Yardımcı olur musunuz lutfen!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve esrasofo tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    17 Aralık 2009
    Konu Sahibi : esrasofo
  1. esrasofo

esrasofo psixi mou Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaslar 14+6 hamileyim. suan kabiz problemim var. kac gundur tuvalete cikamiyordum bugun ciktim.fakat biraz fazla zorladim kendimi ve suan ara ara rahimde igne batmasi gibi sizlama var.cok korktum.tuvalette kendimi zorlamamdan olmus olabilir mi ? yardimci olur musunuz lutfen?

2. 17 Aralık 2009
  3. deniz_gunes

deniz_gunes Hayat devam ediyor... Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    198
    Bence zorlamadan olmuştur..Ama kabızlık için doktorundan ilaç iste.Bende de var kabızlık hamilelik nedeni ile başladı, doktorum ilaç verdi iyi geliyor..

4. 17 Aralık 2009
  5. esrasofo

esrasofo psixi mou Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ay insallah. konusucam dr la herseyi denedim care yok:KK43: herkez magnezyum ilaci iyi geliyo diyo bende bisey yok hala devam.

6. 17 Aralık 2009
  7. guleryuz

guleryuz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet arkadaşım fazla zorladığın için olmuş olabilir kabızlık için ilaç kullanımını tavsiya etmem bu dönemde ama zaman zaman lavmanlar kullanabilirsin ecz bulabilirsin faydası olucaktır

8. 17 Aralık 2009
  9. guleryuz

guleryuz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    4 sene ecz nede çalıştım az çok bilgim var bu konularda magnezyum yerine benefiber diye tamamen bitkisel karışım var bağırsak düzenleyici dr danış istersen

Son düzenleme: 18 Aralık 2009
  10. 17 Aralık 2009
  11. gultun

gultun allahım şükürler olsun Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım yakın zamanda ablam doğum yaptığı için ondan biliyorum.hamile olan herkeste gorulebilecek bir durummuş ve asla zorlanmamalıymış sakın zorlama bebek için zararlı.

12. 17 Aralık 2009
  13. esrasofo

esrasofo psixi mou Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cok saolun arkadaslar.benim zaten oncesinde de vardi wc problemim simdi hamilelikle beraber iyice artti sanirim icten hemoreid yapti.bi daha asla zorlamam zaten kendimi cunku cok korktum.ilginize cok tskler arkadaslar.

14. 18 Aralık 2009
  15. Macir

Macir Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    725
    Ödül Puanları:
    113
    arkadasım ben sana daha dogal bır cozum sunayım hem hamılelıkde hemde sonrasında kabızlıkdan tamamen kurtul bu peygamber efendımızın bır tavsıyesı ve artık cogu dr da tavsıye edıyor gunde 3 -4 tane zeytının cekırdegını yutacaksın mıde ıncırın cekırdegını erıtemezken zeytınınkını daha yutarken erıtmeye baslarmıs ve zeytın cekırdegının ıcı zeytınyagının asıl ozunden olusurmus sen yut ama sıfasını hemen bekleme yanı bır gun sanra bekleme bırkac gun ıcınde etkısını gosterır ve duzenlı yanı hergun kullanırsan bır sure sonra hergun hemde aynı saatte tuvalete cıkarsın ustelık sdece kabızlıga degıl mıde ve bagırsak hastalıklarına da faydası var denedım ben sende dene ılac son caren olsun

16. 19 Aralık 2009
  17. esrasofo

esrasofo psixi mou Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ayyy cok saol arkadasim valla o kadar kayisi yedim herseyi yaptim olmadi yine de bunu da bi deniyeyim.insallah ise yarar.

18. 19 Aralık 2009
  19. TaDukHePa

TaDukHePa ♫♥♥_GLaM_Fa!rY_♥♥&#9 Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    HAMıLELıK KABIZLIĞININ NEDENLERı
    - Artan progesteron hormonu düz kasların yavaşlamasına neden olur. Midenizde boşalma zamanı uzar ve bağırsak hareketleri yavaşlar.
    - Bu dönemde bağırsaktan sıvı emilimi artar.
    - Demir ve kalsiyum hapları da kabızlık yapar.
    - Büyüyen uterus, bağırsaklar üzerinde baskı yapar ve buna bağlı kabızlık yaşanabilir.

KABIZ OLMAMAK ıÇıN 10 ÖNERı
    - Günde 1,5-2 litre su ya da sıvı tüketin. Sıvı ihtiyacınızı su, çorba, ayran, komposto, bitki/meyve çayları, meyve suyu ile karşılayabilirsiniz.
    - Kahve, kola gibi içecekler ve muz gibi nişastalı gıdalar kabızlık yapar. Bu tür gıdalardan uzak durun.
    - Bol posalı (lifli) besinler tüketin. Günlük 25-30 gram posa almalısınız. Posa; meyve, sebze, tahıl ve kuru baklagillerin, suda çözünürlüğü değişen, sindirilemeyen kısımlarıdır. Posa alımınızı arttırmak için; sebze yemeği, bol yeşil salata ve miktarına dikkat ederek meyve (özellikle kuru kayısı, incir, erik) tüketmenizi öneririz.
    - Posa içeriği yönünden zengin olan esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna, esmer pirinç, yulaf ezmesi gibi tam tahıllı besinleri tercih edin.
    - Öğün atlamak sindirim sisteminin çalışma sistemini sekteye uğratır. Bu nedenle özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinizi atlamamaya özen gösterin.
    - Yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek yemeye özen gösterin.
    - Kurubaklagiller hem posa hem de iyi birer protein kaynağı olduğundan, beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.
    - Bitki ve meyve çaylarının (ıhlamur, limon, elma, nane gibi), sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır, bu yüzden tüketmenizi öneriyoruz.
    - Yoğurt, bağırsak hareketlerinizi ve sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler. Yeni çıkan yoğurtların raf ömürlerini arttırmak için, yoğurdun içindeki yararlı bakteriler oldukça azaltılıyor. Bu da yoğurdun sindirime yarar sağlayan özelliğini yok ediyor. En sağlıklısı evde kendi yoğurdunuzu yapın ve her gün tüketin.
    - Bedensel aktivite hazım problemlerinin en önemli ilacıdır. Haftada en az 3 gün, yarım saat yürümek ya da yüzmek kabızlık şikayetini azaltır.

Bu önerileri yerine getirdiğiniz halde kabızlık sorunu yaşamaya devam ediyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Bu durumda genellikle ilaç tedavisi uygulanır.
    Kabızlık sorununu önemseyin! Tedavi edilmeyen kabızlık problemi; anal fissür, hemoroid, rektal prolapsus gibi bir takım sindirim sistemi hastalıklarınıza neden olabilir.
    Umarım işine yarar. Çok geçmiş olsun.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.