Yakılan yağlar vücuttan nasıl atılır?

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve üvercinka1981 tarafından 4 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 1. arkadaslar merak ettiğim bir şey var yakılan yağlarımız vücuttan nasıl atılıyor?idrar yoluyla mı acaba?:uhm:
   
  darned bunu beğendi.
 2. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 3. aycixx17

  aycixx17 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  72
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  78
  idrar olur , ter yoluyla atılır benim bildiği.m
   
 4. 5 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 5. CUVCUV

  CUVCUV Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.246
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  DİYETTE SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
  Su insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için en önemli besin öğesidir. İnsan sağlığı açısından suyun çok büyük önemi vardır. Yaşama ait her şey suya bağlıdır. Kişinin vücut ağırlığının %50 - 60'ı su olması gerekirken obezler de yağ oranı arttığından su oranında anlamlı düşüşler görülüyor.

  Kilo verme programlarında vücutta depo edilen yağlar yakılırken, su oranında artışların olması gerekir. Bu nedenle bilinçsiz yapılan zayıflama programlarında, yağın dışında yağsız vücut kitlesinde yani kas ve suda da kayıp olur. Yarı aç kalarak zayıflamaya çalışanlarda verilen ağırlığın 2/3'ünü vücut kas kitlesi, geri kalan kısmını ise vücut suyu oluşturur. Kaybedilen bu kilo da kısa sürede yağ olarak geri alınır. Bunun nedeni ise vücudun kendisinden beslenmeye başlamasıdır.

  Bu olumsuzlukların oluşmaması için dengeli beslenme ilkelerinin dışına çıkmadan vücudun gereksinimi olan bütün besin öğelerinin düzenli olarak 3 ana, 3 ara öğün şeklinde tüketilmesi gerekir.

  Besinlerin ağızda sindirimi başladıktan sonra tüm doku ve hücrelere taşıyan sudur. Burada enerji oluşturduktan sonra atık maddelerin atımı da suyla olur. Bir odun sobası düşünün odunlar tutuşunca ısınırız, ertesi gün sobadaki külü boşaltmadan odunları tekrar tutuşturmaya kalkarsak işimiz hayli zorlaşır. Sobadaki külün boşaltılması gibi doku ve hücrelerdeki aynı işi suyla başarabiliyoruz.

  Yakılan her 1000 kalori için yaklaşık 1 litre suya ihtiyaç vardır. Az su içilince ödeme de davetiye göndermiş oluruz. Vücuttaki ödemi bilinçli su tüketerek önleyebiliriz. Kadınların erkeklere oranla daha fazla suya gereksinimleri vardır.

  Günümüzde yapılan yanlışlıklardan biride zayıflama metotların da yağ kaybı yerine su kaybının tercih edilmesidir. Bilinçsizce yapılan sauna, su alınımının kısıtlanması, idrar söktürücüler ve pasif jimnastik adı altında uygulanan derin ısıtıcı aletlerinin kullanımı sağlığımız açısından oldukça tehlikelidir. Bu tür aletlerin kullanımı ile vücuttaki yağ oranı azalmaz, sadece yağsız vücut oranında su kaybı sağlanır. Azalan su oranıyla kalp normalden daha fazla çalışmaya başlar, soluk almada güçlük olur, yorulma süresi kısalır. Kilo kaybında su yerine yağ oranı azaltıp, yerine kas ve su kitlesinin arttırılması gerekir. Ne kadar çok sıvı alırsak o derece yağların yanmasını sağlarız.

  Kilo kaybından kaynaklanan deri sarkmaları da dinamik egzersizlerle beraber bol su içilerek önlenir. Yeterince su, daha fazla kas yapmamızı sağlar. Vücutta daha fazla su olması, daha fazla olay oluşması demektir. Suyun olmadığı bir ortamda enerji oluşamaz.

  Günlük su tüketimimiz 1.5 - 2.5 litredir. Yazın havaların ısınması ve yaptığınız egzersizin şiddetinin ve süresinin artımına bağlı olarak kaybedilen suda daha fazla olacağından maksimal sıvı alımı 3.5 litreyi de aşmaması gerekir. Zayıflayacağım diye aşırı su tüketirsek çok sık tuvalete çıkarız her çıkışta çok önemli minerallerden olan kalsiyum atımı hızlanır. Buda sizlerin gün içerisinde halsiz takatsiz kalmanıza neden olur. Aşırı su içimi ayrıca böbrekleri de yorar.

  Gün içerisinde az ama sık sık su içmek en doğru yöntemdir. Egzersiz öncesi kesinlikle su içilmeli, aralarda içilen suda eksikliğin giderilmesinde katkı sağlayacaktır. Bu şekilde egzersiz sonrası aşırı su içimini de engellemiş olursunuz.

  Terazide mutlu olacağım düşüncesiyle, asla su tüketiminizi kısıtlamayın.

  Dr.Haluk Saçaklı
  (Bilim Doktoru)
  Obezite Danışmanı
   
 6. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 7. Seher

  Seher kastamonu Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  cüvcüvüm bır şeysormak istıyorum sudan başka yağ yakmak için neler etkılıdır bılgın varsa paylaşırsan sevınırım
   
 8. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 9. Stealthz

  Stealthz 23-05-2010 Üye

  Katılım:
  9 Mart 2009
  Mesajlar:
  596
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bana sormadın ama olsun :KK70: Cafein..
   
 10. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 11. txixrtxixl kelebek

  txixrtxixl kelebek Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.175
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  vucudumuz arabanın benzıne ıhtıoyac duydugu vucudumuzunda teml gereksınımlerını yapmak ıçın ıhtıyac duydugu yakıtlar vardır
  egerkı bız dıyet yaparak bu alınan gıdaları yanı(benzınlerı) azaltıgımızda oncelıkler vucudumuzdakı temel yapı taslarımız olan once karbonhodratlar sonra yap sonrada proteın yapı tasları harcanıyor vucudumuz yagları kullanmaya basladıgında ıs bız zayıflıyoruz
  tabı bunları vucudumuz yaparkende kımyasal tepkımelerle yapıyor
  su ıhtıyacı acıga cıkıyor bunun ıçın gunde en az 2 lt su tuketmemız lazım
   
 12. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : üvercinka1981
 13. cansoo

  cansoo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  108
  ananas ve ceviz. ancak günlük belli miktarları var aşarsanız daha fazla kilo alırsnz