Yaşamın değişkenliği

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve realist tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

  28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Bugün Batı’da çok sevilen hocalardan Thich Nhat Hanh’ın The Blooming Lotus
  (Çiçek Açmış Lotus-Nilüfer) kitabından defterime not almış olduğum bir alıntıyı paylaşmak istiyorum.

  “Her şeyi farkındalıkla algılamak hayatın ne olduğunu daha derinden görmemizi sağlar. Gelip geçiciliği (kalıcı olmama-impermanence) yaşamın olumlu bir yanı olarak görebilmek önemlidir. Gelip geçicilik yaşamın özüdür. Varolan değişmeseydi, yaşam süregelmezdi. Eğer bir mısır tohumu değişmeseydi, mısıra dönüşemezdi. Küçük bir çocuk değişmeseydi, bir yetişkine dönüşemezdi.

  Yaşamın değişken, geçiciliği olması (hiçbir şeyin kalıcı olmaması) onun değersiz olduğunu göstermez. Yaşamın değeri geçiciliğinde saklıdır, tam da gelip geçtiği için yaşama daha çok değer veririz. Bu nedenle her anı nasıl derin yaşayacağımızı ve sorumluluk içinde kullanacağımızı bilmeliyiz. Eğer an’ı tam anlamıyla yaşarsak, sonradan pişmanlık duymayız. Yakınlarımıza nasıl özen göstereceğimizi, onları nasıl mutlu edeceğimizi biliriz.

  Her şeyin geçici olduğunu kabullenebilirsek, herhangi bir şeyin ölmesi, yok olması ya da gitmesi bize acı vermez. Başarı ya da başarısızlık, gerileme ya da refah, değişim karşısında denge ve huzurumuzu kaybetmeyiz.

  Birçok insan sürekli huzursuz, hep koşturma halinde; vücutlarına ve zihinlerine nasıl bakacaklarını bilemiyor. Her geçen gün maddi konfor sahibi olmak için yavaş yavaş sağlıklarından uzaklaşıyorlar. Sonunda vücut ve zihin sağlıklarını tüm bu gereksiz şeyler yüzünden yitiriyorlar. (s.52)

  Tutkularımızı, üzüntü ve acılarımızı bırakma gücüne sahibiz. Bizi gereksiz yere meşgul eden her şeyi bırakma gücüne sahibiz. Böylece kendimiz ve diğer tüm varlıklar için daha anlamlı bir yaşam sürmeye başlayabiliriz. (s.55)”

  Hep paylaştığımız konular. Bir kere de Thich Nhat Hanh’ın kaleminden okuyup hatırlayalım istedim.

  Yaşamın geçiciliğinin farkında mıyız her gün, her an? Eğer geçiciliği gerçekten idrak etmiş olsak, yaşamlarımız ne kadar farklı olurdu kimbilir. Dert ettiklerimiz epey bir elenirdi herhalde, hele incinmeler, itişip kakışmalar, ağzımızdan fırlayıp çıkan sözler azalırdı herhalde… Gözlerimiz daha çok güzellik görürdü… Yüreklerimiz özgür olurdu ve sevgi saçardı…

  Geçiciliği gerçekten idrak etmemiz dileğiyle…

  ALINTIDIR
   
 2. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 3. zemus

  zemus şöfeer Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.938
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş canım çok sağol..
   
 4. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 5. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Keşke herkes etrafındaki ve ruhundaki farkındalığı keşfedebilse.............................