Yalanın kaçışı kalmadı!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve ferday tarafından 6 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  6 Aralık 2007
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Beyindeki kan akımını ölçerek ifadenin yalan olup olmadığını test eden yeni cihaz, uzmanlara göre çok 'doğru' sonuçlar veriyor.

  Beyindeki kan akımını ölçerek ifadenin yalan olup olmadığını test eden yeni cihaz, uzmanlara göre çok 'doğru' sonuçlar veriyor.

  ABD'de 11 Eylül'den sonra yalan makinelerinin güvenilirliğini sorgulamaya başlayan Ulusal Bilim Akademisi'nin girişimleri sonucunda Pennsylvania Penn Üniversitesi Anatomi ve Kimya Bölümü'ne bağlı Chance Laboratuvarı'nda yalanın her türlüsünü yakaladığı öne sürülen bir cihaz geliştirildi.

  İcada çok güvenen Amerikalı yetkililer, yeni 'yalan makinesi'nin beyindeki kan akımını ölçerek kişinin doğru söyleyip söylemediğini tespit ettiğini belirtiyor. 1935'ten beri kullanılan poligraf aleti ise sadece nabız atışlarını kaydederek bir yorumda bulunuyordu.

  El Kaide militanları aldatmıştı
  Uzmanlar, stres ölçen eski aletlerin yerini, artık gerçek anlamda yalanı tespit eden bu cihazların alacağını belirtiyor:

  "Poligraf, suçlu olduğu düşünülen kişilerin psikojik durumlarını tespit ediyordu. Kişinin artan kalp ritimleri, bir fikir edinmemize neden oluyordu. Ancak El Kaide militanları ve Soğuk Savaş sırasında iki taraflı çalışan ünlü bir casus, makineyi rahatlıkla şaşırtmayı başarmıştı. Bu nedenle, poligrafın yeterli olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Yeni geliştirilen yalan makinesininse insan vücudunu çözmesi gerekiyordu. Cihaz insanın teri, hatta sesinin titremesiyle beyne ulaşıp direkt beyin hareketlerini okuyor."

  Chance Laboratuvarı Direktörü Prof. Britton Chance ve yardımcısı Daniel Langleben geliştirdikleri aleti 'beyin çözücü' olarak tanımlıyor. Prof. Chance cihazın başa takılan bir bant olduğunu söylüyor:

  "Ucu laptop'a bağlı olan kızılötesi ışınla yüklü bu bant, deriden kafatasına ve insan beynine ulaşıyor. Zanlı kişinin kan akışıyla suçluyu tespit ediyoruz. Yalan söyleyince beynin bir bölgesi diğer taraftan fazla çalışıyor ve orada daha çok kan toplanıyor. Bu yeni teknoloji çok önemli bir silah."

  'Halkın kullanımına açılsın'
  Prof. Chance, ayrıca başlangıçta meme kanserlerinin tespit edilmesi icin geliştirdiği bu aletin yalan makinesi olarak çok daha farklı bir görev alanına dönüştüğünü de belirtiyor. Uzmanlar, beyin çözücü yalan makinesini direkt Pentagon'un hizmetine vermek yerine, yaygın olarak halkın kullanımına açmayı düşünüyor. Havaalanlarında, büyük sanayi şirketlerinde, sağlık alanında ve ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde cihazın çok büyük fonksiyonlarının olacağına inanılıyor.