yalancılık

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve hatice yxixldxixz tarafından 13 Ekim 2007 başlatılmıştır.

13 Ekim 2007
    Konu Sahibi : hatice yxixldxixz
  1. hatice yxixldxixz

hatice yxixldxixz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kafamçokkarıştı]oğlum 9 yaşında.küçükken çok uslu ,söz dinleyen bir çocuktu.şimdi ise sürekli yalan söyleyen, asi bi çocuk oldu.kardeşi var.4 yaşında ama doğduğunda hiç kıskanmıyordu.oğlum okula başlayınca böyle oldu.konuşuyoruz anlatıyopruz herşeyide ama anlamıyor.yine aynı devam.ne yapmalıyım bana yardım edinkafamçokkarıştı:::teselli:

2. 13 Ekim 2007
  3. iremsu

iremsu MaBel Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    naçisane fikrim bi pisikoloğa danışmanız çünkü yalan hepimizin bildiği gibi bütün kötü huyların başlangıcı bu yüzden uzmanlardan yardım almanızı öneririm yanlış arkadaşları varsa bu huydan kurtulması için çocuğunuzu o arkadaşlardan uzak tutmalısınız çünkü yallancılık hem çok kötü bir huy hemde çok sakıncalı

4. 11 Mayıs 2009
  5. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    evet ya benim oğlum da okula( 1.sınıfa) başladıktan sonra yalan söylemeye başladı.çok sık olmasada yakalıyorum.çocuk psikoloğuda yok burada.fikri olan arkadaş varsa bizimle paylaşırsa seviniriz.

6. 30 Temmuz 2009
  7. selena

selena araştırmacı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aynı benim oğlumu anlatmışsın sanki .benimkide çok söz dinler uslu idi ama şimdi rahatlıkla yalan söylüyor .çok üzülüyorum bende .ama suçu kendimde arıyorum hep çok mükemmelliyetçiyim hataya yer yok çoğu şeyine hayır diyorum oda yalana baş vuruyor.bilmiyorum sizin sorununuz ney ama birazda bizim tavırlarımızla alakalı gibi geliyor.inşallah düzelir canım ya.

8. 30 Temmuz 2009
  9. antrenxoxr

antrenxoxr Profesyonel Sporcu Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar...
    Yukarıdaki sözünüz bana kendi küçüklüğümü hatırlattı.
    Benim öyle bir huyum olmamıştı fakat babam "ne yaparsan yap hep doğruyu söyle yalana sakın başvurma" derdi.
    Yalan üzerine hep konuşurduk.
    Bende ne yapmak istiyorsam hep doğruyu söyleyerek izin isterdim.
    Çoğu isteğime "evet" yanıtı aldım.
    Ancak beraberinde şu sözü duyardım.
    "Ben sana güveniyorum güzel kızım.Sen nerelere gitmemen gerektiğini,ne yapman gerektiğini,evde olma saatini bilen bilinçli bir çocuksun" derdi.
    İnanın hatırlıyorum.
    Sırf babamın bana bu sözleri beni yalandan uzaklaştırdı.
    Hayır dediğinde bile "bir bildiği vardır" düşüncesi yerleşmişti o yaşlarda bana.

Şimdilerde şunu der
    "Eğer o zamanlar sürekli hayır yanıtını verseydim.
    Yasağı yıkmak sana daha heyecanlı gelecek ve yalana başvuracaktın."
    Haklıydı babam çok iyi bir taktik uygulamıştı.
    :asigim:
    Çünkü yapmamam gereken şeylerde babamın sözleri gelirdi aklıma

10. 8 Eylül 2009
  11. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    merhabalar!çocuğunuzla ilgili endişelerinizi anlıyorum,ama öncelikle kaynayı kendinize tutmanızı istiyorum.Çünki çocukların hiç bir davranışı sebepsiz değildir,bunu neden yapmış olabileceği konusunda bazı varsayımlarda bulunabilirim,çok hayalperest bir çocuktur olmasını istediği şeyi sanki varmış gibi anlatabilir veya sizden yada büyüklerinden korktuğu için durumu kurtarmak için söyleyebilir,kardeşini kıskandığından dikkati kendi üzerine çekmek için söyleyebilir yadaasiz belki farkında olmadan ona yada başkasına yalan söylemişssinizdir oda bunun normal bişey olduğunu kendini kurtarmak için yalan söylenilebilineceğini düşünmüştür.
    yukarıda antrenör ün ailesi çok doğru davranmış çocuğa güvendiğimizi söylersek,baskı, korku unsurunu ortadan kaldırırsak problemin çoğunuda çözmüş oluruz.
    sevgilerimle

12. 8 Eylül 2009
  13. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    bu arada soruyu soran hatice yıldız umarım şimdiye kadar bu problemi çözmüştür.nerdeyse 2 yıl önce sormuş ama diğer arkadaşlar dikkate alabilir cevabımı!!

14. 8 Eylül 2009
  15. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    yormunuz için teşekkürler.a.s.
    dikkate alacağız önerilerinizi.