yardiiimm!! ek gida vermekte sorunumuz var

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve sibi tarafından 2 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

2 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : sibi
  1. sibi

sibi aŞkBöCeğimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar kimi bilir ben bir süredir ikiz bebek bakicisiyim. kuzenimin kizlarina bakiyorum. suan 7 ayliklar ve ben kendi yegenlerimden edindigim tecrübeye dayaranak ek gidaya baslamak istiyorum, fakat anneleri buna izin vermiyor. simdilik sadece sebze-et-tahil püreleri veriyoruz. genelliklede hazir cam kavanozda aliyor. anne sütü sadece 4 ay aldiklari icin agirlikli olarak mama ile beslemek istiyor. fakat bu sekilde de kizlar doymuyorlar ve gece-gunduz 2 saatte bir acikiyorlar. kendisiyle bunu defalarca oturup konustum hatta internetten gida tablosu falanda gösterdim ama israrla mamaya devam diyor. tamam benim isime gelir hemen mama hazirlayip doyurmak fakat benim istedigim bu degilki. ve bildigim kadariyla uzun sureli mama kullanimi cocukta sislik yapiyor dimi? kizlarin bacaklari hafif tombul diye sikayet ediyorlar bende az mama verelim dedigim zamanda istemiyorlar. yogurt, meyva püresi vs verdirmiyor daha. bide kahvalti niyetine sütlü tahilli kasik mamasi veriyoruz icine peynir,yumurta pekmez falanda katilmiyor. fikirlerinizi ögrenmek istiyorum arkadaslar bu kizlar böyle gittikce sizce ne derece saglikli olurlar?

2. 2 Ağustos 2009
  3. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    bence sen haklısın canım anne sütü almıyolarsa ek gıda tüketmeleri gerek
    günlük olarak kahvaltı meyva püresi sebze püresi yoğurt ve muhallebi yemeleri lazım
    7 aylık olmuşlar kahvaltıyı kaşık mamasıyla geçiştirmek çok yanlış bence
    pekmez yumurta sarısı peynir her sabah yemeleri lazım
    benim kızım henüz 5.5 aylık hergün meyva ve sebze püresi yoğurt yiyor
    mamasınıda içiyor bence iiyice konuş aileleriyle ilerde yeme problemi yaşamak istemiyolarsa
    şimdiden alıştırsınlar ve elinizden geldiğince evde hazırlayın yemeklerini
    bence

4. 3 Ağustos 2009
  5. sibi

sibi aŞkBöCeğimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bilmiyorum canim ya icim gidiyor varya onlar mama ictikce. biliyorum zararli cunku ek gida zamani geldi geciyor bile. ama gelini nasil ikna edicem bilmiyorum. mamanin zararlarini anlatan bi yazi falan bulmam lazim herhalde. yada burda anne ve baba bilgilendirme merkezleri var orayi tavsiye etmeyi dusunuyorum fakat bu seferde sen isini yap karisma derler diye korkuyorum

6. 3 Ağustos 2009
  7. SAPHIRA

SAPHIRA Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    ben 4 aylıktan beri ek gıda veriyorum bebeğime.aynı zamanda emziriyorumda ve devam sütü de veriyorum.evde yaptığım mamaları veriyorum daha çok.ama hazır mama da kullanıyorum.kavonoz mamaları dışarda kullanıyorum.yani dicem şu ki ben karışık bir beslenme uyguluyorum bebeğme.tabi doktor kontrolü altında hep.gelişimi çok iyi maşallah,benim de içim rahat.yoğurtsuz ve meyvesiz bir gün düşnemiyorum.eğer yemezse gece rahat uyuyamıyorum.kesinlikle bebişler her türlü gıdayı almalı,kolay gelsin valla ne diim.bu bebişler doktorune diyo bu duruma çok merak ettim doğrusu

8. 3 Ağustos 2009
  9. uppahalds

uppahalds Long time, no see... Pro Üye

Beğenildi:
    239
    Ödül Puanları:
    153
    Canım madem gelin istemiyor, sen de kuzenini ikna etmeye çalış. Belki o eşiyle konuşur, bebeklerin de babası olduğuna göre sözü geçer. Hem ona da anlatırsın zihinsel ve bedensel gelişimleri için ek gıdanın ne kadar önemli olduğunu. Gerçi bakan senmişsin ama belki annenin de hazır mama ve diğer hazır kahvaltı mamasını filan alıp yapmak kolayına gidiyordur. Sen gönüllüysen ek gıda hazırlamaya, onu da belirtirsin. Aman ihmal etmesinler, yazık gerçekten, hem ilerde gıda sorunu yaşarlar, hem de yaşıtlarından geride kalırlar.

10. 3 Ağustos 2009
  11. sibi

sibi aŞkBöCeğimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben gonulluyum tabikide sonucta bu oyuncak bebek degil ve besinlerin vericegi vitaminleri falan almali bunun cok bilincindeyim. dedim ya o yuzden aslinda isime gelir sirf mama vermek kolay sey zaten ama inanin vicdanen rahat degilim ben. peki uzun sureli mama vermenin zararli neler?

12. 3 Ağustos 2009
  13. uppahalds

Beğenildi:
    239
    Ödül Puanları:
    153
    Uzun süreli mama vermek şu yönden zararlı olabilir, bebekler belirli bir süre sonra pütürlü yemeye, daha sonrasında da taneli yemeye doğru teşvik edilmelidir. Sürekli sıvı besinle ya da püre besinle beslenen bebeklerde büyüdükten sonra bile (1-2 yaş) çiğneme refleksi gelişmez. Benim tanıdığım örnekler var, 1-2 yaşında olup da bütün yemekleri püre haline gelmeden yemek yiyemeyen bebekler var..Ama en önemlisi uzun süreli mama kullanma tamamen tek tip beslenme oluyor. Belirli bir süreden sonra mama firmaları bile mama üretmiyor, devam sütü, junior süt gibi isimlerle normal gıdalara takviye amaçlı sütler üretiyorlar. Tamam, mama anne sütüne yakın formülle üretiliyor olabilir, ama tamamen anne sütüyle aynı olması mümkün değil, üstelik anne sütü bile ilk 6 aydan sonra ek gıdalarla destekleniyor. Mamada ise bu süre 4 ay...

Bence sen gerçekten çok bilinçlisin, o bebekler ne kadar şanslı ki senin gibi bir ablaları var. Umarım her şey yoluna girer, eğer senin işine yarayacak bir bilgiye rastlarsam, mutlaka sana ulaştıracağım...

14. 3 Ağustos 2009
  15. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    biberoncum hazır kavonoz mamalrında pütürlü olanları varçben daha dün bi tane aldım hatta.yani dicem şu ki insanistedikden sonra evde kendi de yapar ya da hazırın da her türlüsü olduğu için onu da alır kullanır.tercih meselesi bu ama bencede yanlış bir beslenmesi var bebişlerin.aylık kontrolü yok mu bu bebeklerin,doktor ne diyor bu duruma yazmamışsın sibicim

16. 3 Ağustos 2009
  17. uppahalds

Beğenildi:
    239
    Ödül Puanları:
    153
    Tabii saphiracığım, ben zaten katı bir şekilde evde hazırlansın taraftarı değilim. Hatta ben de hazır meyve püresini çok sık kullanıyorum, sebze püresini evde hazırlıyorum. Ama bebeklere yanlış anlamadıysam sebze-meyve püresi de çok verilmiyor, ağırlıklı olarak biberon maması veriliyor. Ben ondan endişelendim, sürekli sıvı besin nereye kadar diye düşündüm...

18. 3 Ağustos 2009
  19. SAPHIRA

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    198
    evet cnm aynı fikirdeyim
    bu arada 8. ayınız kutlu olsun,nice aylara,nice yaşlara inşallah sağlıkla
    yeri değil ama olsun :)