yardımcı olabilirmisiniz ?

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve xoxslemesra tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  22 Nisan 2008
  Konu Sahibi : xoxslemesra
 1. xoxslemesra

  xoxslemesra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  geçen cuma bi yeğenim oldu 20 gün kadar erken olduğu için oldukça ufak 2 kilo 200 gr. boy.46 cm.bugün kontrole gittiğimisde sarılık bilirubin 16 değerinde çıkmış doktor ışın tedavisi olması gerektiğini söyledi.bi yandan da rahat olmamızı her bebekte olan bişi olduğunu söylüyorlar. tecrübelerinisi paylaşabilirmisinis benimleCADIARZU
   
 2. 23 Nisan 2008
  Konu Sahibi : xoxslemesra
 3. tugbamurat

  tugbamurat bismillahirrahmanirrahım Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.582
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba önce geçmiş olsun bizim komsudada aynı sorun vardı ve ona doktor tedavı uygulayalım demiş oda başka doktora daha gitmiş zeynepkamıl hastanesıne oda korkulacak bişey yok demiş anlayacagın bir doktorla kalmayın başka biryere daha götürün
   
 4. 23 Nisan 2008
  Konu Sahibi : xoxslemesra
 5. hemxsxirem

  hemxsxirem gamzeli kelebeğim beniiim Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  680
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  yenidoğanda sarılık sık karşılanılan bir şeydir. ama özellikle prematüre bebeklerde olması daha yüksek bir oranda. benim yiğenim de prematüre doğdu, sarılık oldu, tedavi gördü şimdi de turp gibi cimcime.
  sarılığın olmasının bazı sebepleri vardır.
  birincisi fizyolojik sarılık denen sebeptir. genellikle doğumdan sonraki 2.veya 3. günde ortaya çıkar. Karaciğerin henüz olgunlaşmaması ve yeterince bilirubin atamamasına bağlı olarak sarılık oluşur. Genellikle ilk bir-iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur.
  ikincisi yetersiz anne sütü alımına bağlı sarılıktır, tedavisi anne sütü miktarını arttırmaktır Bebek daha sık emzirilir. Uyuyan bebeğin de 4 saatlik aralarla uyandırılıp beslenmesi faydalı olacaktır. Böylece mide barsak sisteminin hareketliliği arttırılır ve bilirubinin dışkı ile vücuttan daha çabuk atılır.
  üçüncüsü kan grubu uyuşmazlığında görülenidir. Rh (-) bir kadının bebeği Rh (+) ise olur. bebek annenin karnındayken hiçbir şekilde annenin kani ile bebeğin kanı karışmaz. (allahım sen çok büyüksün yüce rabbim) ama doun sırasında kanlar annenin kanında oluşan antikorlar bebeğin kanını yabancı madde olarak algılar ve eritrositlerini parçalar. Eritrositlerin parçalanması ile bol miktarda bilirubin oluşur ve bu da sarılığa sebep olur. Sarılık fizyolojik sarılıktan farklı olarak ilk 24 saatte başlar. Çok ağır tablolara sebep olabilir. Ancak ilk yapılan doğum veya düşükten sonraki 72 saat içinde RhoGam enjeksiyonunun yapılması daha sonra doğurulacak bebeklerin yaşamını tehlikeye atacak antikorların oluşmasını engelleyebilir.

  Bu komplikasyonlar fototerapi uygulanarak önlenebilir. Mavi ışık deride biriken bilirubini parçalar ve bilirubin düzeylerini düşürür.

  çok geçmiş olsun diyorum canıma.s. ama gerçekten toplumda sık karşılanılan bir hastalık ve çabuk geçiyor.
   
 6. 23 Nisan 2008
  Konu Sahibi : xoxslemesra
 7. xoxslemesra

  xoxslemesra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  14
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar bilgiler için teşekkürlera.s.
   
 8. 24 Nisan 2008
  Konu Sahibi : xoxslemesra
 9. monpetit

  monpetit Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.695
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba benim kızımda 22 gün erken doğdu 2,600gr boy da 47 cm di doğduktan birkaç gün sonra sarılık oldu ışın tedavisi gördü şimdi maşallah bana yazı yazdırmıyor telaşlanmanıza gerek yok bebişinizi öptüm