Yağ mantısı/Kayseri

Konusu 'Yöresel Yemekler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

24 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.192
    Ödül Puanları:
    438

hamuru için:
    1kg un
    2 tatlı kaşığı kuru maya
    tuz ve ılık su
    harcı için:
    250 gr kıyma
    1 orta boy kuru soğan
    kırmızı toz biber,maydanoz,karabiber,kimyon

önce unu,tuzu ve kuru mayayı iyice karıştırıp üzerine çok ılık olan suyu yedirerek kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir ve üzerine nemli bir bez örtülerek dinlenmeye bırakılır. Hmurumuz dinlenirken, rendelenmiş kuru soğanı ve baharatları kıymamızla beraber iyice yoğurup mantı harcı elde edilir, tabi harcımızada tuz ilave etmeyi unutmayalım.

hamurumuzun yarısını tezgaha alıp, yuvarlak büyük bir pazı yapıcaz ve yarım cm kalınlığında eşit bir şekilde merdane ile açıcaz, hamur mayalı olduğu için tezgaha yapışmamasını unlayarak önleyebilirsiniz. ve açtığınız hamuru herhangi bir su bardağının ağız kısmıyla kesiyoruz, eğer bu zor olur derseniz, normal mantı keser gibi kare karede kesebilirsi,niz ama kestiğiniz kareler en az 3cm kare olmalı.. ve bu karelere hazırlamış olduğumuz mantı harcını(kıymayı) doldurup bohça biçiminde uçlarını yapıştırıyoruz...işlem hamur bitene kadar devam ediyor ve bu mantılarımızı kızgın sıvı yağda kızartıyoruz ama ateşin çok harlı olmamasına dikkat edin...mantılar kızarınca, mayalı hamur öyle bir kabarıyorki, yuvarlak bir ping pong topunu andırıyor, ve kokusu dayanılmaz bir koku,enfesss.. haa ne diyordum birden kaptırım kendimi:) kızaran mantıları düdüklü tencerenize koyun ve o sıcağı ile tencerenin ağzını kapatın, göreceksinizki, hava almadığı için mantılar yumuşakcık olacak, kızarma işlemi bittikten sonra, sıvı yağ ile salçalı sos hazırlayıp düdüklü tencerede muhafaza ettiğiniz mantıların üzerine dökün ve kapağı tekrar kapatıp, tencereyi sallayın ki, soslar eşit şek,ilde mantılara nüfuz etsin.. hmmmmmm eee sonra mı, sonra servis yaparken birazda sarmısaklı yoğurt bulundurun sofrada... gerisi size kalmış.. çok zor demeyin ve mutlaka deneyin.. özellikle çocukların bayılacağı bir lezzettir... afiyet olsun efendim:)

2. 8 Temmuz 2010
  3. kk_bayansu

kk_bayansu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    106
    olsada yisek=))cokacimcoook
    çok güzel yaparım bu aradasırnaşık şey

4. 23 Eylül 2010
  5. fatosbrn

fatosbrn öcükle böcük:)) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    amaan tanrım ne görüyorumdelikafadulden
    adanada ben öğrenciyken bi yer vardı hep oraya yağ mantısı yemeye giderdik hala varmı bilmiyorum bayılırdım
    onun haricinde yapan bilen hiç duymamıştım
    teşekkür ederim tarif için enfes gözüküyorlaropuyorumnanaktanopuyorumnanaktan
    en kısa zamanda deneyecem tabi becerebilirsemsempatiksalakcinni

6. 29 Eylül 2010
  7. yemektarifleri

yemektarifleri chef Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    annem mukemmel yapar bu mantıyı..karşılaştıralım bakalım..hamurun tarifini alırsam ilk isim yoresel yemek tariflerine koymak olacak..

8. 1 Ekim 2010
  9. nursena07

nursena07 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2.765
    Ödül Puanları:
    163
    nefissss.........

10. 1 Ekim 2010
  11. zeynep_kurubas

zeynep_kurubas Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ohhhhhhhhhh mis gibi valla hem yağda kızarıyor hem yağlı sos dökülüyor ondan sonra niye kilo alıyoruzki diye düşünüyoruz

12. 1 Ekim 2010
  13. istanbul1970

istanbul1970 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    eline sağlık gadasına aldığım

14. 18 Nisan 2013
  15. de_niz

de_niz Yol arkadaşım Üye

Beğenildi:
    85
    Ödül Puanları:
    93
    Ne güzel şekil vermişsin tatlım

16. 25 Nisan 2013
  17. kbrbjk

kbrbjk Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    foruma yeni üye oldum ve Kayserili olarak resme bayıldım nasıl canım çekti anlatamam

18. 25 Nisan 2013
  19. tuz

tuz yanardöner Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    103
    ben kayserili değilim ama sevgili arkadaşım madamcochosh sayesinde tanıştım bu yemekle ailecek bayılıyoruz