Yalan Söyleyen Kişiyi Nasıl Anlarsınız?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve acemiperi tarafından 22 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 1. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  J.J. Newberry, yalan tespit etme sanatı konusunda uzmanlaşmış, eğitimli bir Amerikan federal ajanıydı. Yani bir silahlı çatışmaya tanık olmuş, bir kadın karşısında oturup ''Ben kimseyi görmedim, silah seslerini duyduğumda sadece gözlerimi kapadım ve kaçtım.'' dediğinde kadının yalan söylediğini anlayacak kişi oydu.

  Peki Newberry nasıl bu sonuca varıyordu?

  İşin sırrı anlatıcının gösterdiği, hikayedeki tutarsızlıklar, fazla detaylı anlatım veya kişinin kendi normal haline uymayan davranışlar sergilemesi gibi işaretleri fark etmede yatıyor.

  Bu gibi işaretleri, yalancıları yakalamada kullanabilmek geniş bir eğitim ve pratik gerektiriyor. Ancak bu yöntemler artık sadece ajan Newberry gibi yetkililerin kullanımında değiller. Bugün herhangi biri yalanları tespit etmede usta olabilir, üstelik bu düşündüğünüz kadar zor da değil.

  Elbette bu bilgiler sadece birer genelleme ve herkese uymayacak kriterler içeriyor. Ancak uzmanlar en azından gerçeği ortaya çıkarmak konusunda bir deneme yapmak için, size şu 10 ipucunu öneriyor:

  İpucu No. 1: Tutarsızlıklar

  30 yıl federal ajan, 5 yıl da polis memuru olarak görev yapan Newberry'e göre birinin yalan söylediğini anlayabilmek için, söylediklerindeki tutarsızlıklara bakmak gerekir.

  Sorguladığı kadın silah seslerini duyunca kaçtığını ve hemen saklandığını söylediğinde, Newberry tutarsızlığı hemen fark etmişti.

  ''Doğru olmayan bir şeyler vardı.'' diyor Newberry. ''Silah sesi duymuş ama dönüp bakmamış öyle mi? Bu, bir insanın öyle bir duruma vereceği tepkiyle kesinlikle uyuşmuyor.''

  Ve kadının dikkat etmediği bir anda Newberry masaya yumruk attı, kadın da anında ona baktı.

  ''İnsan bir gürültü duyduğunda refleks olarak o yöne bakar.'' diyor Newberry. ''O kadının silah seslerini duyduğunda seslerin geldiği yere baktığını, ateş edeni gördüğünü ve öyle kaçtığını biliyordum.''

  Newberry kesinlikle haklıydı.

  ''Hikayesi mantıksızdı.'' diyen Newberry, ''Ve doğru söylemediğine inandığınız biriyle konuşurken sizin de bakmanız gereken şey budur. Hikayede doğru gibi durmayan tutarsızlıklar var mı?'' diye de ekliyor.

  İpucu No. 2: Beklenmeyen Bir Soru Sorun

  ''İnsanların % 4'ü başarılı yalancılardır ve iyi yalan söylerler.'' diyor Newberry. ''Ama Pinokyo gibi burunları uzamadığından, yalanını sizin yakalamanız gerekir.''

  Bu konuda en iyi sözü Sir Walter Scott söylemiş: ''Ah ne kadar da karışık bir ağ ördük, ilk olarak aldatmayı öğrendik.'' Ama birini kendi yalan ağı içinde nasıl yakalarsınız?

  Newberry'e göre bu kişilere dikkatli yaklaşmak gerekir. ''Ve sonra, hiç beklemedikleri bir anda onlara cevabını önceden hazırlamadıkları sürpriz bir soru sorup onları tuzağa düşürün.''

  İpucu No. 3: Kişinin Normal Halini Göz Önünde Bulundurun

  San Francisco Üniversitesi'nde psikoloji öğretmeni Doç. Dr. Maureen O'Sullivan, ''Karşınızdakinin dürüst olmadığının en önemli göstergelerinden biri, davranışlarındaki değişikliklerdir.'' diyor. ''Normalde gergin olup da şimdi sakin olan veya normalde sakin olup da şimdi gergin olan birine dikkat etmeniz gerekir.''

  İşin sırrı kişinin norma hayattaki davranışlarına göre bir tahmin yürütmekte diye anlatıyor O'Sullivan. Davranışları, normalde gösterdiklerinden uzaklaşıyor mu? Eğer böyleyse, ortada bir durum var demektir.

  İpucu No. 4: Samimi Olmayan Duygulara Dikkat Edin

  ''Birçok insan gülümsemeyi taklit edemez.'' diyor O'Sullivan. ''Ya zamanlaması yanlıştır, ya olması gerekenden fazla süre sürer ya da başka duygularla karışır. Hatta belki siniri saklamak için gülümseme taklit edilmiştir. Bunu da içten bir gülümsemeye göre dudakların daha küçük ve daha ince olmasından çıkartabilirsiniz.''

  Bu sahte duygular, kişinin doğru söylemediğinin iyi birer göstergesidirler.

  İpucu No. 5: İçten Gelen Tepkilere Dikkat Edin

  ''İnsanlar içe doğma ya da sezgi derler ancak bence asıl gördükleri karışlarındakinin gerçek duyguları.'' diyor O'Sullivan.

  Biri karşısındakinin dürüst olmadığını düşünüp, ne gördüğünü bilmediğini sanırken ve bu şüphesini iç güdülerine bağlarken, bir bilimci bu duyguları kesin olarak saptayabilir. Bu da bizi 6. ipucuna götürür.

  İpucu No. 6: Ufak Yüz İfadelerine Dikkat

  Herhangi birinin içine bir şey doğduğunda, yalan tespiti konusunda ünlü bir uzman olan Dr. Paul Ekman ise ufak yüz ifadeleri görüyor.

  ''Bu ufak yüz ifadeleri son derece kısa ifadelerdir. Genelde yaklaşık saniyenin 25'te biri kadar bir sürede gerçekleşirler ve her zaman gizlenmiş duygulardır.'' diye konuşuyor San Francisco'daki California Tıp Okulu Üniversitesi'nde fahri profesörlük yapan Doç. Dr. Ekman.

  Yani örneğin bir insan bozulmuşsa ama mutluymuş taklidi yapıyorsa, gerçek duygusu yüzünde bilinçsizce bir an için öfke olarak gözükecektir. Gizlenen duygu ister korku, ister öfke, ister mutluluk isterse de kıskançlık olsun, bu duygu göz açma- kapama süresinde bile olsa suratta gözükecektir. İşin sırrı sadece bunu görmekte.

  ''Neredeyse hiç kimse (test ettiğimiz 10.000 kişiden % 99'u) bunu fark edemiyor.'' diyor Ekman. Ama yine de bu duygular görülebilir.

  Aslında bir saatten kısa bir sürede bile normal bir insan, ufak yüz ifadelerini görmeyi öğrenebilir.

  İpucu No. 7: Çelişkileri Arayın

  Ekman, ''Genel kural, bir insanın anlattıklarıyla beraber gösterdiği el-kol hareketleri ve sesiyle, söylediği kelimeler uyuşmazsa bu insanın yalan söylediğidir.'' diyor. ''Örneğin, bu inanılmaz gelecek ama doğru, bazen insanlar ''Evet benim paramı alan adam buydu.'' dediklerinde eğer yalan söylüyorlarsa kafalarını istemsizce 'hayır' anlamında iki yana sallarlar. Bu söylediklerine tamamen zıt düşen bir hareket.''

  Ekman'a göre bu çelişkiler, sesle kelimeler arasında, sesle hareketler arasında, hareketlerle kelimeler arasında ve surat ifadeleriyle kelimeler arasında görülebilir.

  ''Bu bir tavırla başka bir tavrın çelişmesidir.'' diye anlatıyor Ekman.

  İpucu No. 8: Tedirginlik Duygusu

  ''Bir kişi göz temasından kaçınıyorsa ve bu durum kendisinin normaldeki haliyle örtüşmüyorsa, o kişi yalan söylüyor olabilir.'' diyor hukuk psikologu Doç. Dr. Jenn Berman. ''Başka yöne bakarlar, terlerler, huzursuz gözükürler. Normal gözükmeyen ve tedirginliğe işaret eden herhangi bir şey olabilir.''

  İpucu No. 9: Fazla Detay

  Berman'a göre birine ''Neredeydin?'' diye sorduğunuzda size ''Yumurta, süt ve şeker lazımdı ve markete gittim, yolda da az kaldı bir köpeğe çarpıyordum bu yüzden yavaş kullandım arabayı��gibi cevaplar veriyorsa, bu 'çok fazla detay'a girer.

  Kişilerin çok fazla detaya girmeleri, durumdan nasıl kurtulacakları hakkında çokça kafa yordukları ve bunun sonucunda karışık bir yalan oluşturdukları anlamına

  İpucu No. 10: Doğruyu da Görmezden Gelmeyin

  Newsberry'e göre birinin doğru söylediğini anlamak, yalan söylediğini anlamaktan daha bile önemli çünkü insanlar bazen doğruyu söylerken bile yalan söylüyorlarmış gibi tepki verebilirler.

  Kafa karıştırıcı gözüküyor ama bazen bir yalanın altında yatan gerçeği keşfetmek, çok önemli bir sorunun da cevabını bize getirir: Kişi neden yalan söylüyor?

  Uzmanlar bu 10 ipucunun hepsinin aldatmayı ortaya çıkartacağında hemfikirler. Bize söyleyemedikleri ise neden kişilerin yalan söyledikleri ve bunun ne anlama geldiği.

  ''Ufak yüz ifadeleri size yalanın nedenini söylemez.'' diyor Ekman. ''Size sadece ortada gizlenen bir duygunun var olduğunu ve gizlenen duygunun ne olduğunu söylerler.''

  Birinin yalan söylediğini düşünüyorsanız, ya o kişinin neden yalan söylediğini anlayabilecek kadar onu yakından tanımanız gerekir, ya da insan sarrafı olmanız.

  alıntıdır
   
 2. 22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 3. ilunga

  ilunga Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2009
  Mesajlar:
  86
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  paylaşım için teşekkürler...ben de yalan söyleyen insanı anlarım bazen yüzlerine wururum bazen wurmam ama nasıl anlıorum ben de bilmiorumlülülülülülü...ellerine sağlık
   
 4. 22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 5. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  bir şey değil :1hug:
   
 6. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 7. ifrit

  ifrit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  745
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ben genellikle gözlerinden anlarım
   
 8. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 9. PeSpEmBe

  PeSpEmBe Uyuduum ben Büyüdüüm ben Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.680
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Güzel yazıydı a.s.

  Yalan söyleyeni ben bakışlarını kaçırmasından anlıyordum genelde...
   
 10. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 11. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.557
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  198
  paylasimin icin tskler canimcigim
  valla ben safim ozaman dessenize yada karsimdakine cok güveniyorum nadirdir anladigim oda gözlerini cok kacirirsa
   
 12. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 13. Gareng

  Gareng Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.793
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  yalan söyleyen insanın ses tonu değişiyor çok kolay anlıyorum
   
 14. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 15. Molia

  Molia Faded color of dreams ... Üye

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.539
  Beğenildi:
  748
  Ödül Puanları:
  153
  ßen genelde ßu ipuçlarından anLıyorum....
   
 16. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 17. Nadas

  Nadas Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.933
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  kimi insanlar yalanı doğrudan iyi konuştukları için anlamak okadar da kolay olmuyor bence...
  hele de ortada iyi niyet varsa...
   
 18. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 19. Dreaming_Water

  Dreaming_Water Hayatımın SeN Gerçeği Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  yalan söylerken insanlar normalden daha fazla gözlerini kırpıyomuş bilimsel bi gerçekmiş bu bende dikkat ettim doğru hakkaten