Yaratıcı Bir Çocuk Yetiştirmek

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve Adivar tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148

  [​IMG]
  Çocuklar 3 yaşını geçtikten sonra, evdeki oyuncaklar yetersiz gelmeye başlar. Ayrıca, hazır oyuncaklar dışında daha farklı şeyleri denemek ve bazı oyunları kendileri kurmak isterler.

  İşte bu zaman içinde, çocuğa verilebilecek değişik materyaller onun yaratıcılığını ve aynı zamanda onun el becerisini de geliştirecek nitelikte olmalıdır.

  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  İp Boyası

  Değişik boylarda ve kalınlıklardaki ipleri, renkli renkli boyayarak ya da onları boyanın içine daldırarak büyük kağıtların üstünde dolaştırmak, çocuklara farklı bir etkinlik olarak gelecektir.
  Hatta boyalı ipleri iki kağıdın arasına koyup, ipleri çekerek daha değişik şekiller oluşturmak onların hayalgüçlerini daha da geliştirecektir.

  [​IMG]

  Pastel Boyalar

  Pastel boyalarla resim yapmak bütün çocukların hoşuna giden bir şeydir. Boyaları sadece dik kullanmak yerine enlemesine de kullanarak boya yapmaları sağlanabilir. Özellikle kağıdın altına dokulu yüzeyler koyup boya yapmak onlar için eğlenceli ve farklı gelecektir.
  [​IMG]

  Sünger Boyası

  Hazırda satılan şekilli süngerleri ya da evdeki fazla süngerleri değişik şekillerde kesip kullanarak sünger boyası yapılabilir. Süngerleri kesmek bile çocuklara zevk verirken, onları boyayarak ya da boyaya batırarak, kağıda baskı yapmak çok daha heyecanlı gelecektir. Aynı zamanda değişik şekiller yapabilmek için akıllarındaki tüm fikirleri kullanacaklardır.
  [​IMG]

  Kolaj

  Kolaj çalışmalarında aklınıza gelebilecek her türlü malzeme kullanılabilir. Kağıtlar, gazeteler, kumaşlar, ipler, tüyler, yapraklar, fotoğraflar, makarna ve fasulye gibi kuru bakliyatlar. Hepsini düz kalın bir kağıda yapıştırarak değişik dokular elde etmek ve onları belki de boyayarak renklendirmek, değişik fikirlerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır.

  [​IMG]


  Parmak Boyası

  Dokunmanın zevkini parmaklarının ucunda hissetmek ve boyaları parmakları ile ezmek çocukların en sevdiği etkinliklerdendir. Bu eğlenceli olayı daha da hareketlendirmek için güzel bir klasik müzik açıp, boyalı parmakları kağıt üstünde dans eder gibi gezdirmek daha da zevkli olacaktır. Yine boyaların çocuklar için sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmelidir.​
   
 2. 23 Eylül 2010
  Konu Sahibi : Adivar
 3. sultanelma

  sultanelma Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  bir yaşındaki çocuğa yaratıcılığının gelişmesi için neler yapılır
   
 4. 4 Ekim 2010
  Konu Sahibi : Adivar
 5. derya2480

  derya2480 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  1 yasını bilmiyorum ama 1.5 yasındaki oglum büyük legolarla oynuyor. Kendi ifadesiyle gemi, araba filan yapıyor :). Bir de eline boya kalemi veriyoruz birkac aydır, karalıyor resim defterini sonra karaladıgını birseylere benzetiyor (helikopter ve kediye benzetti en son.)

  Tabii bunları yaparken yanında olmak lazım ve yardım etmek. Legonun birini takamayınca biraz sinirlenebiliyor.