voiding sistografi ve dmsa böbrek sintigrafisi çektirenler

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve kayra0620 tarafından 23 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

23 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : kayra0620
  1. kayra0620

kayra0620 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bebeğğim 6 aylık ve erkek.çok tedirginim acaba detaylaını bana yazarmısınız?çok canı acıyacakmı daha sonra davranışlaında bozulma oluyormu psikolojik etkisi ne nasıl sabit tutabildiniz ve radyasyon etkisindende çok korkuyoum.
    desteğinizi ve açıklamalarınızı bekliyorum

2. 23 Mayıs 2010
  3. sevibade

sevibade Güzel Bakan, Güzel Görür Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Bu tetkikler kızıma bu hafta yapıldı ve ilk yapıldığında 2 yaşındaydı,
    Endişelenmeyin 6 aylık bebek pek anlamayacağı için psikolojisinde değişim olmaz,
    Zaten zor görünsede, inanın öyle değil, biz anneler çok endişe ediyoruz haklı olarak,
    Mesane filminde sondayla boyalı ilaç veriyorlar mesaneye ve filmini çekiyorlar,
    Çok uzun sürmüyor o yüzden fazla endişelenmeyin, birde zaten sağa ve sola çevirmeniz gerekiyor onlar size gerekeni söylüyorlar,
    Sintgrafiye gelince, onun tek kötü yanı damardan boyalı ilaç vermeleri, yani serum gibi damar yolu açıyor, ilacı oradan veriyorlar, bunun dışında bir zorluğu yok,
    Allah hepimizin yardımcısı olsun, anne olunca insan neler yaşıyor, nelere göğüs geriyor, siz rahat olmaya çalışınki bebeğiniz de korkmasın,
    ınşallah sonuçlarınız temiz çıkar, iyi haberlerinizi alırız :1hug:

4. 24 Mayıs 2010
  5. Chitlembiq

Chitlembiq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Biz de ilk kez oğlum 1 buçuk aylıkken çektirdik. Voiding tahmin ettiğim kadar zor değildi. Sonda takılıyor, ilaç veriliyor ve arkadaşın da dediği gibi sağa sola çevrilip çekiliyor. DMSA nın da en zor yanı damar yolu açmak, bebeğim o zaman çok küçük olduğu için çok ağlamıştı, o zamanlar DMSA sırasında uyuduğu için o da kolay olmuştu. Ama 6 aylık bir bebekte nasıl olur bilemiyorum. Tüm bunlar sonucunda Böbrek reflümüzün olduğu ortaya çıktı, umarım sizin sonuçlar temiz çıkar. Şimdiden geçmiş olsun.

6. 26 Mayıs 2010
  7. moonlight_10

moonlight_10 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    diğer konuda yazdım yorum.sakın korkma benim zor değildi.sadece filme kadar uyutma filmde uyutup öyle gir çocuğu etkilemiyor rahat ol

8. 9 Haziran 2010
  9. kayra0620

kayra0620 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    inşallah kimsenin başına gelmez ama bilgi olsun diye yazıyorum
    voıding çektirdik gerçektnede saolun korkuğum gibi değilmiş sadece sonda takılırken biraz ağladı voiding için ise sadece hafifice kolalrından bacaklarından tutmamız yetti ben şarkı söyledim o zmana sessizce beni izlediği için fazla kıpırdamadı ve şükürki sonucumuz temzi çıktı böbrek reflüsü yoktu böbrekteki genişlik doğuştan 3 ayda bir kontrol yapılacak ultrasonla oda 1 yaşına kadar geçer çok küçük dediler.
    erken farettiğimiz ve ateşli geçirmediği için sintigrafiye şimdilik gerek görmediler voiding filmleri temiz çıktığı için
    hepinize sonsuz teşekkürler beni aydınlattığınız için

gittiklerimiz hep prof du ve çocuk nefrolojsi proflarıydı.1 yaşına kadar organlarını gelişmekte olduğu için 1 yaşına kadar olan süreçte eğer enfeksiyon geçirirlerse erkek çocuklarında ilk enfeksiyonda kız çocuklarında 2.enfeksiyonda mutlaka bu takipler yapılmalı gelecekte büyük hastalıklar olmasın diye dediler.şimdi biz sadece sünnet yaptırcaz mutlaka yaptır dedi.denize girmesin ve ıslak kuma oturmasın dedi birde bol köpüklü banyo ve banyo suyu içinde olmayacak

Son düzenleme: 9 Haziran 2010
  10. 18 Haziran 2010
  11. Chitlembiq

Chitlembiq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Evet canım bir de altını temizlerken önden arkaya doğru temizle ve asla kakalı bırakma uzun süre. Çok geçmiş olsun.

12. 24 Kasım 2011
  13. Badeli

Badeli Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Merhaba, Kayra 0620 "gittiklerimiz hep prof du ve çocuk nefrolojsi proflarıydı.1 yaşına kadar organlarını gelişmekte olduğu için 1 yaşına kadar olan süreçte eğer enfeksiyon geçirirlerse erkek çocuklarında ilk enfeksiyonda kız çocuklarında 2.enfeksiyonda mutlaka bu takipler yapılmalı gelecekte büyük hastalıklar olmasın diye dediler." sanırım sizin yazınız. Oğlunuzun sağlıklı olmasına çok sevindim umarım hayatı sağlık ve mutlulukla geçer. Benim 13 aylık kızımda böbrek reflüsü olduğu anlaşıldı yarın da DMSA çekimi yapılacak. Sizden ricam o dönemde gitmiş olduğunuz çocuk nefroloji profesörlerinin bilgilerini bana mesajla göndermeniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

14. 8 Mart 2012
  15. giray42

giray42 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Oğlum 8 aylık 2,5 aylık iken UP darlık ameliyatı geçirdi,fakat üç ay sonra çekilen IVP sonucunda 4-5 reflü çıktı mallesef,hepsi konyas başkentte oldu ,şimdi doktor değiştirmek istiyoruz,geçen hafta ankara da serdar hocaya götürdük,4 ay sonra gelin tekrar dedi,bu süreçte sıkı takip tabiki enfeksiyon riski dolayısı ile,şimdi ben rica ediyorumm bildiklerinizin en iyisii hangisi ???

16. 4 Eylül 2012
  17. vildan_drs

vildan_drs Kayra❤️Aysima..annesinin minik kuzuları ❤️ Üye

Beğenildi:
    1.052
    Ödül Puanları:
    103
    bebeğime voıdng yapıldı 2,5 aylıkken çok acı çekti kuzum hastaneyi inletti resmen reflü çıktı...7 aylık oldugunda birde böbrek sintigrafisi çekilecek dedi dıoktor gazi hastanesinde ama ben çektimek istemiyorum gene acı çekecek ve vücuduna radyasyon alacak diye çok korkuyorum ..yaptırmalımıyım sizce...birde çocuklarınız iyileştimiiiii bana cevap verin lütfen

18. 22 Aralık 2012
  19. neslinisan

neslinisan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Arkadaşlar bebeğime voiding yaptırmak ve tedavisi için ankara'da doktor öneriniz? özel de olabilir...