Yanlış antibiyotik kullanımına dikkat!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

  30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.620
  Beğenildi:
  5.148
  Ödül Puanları:
  438
  Ne zaman antibiyotik kullanmalıyız?
  Antibiyotikleri, kullanılma nedeni olmayan hastalıklar için veya yanlış kullanmak bakterilerde bu ilaçlara karşı direnç oluşturmasına neden olduğu belirtildi.
  [​IMG]

  Uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının neden olabileceği riskleri ile ilgili toplumsal farkındalığın arttırılmasına ve antibiyotiklerin sorumlu bir şekilde kullanımının nasıl olması gerektiğine dikkat çekmeyi amaçlayan Avrupa Antibiyotik Duyarlılık Günü ilk kez düzenlendi. Bundan böyle her yıl Avrupa Antibiyotik Duyarlılık Günü 18 Kasım’da Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (European Center for Diseases Prevention and Control) önderliğinde tekrar hatırlanacak.

  Ülkemizde de antibiyotik kullanımına ve bu farkındalık gününe dikkat çekmek için Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) 2. Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal’ın katıldığı toplantıda ülkemizde de, uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının önemli bir sorun olduğuna ve toplumun bu konudaki farkındalığının arttırılması gerektiğine dikkat çekildi.

  Yanlış Antibiyotik Kullanımı Toplum Sağlığını Tehdit Ediyor
  Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, uygun olmayan ve yaygın antibiyotik kullanımının toplum sağlığını tehdit eden ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekti: “Antibiyotikleri, kullanılma nedeni olmayan hastalıklar için veya yanlış kullanmak bakterilerde bu ilaçlara karşı direnç gelişmesine yol açmaktadır. Antibiyotik kullanılması gereken durumlarda gelişen direnç nedeni ile bu ilaçlar etkisiz kalabilmektedir. Eğer bu sorun ciddi bir şekilde ele alınmazsa ve antibiyotik kullanımı bu hızla devam ederse, bütün Avrupa antibiyotik-öncesi dönemleri hatırlatan bir sonuçla karşı karşıya kalabilecektir, en basit bakteriyel infeksiyonlar bile ölüme neden olabilecektir.” Avrupa Antimikrobiyal Direnç Bildirim Sistemi (European Antimicrobial Resistance Surveillance System, EARSS) verilerinin de bu görüşü desteklediğini söyleyen Akalın, dirençli bakterilerle hastalanan hasta sayısında artma olduğunu ve antibiyotiklere direncin ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu bu verilerin doğrular nitelikte olduğunu belirtti.

  Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip Gibi Hastalıklarda Antibiyotikler Etkisiz!
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve TİHUD 2. Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal ise Türkiye’de antibiyotik kullanımının yüzde 18- 20 oranıyla 1’inci sırada olduğunu, oysa gelişmiş ülkelerde 5’inci sırada yer aldığının altını çizdi: “Türkiye’de kullanılan her 100 ilaçtan 20’si antibiyotik. Çoğu viral nedenlere bağlı üst solunum yolu, grip, nezle, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit (boğaz iltihabı) gibi enfeksiyonlarda ve romatolojik (fizik tedavi rahatsızlıkları) hastalıklarda antibiyotik kullanımı en sık rastlanan yanlışlardır. Yine doktor önerisi olmadan reçetesiz antibiyotik alımı da bir etkendir. Ayrıca, uygun olmayan, yeterli doz ve sürede kullanılmayan antibiyotikler de yanlış kullanıma yol açmaktadır. Türkiye’de irrasyonel antibiyotik kullanılıyor. Hastane enfeksiyonlarının antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu göz önüne alırsak, toplumda yaygın antibiyotik kullanımı da hastaneye direnç olarak yansıyor. Gerek olmadıkça antibiyotik kullanılmamalı.”

  Antibiyotiğin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olduğunu ve soğuk algınlığı, nezle, grip gibi durumlarda etkisiz olduğunu belirten Ünal, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği olarak bundan sonraki yıllarda antibiyotik konusunda değişik etkinlikler ile toplumun farkındalığını arttırmaya çalışacaklarını söylerken antibiyotik ile ilgili şunlara dikkat çekti:

  1. Antibiyotikler sadece bakteriyel infeksiyonlarda etkilidirler.
  2. Antibiyotikler virusların bir kişiden başka bir kişiye bulaşmasını engellemezler.
  3. Antibiyotikleri yanlış nedenle kullanmanın, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi, kullanana hiçbir yararı yoktur.
  4. Antibiyotiklerin yanlış kullanımı sadece bakteriyel direnç gelişmesine neden olur, daha sonraki bakteriyal infeksiyonlarda kullanılan antibiyotiklerin etkinliği olmayabilir.
  5. Antibiyotiklerin de her ilaç gibi yan etkileri vardır, bazıları çok ciddi sonuçlara neden olabilir.
  6. Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka DOKTORUNUZA danışınız.

  Kaynak: Milliyet
   
 2. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. tcelik

  tcelik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  teşekkürler
   
 4. 30 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Elif
 5. miskokulum

  miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2008
  Mesajlar:
  18.093
  Beğenildi:
  389
  Ödül Puanları:
  238
  malesef bizler antibiyotik kullanmayı pek bir seviyoruz,nerdeyse başımız ağrısa alacağız şu hapı.Bu yazı biraz bilgilendirir inş.