yardım..

Konusu 'Yabancı Dil Eğitimi' forumundadır ve f.arana tarafından 3 Şubat 2010 başlatılmıştır.

  3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : f.arana
 1. f.arana

  f.arana Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2009
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar ben ingilizce eğitimi almak istiyorum.eğitimi; Callan Metot sistemi ile eğitim almak sitiyorum.bu sistemle eğitim alan var mı?aldıysanız memnun kaldınız mı?
   
 2. 3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : f.arana
 3. Masalimgercekoldu

  Masalimgercekoldu Kızım, en büyük şansım Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.181
  Beğenildi:
  6.256
  Ödül Puanları:
  238
  Metodun kökeni Army methoda dayanıyor.Eski zamanlarda savaş sırasında düşmanın dilini (taktik,strateji bidi bidi işte) rahatça hızlı bir biçimde çözmek , iletişim veya muhbirlik anlamında kısa ve az zamanda işe yarayan bir pratiklikle dil hakimiyeti sağlamak için ortaya atılmış bir metod.Sonrasında değiştirilmiş.Zamanında çalıştığım kurs bu Callan method uygulaması yapan kişilerin kurs binasını devralmıştı.Yaklaşık onlar toparlanıp yeni yerlerine gidene kadar 2 hafta beraber çalışmıştık. Ben de gözlem yapıp, kitaplarını derslerini falan incelemiştim.Kendi hazırladıkları özel kitapları kullanıyorlar.Amaç kısa zamanda işine yarayabilecek dil eğitiminin kazandırılması.Pratiklik ön planda. ama method olarak bakarsam benim hoşuma gitmemişti. Kitapları Türkçe cümlecikler yanlarında ingilizce çevrimleri vardı.Sürekli tekrarlar söz konusuydu.Yani misal "Can I help you?" -Size yardım edebilir miyim?" yapısını hem okuyor, hem tekrar ediyordu öğrenciler, bir süre sonra herkes bunu ezberliyordu ama "Can" yapısı nedir başka nasıl cümleler kurulur, dilbilgisel olayı nedir havada kalıyordu.yani illa bir yabancıya "Can I help you?" demen gerekiyordu başka bir soru sorman (can yapısıyla misal) mümkün olmadığı için evet az zamanda pratik kısa kalıplar cümlecikler öğreniliyordu ama iki lafın belini kırıp, dilediğince konuşman ya da anlaman mümkün olmuyordu.Methodları bana göre fos, ama eğitim almadım, gidip de "Ben şu an ana dilim gibi ingilizce konuşuyorum" diyen de belki-umarım- çıkar.
   
 4. 3 Şubat 2010
  Konu Sahibi : f.arana
 5. sofianik

  sofianik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2010
  Mesajlar:
  41
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Bu sistem 3 geri 1 ileri mantığıyla işliyordu sanırım. Yani bu gün kurs var diyelim, dün işlediğiniz 3 konuyu tekrar ediyorsunuz ve 1 tane yeni konuya giriş yapıp onu öğreniyorsunuz. Bizim evin hemen dibinde bir dersane var burda sistem işleniyor. Konuşmaya dayalı. Yani buraya genelde şirketler düşük ingilizcesi olan elemanlarını kısa zamanda pratiklik kazansın öğrensin diye buraya yolluyor, evhanımları, ingilizce görmeye yeni başlayan ilkokul çocukları vb. geliyor. Bir sınava hazırlanacaksanız tavsiye edilmez elbette çünkü yukarıdada mesajda yazıldığı üzere gramere dayalı öğretilmiyor ve biliyoruz yds,üds,kpds gibi sınavlarda gramer çıkıyor.
   
 6. 4 Şubat 2010
  Konu Sahibi : f.arana
 7. f.arana

  f.arana Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2009
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  sınava hazırlanmıcam.çok araştırdım memnu olanda var olmayanda aklım karıştı iyice..cevaplarınız için teşekkür ederim... a.s.
   
  Son düzenleme: 4 Şubat 2010
 8. 16 Mart 2010
  Konu Sahibi : f.arana
 9. gmen

  gmen Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  131
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  bu metod benim de ilgimi çekmişti araştırdım ankarada bir yer buldum deneme dersine girdim. inan bana zaman kaybı, sınıftakiler güya benim seviyemdeydi gramer konusunda hiç birşey bilmiyolar, konuşmaya gelince benim konuşmamı duyunca şaşırdılar sen bizden iyisin dediler. ve inan çok iyi konuşamıyorum. ben tavsiye etmiyorum özellikle de herhangi bir sınav için düşünüyosun