Yag Aldirma Yöntemi !!!

Konusu 'Bölgesel İncelme; Yöntemler ve Ürünler' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 29 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Liposakşın deri altında toplanan fazla yağın kanül (şırınga) yada özel yöntemlerle vakum oluşturularak çekilmesidir. Lipoplasti, liposkalpçır yada sakşın asiste lipektomi de bu işlemin diğer adlarıdır. Liposakşın her ne kadar bazı merkezlerde fazla miktarda yağ alınmasında kullanılıyor ise de kilo verme yöntemi

  [​IMG]

  değildir. Diyet ve egzersizle kilo verildikten sonravücuttan uzaklaştırılamayan yağların liposakşın ile alınması en uygunudur.

  Bu nedenle vücut kitle indeksi 30 un üzerinde olan kişilerde liposakşın öncelikli olarak düşünülmemesi gereklidir (Soldaki menüden vücut kitle indeksinizi öğrenebilirsiniz). Yine şeker, koroner kalp hastalığı olanlar ve hipertansiyonu olan kişilerde liposakşın riskli olacağından bu gibi hastalıkların olmaması gereklidir.

  Hastanın ilk muayenesinde vücut duruş biçimi, vücut oranları ve asimetrileri değerlendirilir. Vücudun değişik yerlerinde deri kalınlığı el ile değerlendirilir. Derideki gevşeklik değerlendirilir, eğer deride gevşeme yada sarkma ileri derecede ise tek başına liposakşın uygun değildir. Bu gibi durumlarda liposakşın ile birlikte fazla olan derinin de çıkarılması gerekir.

  [​IMG]

  Liposakşın uygulama yöntemleri
  Tumesan yöntem denilen yağı almadan önce deriye milyonda bir orannında epinefrin verilmesi ile kanama oranı çok büyük oranda azaltılır. 5 litrenin üzerinde yağ alınmasında bile 400 cc kan kaybı olabilir ki bu durumda da kan verilmesi düşünülmez. Alınan yağın ortalama % 8 i kan içermektedir. Yağ alma işleminden önce yağ alınacak bölgeler kalemle işaretlenir.


  Anestezi yöntemi
  Sadece lokal anestezi ile ancak çok az miktardaki yağlar alınabilir ve bu durumdaki hasta oranı oldukça düşüktür. daha çok tercih edilen yöntem genel anestezi yada sedasyon yardımıyla yapılan anestezi şeklidir.


  Ameliyat yöntemi
  [​IMG]

  Anestezi uygulandıktan sonra genellikle vücudun görünmeyecek kısımlarından 2-3 mm lik kanül (enjektör) ile girilerek yağ vakum ile enjektöre çekilir. Kanüllerin kalınlığı yağ alınacak bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle 3-4 mm dir. Yağ alınırken cerrah yağ aldıktan sonra oluşan deri kalınlığını sürekli kontrol ederek ne kadar yağ alacağına kadar verir.Bu konuda anonim bir söz çok iyi açıklayıcı olacaktır. Ne aldığın değil ne bıraktığın önemlidir

  Bu nedenle fazla ve gereksiz yağ alınması deride deformasyonlara neden olacaktır.


  Klasik liposakşın bu şekilde yapılırken aynı temele dayanan ancak farklı cihazların kullanıldığı yöntemlerde vardır. Bunlardan biri power asisted liposakşındır. Bu yöntem de klasik liposakşın gibiidir ancak burada doktorun yoğrulması azaltılmış olur.
  Diğer bir yöntem ultrasound yardımlı liposakşındır. Bu yöntemde ultrasound yağ dokularınında kaviteler açılmasına neden olmakta ve yağ yine klasik liposakşın yöntemi ile alınmaktadır. Bu yöntem daha önce liposakşın yapılan kişilerde daha uygun olmaktadır. Yukarda belirtilen her iki yönteminde klasik liposakşın yöntemine bir üstünlüğü yoktur ancak cerrahın yorulmasını azaltmaktadırlar.


  Liposakşın ile 5 litreye kadar yağ güvenli bir şekilde alınabilir. 5-6 litrenin üzerine çıkıldığında bir takım riskler ortaya çıkar ve özel bakım gerektirir.

  [​IMG]

  Liposakşın işlemi bittikten sonra liposakşın korsesi giydirilerek uygulama sonlandırılır. Bu korse yağ alınan bölgelerde şişme ve moorarmayı azaltır ve hastalar kendilerini daha rahat hissederler ve hareketleri daha rahat olur. Ancak sıcak havalarda korsenin kullanımı sıkıcı olabilmektedir.

  Liposakşından sonra çoğu hastalar 5-7 günde işlerine dönebilirler. 3-4 hafta sonra egzersiz ve spor yapmaya başlayabilirler. Şişlik ve morarma tüm liposakşın uygulamalarında görülür. Şişlikler 4-6 haftada azalır ancak tamamen düzelmesi bir kaç ayı bulur. Morarmalar ise 3-4 haftada düzelecektir. Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun hemen her yerine liposakşın yapılması mümkün olabilmektedir. Ayrıca ameliyat izlerinden çekinen ancak meme küçültme isteyen kişilerde de meme küçültmek için liposakşın yapılablir.

  Ameliyatla ilgili komplikasyon ve riskler;
  1- Yag alinan bolgelerde duyu kaybi olabilir ve duyunun geri donmesi aylar surebilir
  2- Yag alinan bolgelerde morluklar gelisir ve 3-4 hafta devam ettigi gibi daha uzun sure de devam edebilir.
  3- Enfeksiyon geliserek iyilesme donemini uzatabilir. 10.000 de 3 den az ihtimaldir.
  4- Yag alinan bolgede deri altinda kan yada serum toplanarak sonucu olumsuz etkileyebilir yada ek mudahale ile bosaltilmasi yoluna gidilebilir
  5- Cok nadir de olsa deride canlilik kaybi gorulebilir
  6- Yag alinan bolgelerde bir takim duzensizlikler gorulebilir
  7- Normal agirligin uzerinde olundugunda (fazla kilolu olmak) yara infeksiyonu, akciger infeksiyonu, kalp ve akciger komplikasyonu ve kanda pihtilasma riski artar.
  8- Sigara icmek de ayni riskleri artiracaktir.
  9- Yağ embolisi: Mikroskopik yağ parçacıklarının kana karışarak vücudun başka yerlerine gitmesidir. 20.000 de bir görüldüğü rapor edilmiştir. Genel olarak bir sorun doğurmamakla birlikte aşırı miktarda yağ alınma durumunda riskli hale gelebilir.
   
 2. 4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. KarKralicesi

  KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.292
  Beğenildi:
  17.140
  Ödül Puanları:
  488
  Pek bir işe yarıcagını sanmıyorum...Kim yagını aldırdıysa bir süre sonra sanki 10 katını aldı..En güzeli egzersizli kilo verme...(ah birde ben şu egzersizlerimi atlatmasam:mymeka: cillop kibin olucam emme işteeeekafamçokkarıştı)

  Paylaşım için tşkler:1hug:
   
 4. 3 Şubat 2009
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. KucukBocuk

  KucukBocuk mucizeler benimle olacak! Pro Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9.630
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  146
  kızlar liposuction yaptıran var mı aranızda...
  bir arkadaşım düşünüyor da ... onun için araştırma yapıyorum da...