Yalnız ve acemi bir anneyim...

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve amazonsmyrna tarafından 7 Kasım 2009 başlatılmıştır.

7 Kasım 2009
    Konu Sahibi : amazonsmyrna
  1. amazonsmyrna

amazonsmyrna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba,

Ben 27 Ekim’de doğum yaptım. Zor bir hamilelik sürecinden sonra bebeğimi kucağıma aldığımda dünyalar benim oldu. Bebeğim 3,5 kilo ağırlında sağlıklı bir erkek olarak dünyaya gözlerini açtı. Doğum sırasında kakasını yapmış ama çok şükür ki ciğerlerine çekmemiş, bir sorun oluşmadı.

Epidural anestezi ile normal doğum yaptığım için ağrı çekmedim desem yeridir. Ancak anestezinin etkisi geçince hemoroit olduğumu anladım ve müthiş acı çektim tam 3 gün. Allah’tan annem ve ablam vardı ve bebeğime bakarlardı. İçim rahattı. Her şey yolunda idi. Bebeğimin altını değiştiren, acıkınca emzirmem için kucağıma veren ablam ve annem olmasa ben ne yapardım. Bebeğim sürekli emmek istiyordu. Ben de sürekli meme veriyordum. Obur oğluşum benim diyordum.

Bebeğimin bir ara ateşlendiğini fark ettim. Dedim oğluşumun ateşi var. Dediler ki yok bir şeyi, normal vücut ısısı o. Eşime doktora gidelim dedim, ablam ve annem ateşi düşer diye engel oldular. Vücut ısısı normalmiş. Bu arada bebeğimi ablam sağlık ocağına götürdü doğduğunun 4. Günü. Ben yerimden kalkabilecek durumda değildim o sıralarda. Sağlık ocağı hekimi bebeğimin kilo kaybettiğini ve bunun iyi olmadığını ablama söylemiş. Ateşi de var demiş. Göbeğinde enfeksiyon tesbit etmişler. Ateşi de ona bağlamışlar. Ablam kilo kaybını bana söylemedi. Sağlık ocağı hekiminin verdiği ilaçları kullanmaya başladık. Ama ateş düşmedi. Ağlamalar kesilmedi. Ne annem ne ablam bebeğimin çişini yapmadığını fark etmemişler. O gece bebeğim çok ağlayınca doğduğunun 5. Günü sabahı ben dedim hastaneye gittik benim ısrarımla. Hemen yatırdılar bebeğimi 38 derece ateşle. Tüm hamilelik sürecimdeki sıkıntıları, geçirdiğim kanamaları anlattım doktora tek tek. Tahliller yaptılar. O sırada bekledik hastanede sonuçlar çıkana kadar. Sonuçlar gelince eşim de ben de şaşırıp kaldık. Bebeğim aç ve susuz kalmış. Sütüm yetmemiş. Çişini yapmıyor bu bebek saatlerdir dediler. Kilo kaybetmiş 3 kilo 50 grama düşmüş kilosu. Hemen serum ve ilaca başladılar. Gece saat 01.45 sıraları telefonumuz çaldı. Hastaneden aradılar. Bebeğiniz havale geçirdi diye. Ertesi gün doktoru ile görüştük. Beyninde ödem oluşmuş. Sıvı verince bebişime, beynine su kaçağı yapmış. Hani insanlar çölde aç susuz kalır da serap görürler ya, öyle olmuş bebeğiniz dediler. Beynimizden vurulmuşa döndük. Ablam ve anneme karşı içimde benim de eşimin de büyük bir öfke kabardı. Biz onları deneyimliler diye evimize aldık. Ben özellikle kayınvalidemi istemedim, ablam annem bana da bebeğime de bakarlar diye düşündüm. Ama yanılmışım. Çişini yapmadığını nasıl anlamadılar, aç bir bebeğin tavrını nasıl çözemediler… Derecesiz üzgünüm. Günlerce hastaneye koştuk. Bir haftanın ardından taburcu oldu bebeğimiz ama tekrar havale geçirmesin diye tam 6 ay boyunca epilepsi hastalarının kullandığı bir ilacı kullanacağız. Buna da şükür. Bu akşam evimize getirdik bebeğimizi, sütüm kesilmek üzere. Zaten azdı iyice azaldı. Mama takviyesi ile beslemeye çalışıyorum. Ama verdiğimiz ilacın etkisi ile çok uyuyor ve biberonla beslemem 1 saatimi alıyor. Sürekli ateşini ölçüyorum.

Annem ve ablamla görüşmüyorum. Çok üzgünler onlar da ama neye yarar… Allah kimseyi evlatla sınamasın en büyük duamdır, bizim sınavımız da bu kadarla kalsın. İnşallah kalıcı bir hasar bırakmaz bu hastalık bebeğimde. Şimdi kolum kanadım kırılmış ve yalnız hissediyorum kendimi. Eşim destekçim çok şükür ki.

Yeni annelere tavsiyem, bebeğinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız kimseyi dinlemeyin. Derhal hastaneye götürün. Doktorlar sorun yok derse ne mutlu size. Ama bir sorun da varsa derhal tedbir alınır, acı sonuçlarla karşılaşmazsınız.

2. 7 Kasım 2009
  3. eftelyaaa

eftelyaaa Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    canım yazdıkların baya üzücü ama yinede şükürki bireş olmamış Allah sana bağışlamış evladını kızgınlığında zamanla geçer sanırım.çok geçmiş olsun Allah bir daha göstermesin.
    son söylediğine kesinlikle katılıyorum bizden büyükler diye dinliyoruz ama herkes herşeyi aynı yaşamıyor bunu unutuyoruz

4. 7 Kasım 2009
  5. tullayy

tullayy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    ya gözlerim dolu dolu okudum çok büyük geçmiş olsun şükür mahiyetinde 3 5 çocuğa bişeyler alarak sevindirmeni tavsiye edrim büyük bela savmışsınız..annenleri de affet bence onlar da çok üzgündürler şükür ki yavrunu korumuş rabbim.çok geçmiş olsun..

6. 7 Kasım 2009
  7. eness

eness Avoncu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    kıyamam ya cok üzüldüm gercekten ama sen kendini üzme biliyorum için parcalanıyor ama bebegın ve kendın için kendine dikkat etmelisin,hem fiziksel hem de psikolojik olarak.kendini toparla ki bebeğin güvende hissetsin.acil şifalar diliyorum emiinim çok iyi olacak bebeğin sen de buna inan..

8. 7 Kasım 2009
  9. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    canım ya kıyamam.allah sana ve bebeğine sağlık versin.çok üzüldüm.
    ben de işte sırf bu yüzden büyüklerin gelmesine karışmasına son derece karşıyım.her şeye karışıp, insanı sıkıyorlar.bu benim annem de olsa böyle.benim de doğuma hem annem hem kaynanam gelicek beni stres basıyor.karışmıyacaksanız die önceden pazarlık yaptım.ben odama alıcam bebeğimi zaten yatağı falan odada.kapımıda kapatıcam, eşim de yanımda olucak.eşim olduktan sonra asla kimseyi istemiyorum.bir kaç gün kalıp gitsin, biri kalsın çok istiyorsa. ama iki annenin de kalması çok anlamsız geliyor bana. düşündükçe stres basıyor.benim doğumda son bir ay kaldı.allah yardımcımız olsun valla.

10. 7 Kasım 2009
  11. benimminikelam

benimminikelam Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    dehşetle okudum...neler yaşamışsın böyle ben olsam bende anneme kardeşime kızardım...duyarsızlık yapmışlar resmen ya..
    allah şifa versin inşallah düzelir...

12. 7 Kasım 2009
  13. amazonsmyrna

amazonsmyrna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Hepinize çok teşekkür ederim. Allah hepimizin yavrusunu korusun, hatta en yakınlarımızdan ve kendimizden bile. Pazartesi nörologla randevumuz var. Çok heyecanlıyım. ınşallah kalıcı bir sorun yoktur. Çok üzgünüm. Anneler, eğer bebeğiniz sürekli emmek istiyorsa normal değildir. aç kalıyordur. aman dikkat!!! Benim başıma geldi, başka kimsenin başına gelmesin.

14. 7 Kasım 2009
  15. Cilek

Cilek 03.10.2010 Pro Üye

Beğenildi:
    34
    Ödül Puanları:
    153
    çok geçmiş olsun rabbim tekrar yaşatmasın :Saruboceq:

16. 7 Kasım 2009
  17. melenela

melenela Leylek Yola Çıktı:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok geçmiş olsun bebeğinde kısa zamanda iyileşir...
    annene ve ablana kızmakta ve kırılmakta çok haklısın
    gördüğün ve göreceğin dert,sıkıntı ve üzüntü bu ve son olsun inş..
    Selam ve Dua ile....

18. 7 Kasım 2009
  19. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Arkadaşım çok geçmiş olsun. Eminimki annende kardeşinde senden daha üzgünlerdir.:teselli: Ama et tırnaktan ayrılmaz, küsmekle bir yere varamazsın. Onlarda istemezdi böyle olmasını.

bebeğin çişini yapmadığını, aç kaldığını nasıl anlamadılar, bilemiyorum. Ama emziren sensin, emerken bebek yutkunuyormu, yutkunmuyormu bunu neden gözardı ettin. Veya doğumdan önce hiç bebek bakımıyla ilgili hiç bilgin yokmuydu.:sm_confused: