yasaklanan ilaçlar

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve baxgxcan tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 1. baxgxcan

  baxgxcan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  86
  ABD'de yasaklanan ilaçlar ile ilgili yapı kredi bankası sağlık işleri bölüm başkanlığı tüm YKB personeline bir duyuru yapmıştır.
  Buna göre, zararlı yan etkileri olabileceği belirtilen ve kullanılmamasının uygun olacağı görüşü bildirilen ilaçlar
  aşağıda listelenmektedir.

  Sevdiklerinizi koruyun..

  * AFERIN CAPSUL
  * AFERIN TABLET
  * ALFAROL TABLET
  * APEX CAPSUL
  * BABYRHYNOL SÜSPANSIYON
  * CONTEX CAPSUL
  * CORSAL CAPSUL
  * EKORINOL SURUP
  * FORZA TABLET
  * GERAKON TABLET
  * KATARIN CAPSUL
  * KONGEST TABLET
  * THERAFLU TABLET
  * TRIAMINIC DAMLA
  * TRIAMINIC TABLET
  * TUSEPTIL SURUP
   
 2. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 3. minyatxuxr

  minyatxuxr Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  413
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  inanamıyorum ya hangi doktora gitsek hemen yazıp elimize tutuşturdukları ilaçlar var listede.......
   
 4. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 5. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  775
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  calpol da yasaklanmıs dediler ben eczacıma sordum ama öğle bir sey yok dedi sanırım bu tür seyler ilaç piyasasının oyunuymus ama yine de tedbirli olmak lazım ğünümüzde insan hayatı o kadar ucuz olmus ki ben eczacımın söylemesine ragmen attım ilacı
   
 6. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 7. GULCXIXCEK

  GULCXIXCEK Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2007
  Mesajlar:
  663
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86

  CALPOL BASIN AÇIKLAMASI  Geçtiğimiz günlerde dış kaynaklı bir yayından alıntı yapılarak Türk medyasında yer alan “İngiltere’de içlerinde Calpol’ün de yer aldığı toplam 117 öksürük ve soğuk algınlığı ilacının kullanımının 2 yaşından küçük çocuklarda yasaklandığı” haberleri ile ilgili önemli bir noktanın altını çizmek isteriz.


  İngiltere’de 2 yaş altı çocuklarda görülen ‘yan etkiler nedeniyle prospektüsleri güncelleninceye kadar eczane raflarından toplanması ’ gereken ilaçlar ve yan etkiler nedeniyle prospektüsleri güncellenmesi gereken ilaçları içeren 2 ayrı liste yayınlanmıştır. Bu ilaçlar arasında Calpol yer almamaktadır. İngiltere İlaç Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede prospektüs güncellenmesi talep edilen ürünler arasında bulunan Calpol Night ‘ınTürkiye’de satışı bulunmamaktadır. Calpol Night ‘ın formülü, Türkiye’deki ruhsatlı ve sadece parasetamol içeren Calpol’den farklıdır. İngiltere İlaç Komisyonu, öksürük ve soğuk algınlığı şikayeti olan 2 yaş altı çocuklara ateş düşürücü olarak sadece parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçları tavsiye etmektedir.


  Basında yer alan bu yanlış bilgilendirme hem anne-babalarda gereksiz bir paniğe hem de tedavileri süren çocukların tedavilerinin yarıda kalmasına neden olmuştur. Türkiye’de kullanımda olmayan bir ilaçla ilgili haberlerden ötürü tedavisi başlanmayan veya tedavisi yarıda kesilen çocuklar için bugünkü bilgilendirme büyük önem taşımaktadır.


  Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili “B.10.0.İEG.0.11.00.06” no.lu açıklamasında, içeriğinde “parasetamol” bulunan ilaçlarla ilgili herhangi bir uyarı/önlem bulunmamaktadır. Ayrıca ülkemizin dışında, İngiltere’de ise sözkonusu ilaçlarla ilgili olarak kullanımdan kaldırma değil prospektüste yeni düzenlemeler yapılması gündemdedir.(*)


  Türkiye’de 1991 yılından beri T.C. Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanılan “Calpol”, “Calpol 6 Plus”, “Calpol tablet”in etken maddesi parasetamol’dür ve kesinlikle haberlerde bahsi geçen etken maddeleri içermemektedir.
  arkadaslar ben ecza deposunda ve bu ılacın satısını yaptıgımız bır depoda calsıyıorum daha once konu acmısdım ama bılgılendırmek ıstedım bu yazı bıze calpolun turkıyedekı satıcısı olan gsk fırmasındna gelmısdır
   
 8. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 9. bride_

  bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.246
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  106
  Biz ailecek aferini, forzayı ve katarini çok kullanırız grip olduğumuzda...eee başka ilaç kalmadı o zaman kullanılacak bu yazdıklarınız en çok kullanılan grip ilaçları çünkü...
   
 10. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : baxgxcan
 11. hxuxzxuxn_yxixlxix

  hxuxzxuxn_yxixlxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.682
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  valla ben ılaç ıcemem aspırını bıle zor yutarım ama aferını ananem teyzem cok kullanır cok sukur sımdıye kadar bısey olmadı madem zararlı neden hala pıyasada toplatsınlar ozaman