyesili

  nilyesili gülümse odaklan değiştir Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  41
  anne boleyn kardeşiyle ilişki yaşadığı için idam edilir. kızı elizabet o yıllarda piç ilan edilir . bu yuzden kızı 1.elizabet tahta çıktığında bu lakap ile dolaşmaktadır. 1.elizabetin aşk yaşadığı kişide kendini aldatınca saçlarını kazıtır ve kendisini bakire kraliçe ilan eder.(boylelikle kendine daha önce takılan kötü ünvandan kurtulmuş olur) yüzünü de devamlı beyaz pudra ile beyaza boyar. Bu sayade bakire meryeme benzemeye çalışıp saflığı simgelediğini ispat etmeye çalışır.Kendini ülke yönetimine adar.geçtikten sonra ingiliz hanedanlığı çok gelişir. ingiliz toprakları o kadar geniş bir alana yayılırki üzerine güneş batmayan topraklar adını alacaktır.

  ne hırslı bir bayan :) eeee anasına bak kızını al demişler
   
 12. 11 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. Nessy

  Nessy Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.664
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  The Tudors'a göre yazıyorum.
  1.Elizabeth'in bir farkı var annesinden.Duygularını ortaya koyduğu vakit sonunun annesi ya da Katherine Howard gibi olacağını bildiğinden mantığıyla yaşamış..

  Son bölümden bir replik.
  ''Üstelik benim gibi taşkın da değil..'' Anne Boleyn'in hayaleti kızı hakkında konuşurken..

  O değil de bir erkek evlat için olanlara bak.