yalnız mısın?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve talin tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

8 Nisan 2009
    Konu Sahibi : talin
  1. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    Kendine ulaşamamış her insan yalnızdır. Ve yalnızlığından nefret eder. Bekler biri gelip kurtarsın onu bu yalnızlıktan diye.

Kendine bile tahammül edemezken, birisinin onu sevmesini ve kendi yalnızlığından çıkarmasını bekler.

Çünkü bilemez kendiyle ne yapacağını. Kendi derinine, içine inmemiştir bir gün bile.

Mesela, aynaya gerçek manada bakmamıştır. Yüzünün, gözlerinin ona ne dediğiyle ilgilenmemiştir. Dışındaki “bugünü de kurtardık” mantığı, içindeki “doğruyu biliyorum” u bastırmayı başarmıştır her daim. İyi taraflarını el üstünde taşıyıp, eksik, yanlış olan neyi varsa itelemiştir kendinden öteye.

Mesela, kendi fikirleri yokmuş gibi arkadaşının siyasi görüşlerine destekçi olmuştur. Sevgilisi nereye isterse oraya gitmeyi istemiştir. Taksi şoförü kim bilir neler anlatırken ona, duymadığı halde belli aralıklarla “evet… tabi… bence de…” demiştir. Markette kasa kuyruğundayken öne geçen birisini, sıraya girmesini söylemek yerine görmezlikten gelmiştir.

Neredeyse herkes ile uyum sağlamıştır, kendine uyum sağlamak dışında. Bu yüzden siliktir, neredeyse hiç yok gibi. Keşfetmediği bir “ben”liği, ödünç aldığı bilgiler, duygular, şekillerle süslemiştir.

İçindeki bu tanımadığı kişiden olanca hızla kaçmıştır. “kendimle barışığım” tavırlarında yaşarken, aslında kendine yabancıdır. En önce kendine yalancıdır.

Dışardan bakıldığında aslında neredeyse kendinden bir hayal kahramanı yaratmıştır. Herkesi onaylayan, herkesle uyum ve iyilik içinde, insanları seven, anlayan, affedici, keyifli… Peki ya kendi???

İnsan kendinden kaçtıkça kalabalıklara ihtiyaç duyar. O sesler, o insanlar içindeki haykıran “ben”i bastırsın ister. Acemidir çünkü kendine yakınlaşmakta. Bu yüzden başkasına da adım atamaz aslında gerçek anlamda.

Kendini büyütemeyenin işidir dev aynası kullanmak. Henüz kendini kabul etmemiş, kendini bilmemiş bir insanın daha cafcaflı, daha ilgi çekici görünmek isteyişidir. Bir nevi göz aldatmacasıdır yaşadıkları da yaşattıkları da.

Güzel bakmayı, güzel yazmayı, güzel görünmeyi, güzeli görmeyi bilir de güzel yaşamayı öğrenememiştir. Doğrular hiç tereddütsüz dökülür dilinden.

Dil bilir, göz görür, ama hayatı aksiyonu sevmez bir türlü.

Yalnızdır. Çünkü bilmez “tek başına” lığın keyfini.

Yalnızdır. Çünkü güne gözlerini açtığı bir gün bile “günaydın” dememiştir, (yabancı olsa bile) içindeki kendine.

Kendine ulaşamamış her insan yalnızdır. Ve yalnızlığından nefret eder.

Yalnız mısın? Birisine ihtiyaç mı duyuyorsun? O zaman bugün bir adım at kendine… Büyülü yolculuğun keyfi kendini keşfetmekle başlar…

Kendine yaklaştıkça, yalnızlığından arınırsın. Kendini tanıdıkça, başkalarını da anlarsın. Kendini bildikçe çoğalırsın. Kendini sevdikçe sevgiyi dilenmeyip zaten o sen olursun. Kendine baktıkça kalabalıklaşır ve var olursun.

Bugün kendine bir şans ver. İçinde çok uzun zamandır seninle buluşmayı bekleyen biri var.

Bugün unut dünyayı ve dön bak kendine…

alıntıdıra.s.

2. 8 Nisan 2009
  3. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    a.s.harika harika harikaa.s.

4. 8 Nisan 2009
  5. monet

monet Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Yalnızım ben çok yanlızım,

Buymuş benim alın yazım
    ıster uzak ister yakın,
    Anılar beni rahat bırakın.

Artık dönsende dönmesende
    Ne çıkar beni sevmesende

Bir kadehim var bak elimde
    Hasreti içiyorum.
    ınan sevgili küskün değilim
    Yanlız hayatta tek isteğim
    gönülden bana uzanacak
    Dost elinin DELıSıYıM..............

6. 9 Nisan 2009
  7. gulten_cetin

gulten_cetin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    talin'cim çok güzel bi yazı paylaşmışsın. okuyunca sanki kendimde eksik olan şeyi buldum . eşim çocuğum mutluluğum var ama arkadaşım yok diye düşünüp üzülüyordum acaba ben kendimden mi uzağım? nasıl bulurum kendimin yolunu? bi de bunu yazsan süper olurdu canım.

8. 9 Nisan 2009
  9. acemiperi

acemiperi Şükür Rabbime Üye

Beğenildi:
    520
    Ödül Puanları:
    153
    yazıyı bu şarkı eşliğinde okumak gerek
    teşekkürler ikinize de

10. 9 Nisan 2009
  11. muhasebeci07

muhasebeci07 Guest

talin yazın o kadar harika ki kendimi gördüm birden ama yine nasıl kendimle tanışcam onu hala çözmüş değilim evet yalnızım ve çok üşüyorumsenağlama

12. 9 Nisan 2009
  13. kkgm

kkgm meleğim kollarımda:) Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    beni mi anlatmış ne?senağlama

14. 21 Nisan 2009
  15. hadibakem

hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    paylaşım için teşekürler

16. 21 Nisan 2009
  17. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.470
    Ödül Puanları:
    363
    Çok uzun zaman oldu; içimdeki çocukla dost olmayı başarmayı..
    Yalnızlığım en iyi sırdaşım..:asigim:

18. 21 Nisan 2009
  19. buzdevri

buzdevri **** Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    "Bugün unut dünyayı ve dön bak kendine…"

Evet bununla başlıyor serüvenimiz ama başka omuzlarda, kitaplarda, şehirlerde arıyoruz

cevaplarımızı..kendimize dönmek ,itiraf etmek büyük bir yükü göğüslemek ama var olduğumuzun ispatı

olan bir yük bu...çok güzel paylaşımın Talincim sevgiler :))