Vitaminler ve biyolojik içerikleri

Konusu 'Vitaminler' forumundadır ve tulipbs tarafından 31 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  31 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : tulipbs
 1. tulipbs

  tulipbs Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Vitaminler ve biyolojik içerikleri çok önemlidir:

  Vitaminler ve mineraller metabolik reaksiyonlarda, reaksiyonu hızlandırmak amacıyla katalizör olarak kullanılırlar. Vitaminlerden en önemlileri, E, C ve B serisi vitaminlerdir. Mineraller arasında en önemlileri ise Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum ve Potasyumdur. Uzun ve zorlu faaliyetlerde terleme ve idrar ile kaybedilen sodyum ve potasyum mutlaka yerine konmalıdır. Vitamin ve minerallerin temel kaynakları sebze ve meyvelerdir.

  Vitaminsiz hiçbir şey yürümez!

  Vücudumuzda bir tek vitamin bile eksik olsa zorunlu olarak hastalanırız.
  Günümüzün şartlarında maalesef bol vitaminli ve mineralli bir beslenme mümkün değil.
  Bu yüzden beslenme destekleyicilerine başvurmak zorundayız.


  Direnç sistemi :
  Vitamin A,B,C ve D, havuç, domates, biber, brokoli, maydanoz, Portakal, yaban mersini, Kuşburnu, soğan, lahana, Royal Jelly (arı sütü)

  Gözler :
  Havuç, Provitamin A, Provitamin B5, ve Vitamin C

  İnce Bağırsak :
  Havuç suyu, kırmızı pancar, kereviz, salatalık, soğan, biber, lahana, süt, brokoli ve Vitamin D

  Beyin :
  Lecithin, B-Vitaminleri, şerbetçi otu, brokoli, Royal Jelly (arı sütü),

  Cilt, Saç ve tırnaklar :
  Havuç, biotin, pantotenik asit, vitamin B,C,D ve E, salatalık, brokoli, folik asit, limon, portakal, marakuya, bira mayası, Royal Jelly (arı sütü), süt

  Kalp, kan, damarlar ve arteriler :
  L-Carnetine, coenzim Q10, Soğan, kuşburnu çekirdeğinin yağı, oğul otu, brokoli, havuç, kırmızı lahana, Frenk üzüm, maydanoz, folik asit, magnezyum, Royal Jelly (arı sütü), Vitamim A,B,D ve E

  Kemikler
  Magnezyum, Vitamin A, B12 ve A

  Karaciğer :
  Enginar, Karahindiba, Kereviz, brokoli, folik asit, salatalık ve süt

  Akciğer :
  Frenk üzümü, mürver ve yaban mersini suyunun konsantre hali

  Mide:
  Şerbetçi otu, oğul otu, papatya, maydanoz, folik asit, vitamin B3 ve B6

  Ihre Nieren:
  Petersilie, Brennessel, Löwenzahn und Selen

  Böbrek:
  Maydanoz, Isırgan ve Karahindiba

  Dişler
  Magnezyum, Vitamin C, D ve K

  III. Vitaminler, mineraller ve bunların önemleri yukarı

  VİTAMİN A :
  Yağda çözünen bir vitamindir,fazlası genellikle karaciğerde depolanır. Sağlıklı cilt,saç ve kemik ile iyi bir görüş için gereklidir. Diş ve dişetinin sağlıklı bir yapıda kalmasına yardım eder. Vitamin B, D, E,kalsiyum, fosfor, ve çinko ile birlikte çalışır. Sağlıklı kalmamız için gerekli esansiyel vitaminlerden biridir.

  VİTAMİN B-1 :
  Suda çözünen bir vitamindir. Tiamin olarak bilinir ve karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardım eder. Sinir sistemine yararlı etkileri olduğundan moral vitamini olarak bilinir. Vitamin B-1 sindirime yardımcı olur ve büyümeyi destekler.  VİTAMİN B-2 :
  Suda kolayca çözülen bu vitamin sağlıklı cilt,doku yenilenmesi,yağ protein ve karbonhidratlardaki enerjinin kullanılabilir hale dönüşmesi için gereklidir. Vitamin B-2 aynı zamanda oksijen kullanımı,sağlıklı antikorların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna da yardım eder. Ayrıca göz sağlığı ve görüş yeteneği için de çok önemli bir vitamindir.


  VİTAMİN B-6 :
  Suda çözünen bu vitamin diş ve dişeti sağlığının korunması,kan hücreleri,sinir sistemi fonksiyonlarının sağlıklı işlemesi için gereklidir. Vitamin B-6'nın yağlar,proteinler ve karbonhidratlardaki enerjinin vücutta kullanılabilir hale getirilmesinde çok büyük önemi vardır. Vücut sağlığı için gerekli esansiyel vitaminlerden biridir. Antikorların oluşumuna yardımcı olarak vücudun korunmasını sağlar. Aynı zamanda vücuttaki sodyum ve potasyumun dengede kalmasını sağlar.

  BİOTİN :
  Suda çözünen bu vitamin cilt ve dolaşım sisteminin sağlığı için gereklidir. Yağların ve proteinlerin yıkımı için de gerekli olan bir vitamindir. Sağlıklı saçın gelişiminde önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir beslenmede yer alması gereken esansiyel bir vitamindir ve diğer B-grubu vitaminleri ile birlikte çalışır. Cildin sağlıklı kalabilmesi biotin miktarına bağlıdır.

  VİTAMİN B-12 :
  Vücuttaki en önemli rolü kırmızı kan hücrelerinin gelişmesi ve çoğalmasında etkili olmasıdır. Özellikle sinir sistemi fonksiyonlarının devamı için gereklidir. Diğer B-grubu vitaminleri gibi Vitamin B-12 de yağ,protein ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde etkilidir. Bu esansiyel vitamin aynı zamanda konsantrasyon,denge ve hafıza için de çok önemlidir.

  VİTAMİN C :
  Suda çözünen ve vücut sağlığı için gerekli olan esansiyel vitaminlerden biridir. Koruyucu vitamin olan Vitamin C; hücreleri korur ve dokuların dış etkenlerden zarar görmesine engel olur. Vitamin C vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi, diş ve dişeti sağlığı için de önemlidir. Vitamin C kan damarlarını güçlendirir.
  Vücudun tüm organlarının ve salgı bezlerinin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için Vitamin C gereklidir. Sigara içen,stres altında olan,alkol kullanan ve ileri yaştaki insanlar daha yüksek oranda Vitamin C'ye ihtiyaç duyarlar.

  VİTAMİN K :
  Yağda çözünen bu vitamin kanamaya karşı etkilidir. Yoğurt,yumurta ve lifli yeşil sebzelerde bulunur. Kanı pıhtılaştırıcı faktörlerin oluşumu için gereklidir. Böylece iç kanama doğal olarak kontrol edilebilir.

  VİTAMİN D :
  Yağda çözünen bu vitamin " Güneş Vitamini " olarak bilinir. Kalsiyum ve fosfor absorbsiyonunu arttırarak kemikleri ve dişleri güçlendirir. Vitamin D beslenme ve güneşten sağlanan gerçek bir kazançtır. Vitamin A ile birlikte çalışır. Sağlıklı kemik ve dişler için gereklidir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların Vitamin D'ye olan ihtiyaçları çok fazladır. Aynı zamanda Vitamin C ile de birlikte çalışır. Sinir sisteminin çalışması,kalp ve kandaki Vitamin D miktarına bağlıdır.

  VİTAMİN E :
  Yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta depolanabilir. Bu vitamin sağlığımız için gerekli esansiyel vitaminlerden biridir. Vitamin E sağlıklı dolaşımı ve kırmızı kan hücrelerini destekler ve çevre kirliliğine karşı korur. Kırmızı kan hücrelerini koruyucu etkisi cilt,üreme organları ve kaslar için çok önemlidir. Doğum kontrol hapı alımı,mineral yağlar,alkol,hava kirliliği ve klorlu su içimi vücuttaki Vitamin E miktarını düşürebilir.

  FOLİK ASİD :
  B-grubu vitaminlerinden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan önemli bir vitamindir. Folik asid hücrelerin büyümesi ve bölünmesi için gereklidir.Yaraların iyileşme prosesi ve sindirim sistemi fonksiyonlarının devam etmesi vücuttaki Folik asid miktarına bağıdır.

  İNOSİTOL :
  Yağın parçalanması,beyin hücrelerinin beslenmesi,yağ ve kolesterol metabolizması için önemlidir. Sağlıklı saç gelişiminde büyük rol oynar.


  PANTOTENİK ASİD :
  Beslenmede önemli bir yeri olan B-grubu vitaminlerinden biridir. Yağ, karbonhidrat ve proteinlerin kullanılabilir enerjiye dönüşmesine yardım eder. Adrenal bezlerinin ve sindirim sisteminin çalışması Pantotenik asid miktarına bağlıdır. Hücre büyümesi ve bölünmesi için önemlidir

  KALSİYUM :
  Sağlıklı vücut yapısı için gerekli önemli minerallerden biridir. Bu mineral büyük oranda vücudumuzdaki kemiklerde bulunur. Eksikliği yüksek oranlara vardığında diş ve sırtta ağrılar,kemiklerde zayıflama, çatlama ve kolay kırılma görülür. Vücuttaki kalsiyum miktarı sadece kemikler için önemli değildir. Aynı zamanda vücuttaki bütün fonksiyonlarda görev alır.
  Özellikle vücuttaki demirin kullanımı ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Stres,egzersiz yetersizliği,aspirin,mineral yağ,fazla yağ alımı ve diğer faktörler nedeniyle vücuttaki kalsiyum miktarı azalır.

  BAKIR :
  Karaciğerde depolanan önemli eser minerallerden biridir. Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli enzimlerin hayati komponentidir. Hemoglobine bağlı demirin korunması ve Vitamin C'nin kullanımı için gereklidir. Beyin sinirlerimiz ve bağ dokusu için bakır miktarı önemlidir.

  KROM :
  Vücuttaki basit şekerin parçalanmasında rol oynar. İnsülin oluşumuna, kandaki şeker ve kolesterol düzeyinin kontrolüne yardım eder. Krom; vücuttaki enzim ve hormonlar için çok önemlidir.

  İYOD :
  Tiroid bezlerinin içeriğinde yer alır. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında,zihinsel fonksiyonlarda,enerji ve kilo almada önemli bir rol oynar.

  DEMİR :
  Vücut için gerekli esansiyel minerallerden biridir. Hemoglobin (kırmızı kan hücresi),miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Demir vücutta büyümeye yardım eder,yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Demir özellikle kadınlar için daha önemlidir. Çünkü kadınlar 1 ay içinde erkeklerin kaybettiklerinden 2 kat daha çok miktarda demir kaybederler. Bugün demir kadınlarda eksikliği en çok görülen mineraldir. Ayrıca demir, vücuttaki B-grubu vitaminlerinin kullanımını arttırır.

  MAGNEZYUM :
  Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Sakinleşmeye yardımcı olduğu için " Anti-stres Minerali " olarak bilinir. Magnezyum kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol alır. Bu hayati mineral vücudumuzun Vitamin C,kalsiyum,fosfor,sodyum ve potasyum'u daha etkili bir şekilde kullanabilmesi için gereklidir. Magnezyum sağlıklı dişler ve sindirim sisteminin rahatlığı için gereklidir.

  MANGANEZ :
  Magnezyum sinir sistemi, beyin ve kasların beslenmesi için gereklidir. Vücudun tüm dokularında bulunur. protein, yağ ve karbonhidratın kullanılabilir hale gelmesine yardımcı olan uyarıcı enzimleri aktive ederek çalışır. Vitamin B-1 ve Kolinle birlikte çalışarak sindirime yardımcı olur. Hem kadın hem de erkeklerde üreme sistemi için çok önemlidir.

  FOSFOR :
  Sadece fizyolojik kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz,aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik ve diş yapısı,kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için gereklidir. Vitamin D ve Kalsiyum; Fosfor'un işlevini sürdürmesine yardımcı olur.  POTASYUM :
  Hayati minerallerden biridir. Potasyum, sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve gıdaların hücre içine geçişini sağlar. Potasyumun önemli görevlerinden biri de sinir sistemindeki mesajları iletmesidir. Beyne oksijenin gönderilmesi beyin için önemlidir. Her gün bu mineral vücutta kullanılır ve tekrar yeri doldurulur. Kalbimiz ve vücuttaki diğer kaslarımızın sağlıklı yapısını koruması potasyuma bağlıdır.

  SELENYUM :
  Vitamin E ile birlikte antioksidan ve hücre koruyucusu olarak çalışır. Erken yaşlanma ve dokuların oksidasyon nedeniyle zarar görmesini engeller. Erkeklerin selenyuma kadınlardan daha çok ihtiyaç duydukları düşünülür. Erkeklerde bulunan selenyumun yarısı üreme sisteminde bulunur. Selenyum dokuların elastikiyetinin korunması için önemlidir.

  SODYUM :
  Bu mineral sinir ve kas fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını sağlamak ve gıdaların hücre zarından geçişini sağlamaktır. Bol miktarda sodyum yüksek kan basıncına katkıda bulunur.

  KÜKÜRT :
  Sağlıklı saç,cilt ve tırnaklar için gereklidir. Oksijen dengesinin muhafazasına yardımcı olur,bu da beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Sülfür aynı zamanda B-grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesine ve karaciğerde safranın salgılanmasına yardımcı olur.

  ÇİNKO :
  Bu esansiyel mineral vücutta her şey için gereklidir. Vücudun sağlıklı bir yapıda tutulması için her şeyi harekete geçiren bir kıvılcım gibi çalışır. Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır. Her hücrede Çinko vardır. Zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda, kanın stabilizasyonunda, vücuttaki alkali dengesinin muhafazasında önemli roller üstlenir. Bu mineralin varlığına ihtiyaç duyan organlar; kalp,beyin ve üreme sistemidir. Yemeklerin pişirilme yöntemleri,stres, alkol alımı ve diğer faktörlerle vücuttaki çinko oranı azalır.  IV. Arı sütü : Royal Jelly yukarı

  Arıların mucizevi ürünü : Royal Jelly
  İnsanı rahatlatır, güzelleştirir ve zinde tutar.

  Arısütü; 5-15 günlük yaştaki işçi balarılarının, ana arıyı beslemek için yutak altı bezlerinden salgıladıkları hammaddesi. Bin bir çiçeğin balözü, çiçek poleni ve balarılarının enzimlerinden oluşan sedef görünümünde, özgül ağırlığında, organik asit karakterinde, %100 natürel, olağanüstü yüksek oranda hayati vitaminler, enzimler, mineraller, proteinler ve aminoasitler taşıyan yüksek besin değerli bir balarısı ürünüdür.
  Dünyanın en üstün doğal gıdasıdır ve doğadaki bütün doğal ilaçların annesi sayılır. Balarısı ortalama 40 gün yaşar, Arısütüyle beslenen kraliçe arı ise 7 sene yaşar ve dünyanın en fazla yumurtlayan canlısı olarak günde ortalama 3000 kez yumurtlar.

  Royal Jelly 16 amino asidi, 12 vitamin ve fosfor, sülfür, bakır, demir, silisyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, İyot, selenyum gibi mineraller içerir.
  Aynı zamanda kanser hücrelerinin üremelerini engelleyen karınca asidi Arısütünde yüksek oranda mevcuttur.

  Arısütünün olağanüstü faydaları Dünya Bilim adamlarınca onaylanmıştır. Arısütünün dünyadaki tüm besinlerden, bitkilerden, ilaçlardan, gıdalardan, vitaminlerden, otlardan vs. ayıran en büyük özelliği;
  Her yaş insan vücudunda tepeden tırnağa vücuttaki bütün hücreleri yeniler, besler, onarır, tamir eder, geliştirir, metabolizma dengesi kurar, tüm hastalıkları yok eder, doğal, işlenmemiş vitamin verir, yaşlanma hızını keser, beyin-beden-direnç gücünü yüksek oranda artırır.


  V. Sebze, meyve, bitkiler ve bunların önemleri yukarı

  Meyve ve sebzelerin sağlıklı içeriği ile vücudun daha kuvvetli ve enerjik olmasını saglar.

  Portakal

  Direnç sistemini güçlendirir ve bol vitamin C içerir

  Marakuya

  Çeşitli vitaminler, mineraller, kalsiyum, demir içerir

  Limon

  Kandaki kolesterini düşürür ve kanseri önler

  Domates

  Kanseri ve apandisiti önler

  Havuç

  Vitamin A, B1,B2 ve C içerir. Kanseri önleme ve durdurma özelliğine sahip olduğuna sanılıyor.

  Salatalık

  Çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Kanı temizler . Kozmetik alanda da çok kullanılır.

  Maydanoz

  Demir ve vitamin C içerir. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar

  Soğan

  Bir çok rahatsızlıklara karsı etkilidir. Kanı inceltir ve mikrop öldürür.

  Isırgan

  Metabolizmanın genel çalışmasını destekler ve bundan dolayı cilde faydalıdır.

  VI. Vitaminler ve güzellik yukarı

  Vitaminleri yeterli miktarda aldığınızda vücudunuz formunda olur.
  Güzel bir cilt , parlak saçlar , sağlam tırnaklar ve güzel bir beden için vitamin şarttır.

  - Vitamin A ve E sayesinde güzel bir cilt
  - Vitamin C sayesinde diri bir vücut
  - Vitamin B ve L-Carnitine sayesinde zinde ve formunda bir vücut
  - Vitamin B5 ve Biotin sayesinde parlak saçlar
  - Vitamin A,B5,E ve Biotin sayesinde sağlam tırnaklar


  VII. Özet yukarı

  Tekyönlü besleniş vücuda zarar verir, zira bir yandan bazı vitaminler aşırı
  Dozda alınırken, diğer yandan hayatı önem taşıyan bazı vitaminler noksan.
  Bu durumda ortaya çıkan sonuçlar çok çeşitli olabilir. Basit yorgunluklardan
  Tutunda ağır hastalıklara kadar yolu vardır.

  Kimya Nobel ödülü sahibi Linus Pauling demişki :
  'Kim C-Vitaminini ve çeşitli diğer vitaminleri yeterli miktarda alıyorsa, hayatını tahminen 25 sene daha uzatır.'