Ya Evlenince Değişirse!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve mavrulam tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : mavrulam
 1. mavrulam

  mavrulam Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  6.769
  Beğenildi:
  801
  Ödül Puanları:
  153
  Doğmak, yürümek, büyümek, okula başlamak, mezun olmak, derken evlenmek ve bir aile kurmak... Yaşamın akışında birçok değişimden geçer ve her geçiş döneminde farklı heyecanlar, farklı mutluluklar ve farklı korkular, kaygılar yaşarız. Geçmişte yaşadıklarımızdan öğrendiklerimiz ve gelecekten umduklarımızla bakarız bugüne. Her geçiş döneminde umutlar ve kaygılar birbiriyle mücadele eder. Umutlar "Hadi bir adım at!" derken, kaygılar "Dur bakalım..." der insana. Evlilik kararı da kişinin hayatındaki önemli dönüm noktalarından biridir. "Benimle evlenir misin?" sorusunu takiben hem tatlı hem de uyku kaçıran bir heyecan başlar çoğu zaman. Eski düzenimizden ayrılıp yeni düzene geçerken, maddi hazırlıkların yanı sıra manevi hazırlıklar da emek, zaman ve enerji ister. Evlilik öncesinde çiftin ne süredir beraber olduğu, ne konularda anlaştığı, ne konularda çatışma yaşadığına göre evliliğe adaptasyonun ve evlilik sonrası iletişimin nasıl olacağı belirlenir.

  Sağlıklı evlilik sorunsuz evlilik değildir, sorunları taşıyabilen ve sağlıklı bir şekilde çözüme ulaştırabilen evliliktir. İnsan ilişkilerinin "hiç" sorunsuz ve mükemmel olması insan tabiatına aykırıdır zaten. Sevgi ve öfke her ailede bulunur ve bu iki duyguyu dengeli taşıyabilmek o eve huzuru getirir. Huzur çoğu kişinin hayal ettiği gibi %100 mutluluk değil, mutlulukla mutsuzluğu dengeleyebilmektir. Evlilik hayatında da sağlıklı ilişki kurabilmek ve sürdürebilmek çiftlerin birbirlerini ve geldikleri geçmişi yeterince tanıyabilmeleriyle mümkün. Her çiftin kurdukları iletişimde kuvvetli ve zayıf olduğu yanları vardır; kimi sorumlulukları taşımakta, kimi üzüntüyü, kimileriyse memnuniyeti, öfkeyi, kıskançlığı veya beklentileri konuşmakta güçlü veya güçsüzdür. Evlenmeden önce, çiftlerin ilişkide yaşadıkları güzel noktaları ve umutları konuşmasının yanı sıra, sorunlarını ve çelişkilerini, gelecekle ilgili endişelerini de birbiriyle paylaşması önemlidir. "Pembe bir evimiz olacak!" diye başlayan çiftlerin, evlilik öncesinde yaşadıkları sorunları göz ardı etmesi veya evlenince bunların kalmayacağını umması söz konusudur. Böyle başlayınca, "Ne mutluyduk, ama evlenince değişti!" diye yakınır insanlar. Belki de değişen kişilerin ilişkiye bakış açılarıdır, bembeyaz bir bakış açısından simsiyah bir bakış açısına geçmek hayal kırıklığına yol açar. Çift, evlenmeden önce siyahıyla beyazıyla birbirini tanıyıp kabullendiğinde daha az hayalkırıklığı yaşar.

  Son yüzyılda terapistlerin yürüttüğü evlilik öncesi danışmanlıkta da hedef; çifte birbirinin kişilik, değer yargıları, inanışlar, alışkanlıklar ve ilişkiden beklentilerindeki benzer ve farklı yanlarını önceden farketmesi, çiftler arası anlaşmazlık çıkabilecek konuları önceden görebilmesi, ve bu konulara karşı hazırlıklı olması için yardımcı olmaktır. Bu konularda farkındalık kazanmak, ilerde çözüm üretebilmeyi kolaylaştırmak için önem taşır. İkinci evlilik öncesi danışmanlıktaki amaç ise geçmiş ilişkilerdeki olumsuzlukları tekrar yaşamamak için geçmişin, deneyimlerin bize öğrettiklerini fark edebilmekdir. Daha önce evlenip boşanmış kişi(ler)in kuracağı yeni evliliklerde geçmiş deneyimden kalma öğrenimler, şartlanmalar ve endişelerin yansıması yeni ilişkinin devamını etkileyebilir. Bu etkilerin farkında olmak ve yansımaları kontrol altında tutabilmek yeni ilişkinin sağlıklılığı açısından önemlidir. Diğer bir konu ise; ilk evlilikten olan çocukların ikinci evliliğe nasıl uyum sağlayacağı, ne tür sorunlarla karşılaşılabileceği, öz ve üvey ebeveynin çocuklarla iletişimde hangi rolleri üstleneceği ve/ya üstlenmemesi gerektiğidir.

  Enerji ve zamanımızı alsa da değişimler bizi hayata bağlayan, hayatı dinamik kılan geçişlerdir. Hem geçmişte yaşadıklarımızı, hem bugünkü ilişkimizi, hem de gelecekte ilişkimizden beklentilerimizi simsiyah veya bembeyaz görmektense, artı ve eksi yanlarıyla fark edip kabullenmek bu geçişleri en sağlıklı şekilde ve en az hayalkırıklığıyla tamamlamamızı sağlar. Evlilik, artılarla eksilerin dengesini öğrenebileceğimiz en önemli deneyimlerden biridir.
   
 2. 8 Ocak 2009
  Konu Sahibi : mavrulam
 3. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  çok güzel bir konuya değinmişsinz bence.....teşekkürler paylşaım için.... bugünlerde hep benimde aklımda bu :KK43:( ama hem kendimden hem karşımdakine göre düşünüyorum...ama bu yazıdada dendiği gibi mühim olan herkesin içindeki siyahı ve beyazı dengeleyebilmesi,kontrol edebilmesi.... umarım herkes güzelliklerle karşılaşır...