Yaşar

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 24 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  24 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  5 Nisan 1970 yılında bir pazar akşamı saat 20:45'te Adana'da dünyaya geldi.

  Koç burcudur, yükseleni akreptir.

  Babası Mustafa Erdal, Adana'lı; annesi Mukaddes Leyla, Tarsus'lu olduğundan kendini Çukurovalı olarak tanımladı.

  İlkokulu Adana İsmet İnönü, Ortaokul ve lise eğitimini şimdilerde kapanmış olan Adana Özel Yeni Lise (Yeni Kolej) de tamamladı.

  Müzikle ilk tanışması Yeni Kolej birinci sınıfta okul orkestrasına girmesi ile başladı.

  1987 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesini kazanarak İstanbul'a gelir. Şiirle ciddi olarak ilgilenmeye başlaması bo döneme rastlar.

  1991 yazında kurduğu küçük bir grup ile tatil aylarında Mersin sahillerindeki yazlık sitelrede küçük çaplı onlarca konser verir.Şarkılrımı ilk akdenize söyledim demesi bu yüzdendi.Dalgaların vokaliyle ...

  Şarkılarını İstanbul'da söylediği ilk yer Moda semtindeki Hanbar adlı küçücük, sımsıcak bir mekandır. Burada iki yıldan fazla çalıştı.

  Marmara Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi'nde Uluslararası Fİnans dalında yüksek lisans yaptı.

  1994 yılında Ankara Mamak'ta 239. kısa dönem olarak askerliğini tamamladı.

  Bu sırada yaptığı "Divane", "Günahsız" ve "O'nun Vedası" isimli şarkılarına çok güvenir.Ve askerden döndüğünde bu şarkıların lokomotif olacağı bir albüm yapmayı hayal eder.

  Bu hayal 1996 Eylül'ünde "Divane" adlı albümle gerçekleşir.
  "Divane" albümü yakaladığı yüksek satış grafiğinden dolayı Altın Plak ile ödüllendirildi.

  1998 Ekim'inde "Esirinim" adlı 2. albümünü çıkarır.Bu albümde Türk Sanat Müziği öğeleri içeren "Kuşlar" adlı hit şarkısı ile dinleyici kitlesi genişler.Artık onu Türk Sanat Müziği sevenlerde dinlemektedir.

  2000 Kasım'ında "Masal" adlı albümünü çıkararak kendi tanımıyla üçlemesini tamamladı.
  Artık onun kültleşmiş bir dinleyici kitlesi vardır.

  2001 yazında Masal Konserleri adı altında çok başarılı bir Türkiye turnesi gerçekleştirdi.

  Arkasında bıraktığı 3 Albüm, sayısız ödül ve konserden aldığı güçle sadece yorumculuğunu ortaya koyduğu "Sevdiğim Şarkılar" adlı albümünü 2003 yılının hemen başında bir yılbaşı hediyesi olarak sevdiklerine sundu.

  2005 yılında çıkardığı ‘’Hatırla’’albümü her Yaşar albümü gibi akustik kokan , şiir tadında bestelerin ağırlıkta olduğu Yaşar tadında bir albüm. Ritmik şarkıların daha az olduğu albümde ki şarkıları dinlerken Yaşar hayranlarının mutlu olacağı kesin. Yaşar hayranlarının ve fanatiklerinin dinlemekten zevk alacağı “Hatırla” Yaşar hayranlarına Yaşar tadında bir dinleti sunuyor.