Yaşayanların Ağzından Ermeni Zulmü!!

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve EU2 tarafından 17 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından hazırlanan “Görenlerin Gözüyle Van’da Ermeni Mezalimi” isimli kitaptan alıntılarla bazı gerçeklere değinicem.

  Olaylara şahit olan ve1980’li yıllarda hala hayatta olan insanlarla yapılan röportajların yer aldığı çalışma canlı ve akıcı üslubuyla bir nefeste okutuyor kendisini. Ermeni Tehciri’nden önce yaşanan olaylar tehcirin nedenlerini de açıklıyor. (Ermenilerin Göçünü öngören yasa yani)


  1877- 1878 Osmanlı-Rus savaşına kadar Van’da Ermenilerle Müslümanlar iç içe ve dostça geçinmektedirler. Ermenilerle ancak Müslümanlar arasında yaşanan türden sıkıntılar vardır. Van’da yaşayan nüfusun yaklaşık 1/3 ü Ermeni geri kalanı Müslümandır. Ticaret ve sanat erbabının %90’ı Ermenilerdendir. Ermeni nüfus zengin ve eğitimlidir. Tehcirden hemen önceki yıllarda belediye başkanı bir Ermenidir ve Müslümanların desteğiyle seçilmiştir

  Osmanlı-Rus savaşından sonra Ruslar Doğu Anadolu’da bağımsız bir Ermenistan fikrini Osmanlı Ermenilerinin aklına düşürürler. Avrupalılar da hasta adam olarak gördükleri Osmanlıyı içeriden çökertmek için Ermenileri iyi bir malzeme olarak görürler. Bundan sonra kilise ve Avrupa’da eğitim gören Ermenilerin organizesiyle hızlı bir örgütlenme ve beraberinde silahlanma başlar. Bu yıllardan sonra Ermeniler hızla sadık millet vasfından uzaklaşmaya, Rusya’ya ve Düveli Muazzama’ya yaklaşmaya ve Müslüman halka dalaşmaya başlamıştır. Ruslarında desteğiyle Van ahalisine emsali görülmemiş işkenceler, zulümler yapmışlardır.

  Cihan Harbi’nden dolayı Müslüman erkekler cephelerde savaşmaktadır. Pek çok şehirde olduğu gibi Van’da eli silah tutan erkek yoktur. Askeri birlikler cephelere kaydırılmıştır. Şehirlerde pek az bir jandarma kuvveti tutulmaktadır


  Dilerseniz Ermeni Tehcirinden hemen önceki yıllarda Ermenilerin Van’da Müslüman halka yaptıklarını yaşayanların dilinden aktaralım;

  Van Molla Kasım Köyü’nden Nafia Çabuker “…Köyümüzden 400 erkeği paslı bıçaklarla keserek ve kurşuna dizerek öldürdüler”. Aynı köyden Ahmet Çinkılıç “…Ruslar, Ermeniler dağda bayırda gördükleri İslam kadınlarını kirletiyorlardı”

  İki binden fazla insanın işkencelerle toptan yok edildiği Zeve Köyü’nden hayatta kalabilen İbrahim Sargın “…Ben bizzat gördüm, küçük çocukları havaya atıp altına süngü tutuyorlardı. O yavrular kuş yavrusu gibi çığıldayarak ölüyorlardı”

  Hıdır Köyü’nden Şadiye Talay “..Benim altı kardeşimi ambara doldurup diri diri yaktılar…teyzemin oğlunun ağzına kurşun sıkarak öldürdüler…Ermenilerin geldiğini duyan gelinler ve genç kızlar “kafirin pis eli bize değmesin” diyerek en güzel elbiselerini giyinip kendilerini denize (Van Gölü) attılar”


  Van Merkezde oturan Bekir Yörük “Van’ın selim bey mahallesine gitmiştik. Uzakta yüzlerce kadın teprenmeden oturuyorlardı. Yanlarına gittiğimizde Ermenilerin İslam kadınlarını kazığa oturtarak öldürmüş olduklarını gördük”

  Van Kaledibi’nde oturan Cemal Talay “..Rüştiye mektebinde Ermeni- Müslüman karışık okuyorduk Ermeniler Nejat adında Türk bir sınıf arkadaşlarını ders çalışacağız diye götürerek önce ırzına geçiyorlar, sonra tenasül uzvunu kesip ağzına koyuyorlar ve arkasına kazık çakıyorlar. Her gözüne de beş, altı kurşun sıkıyorlar.” diyor ve aynı şeyi başka pek çok Müslümana daha yaptıklarını anlatıyor

  O zaman yakın köyde bir Ermeni çocuğu olan Gemicioğlu katliama maruz kalan Müslüman köyü Zeve’ye katliamı müteakip boş kovan toplamaya gittiklerinde “Her tarafta cesetler vardı. Müslümanları bir eve doldurup yakmışlardı. O kadar insan yakmışlardı ki eşiğin altından sızan yağlar arkı doldurmuştu. Donmuş yağ seli vardı ve taze idi. Bütün köy yıkık vaziyette idi” diyor.

  Hemen bütün şahitler kiliselerin birer silah deposu haline getirildiğini, Ermeni mahallelerine jandarmanın bile giremediğini, Ermeni mekteplerinde çocuklara Ermenistan hayali aşılandığını belirtiyorlar. Rusya’dan gelen ve batıda okuyan Ermenilerin Osmanlı Ermenilerini bu maceraya sürüklediklerini anlatıyor şahitlerimiz.

  Ermeni tehcirinden önce Van, Bitlis yöresindeki Müslüman halk Rus işgali ve beraberinde yaşanan Ermeni zulmünden dolayı yaşadıkları yerleri terk etmek, hicret etmek zorunda kalıyorlar. Yüz binlerce insan Diyarbakır, Mardin, Adana, Musul, Halep hatta Konya’ya kadar göçüyor. Pek çoğu yollarda kıtlık ve hastalıklardan kırılıyor. Deniz ( Van Gölü) yoluyla göç edenler gemi taşımacığında hakim olan Ermeniler tarafından Ermeni çetelerine teslim ediliyor ve öldürülüyorlar.

  Ermenilerin savaş esnasında düşmanlarla işbirliği yapıp Müslüman halka yaptığı eziyetlerden sonra Tehcir Kanunu çıkarılıyor ve Ermeni kökenli Osman Gemicioğlu’nun ifadeleriyle “Ermeniler başında asker, yiyecek ve içecekle beraber devletin kontrolünde” Osmanlı Devleti’nin başka vilayetlerinde iskan ediliyorlar.

  Savaş bittikten sonra Ermeni zulmünden kaçan Müslüman halkın pek azı Van’a geri dönebiliyor. Kahir ekseriyeti hastalıktan, yollardan, yokluktan kırılıyor. Geri dönebilenler ise harap ve yıkık bir şehir buluyorlar. Camiler, hanlar hamamlar, müslümanların mezarları bile tahrip edilmiş, sadece Ermeni evleri sağlam kalmıştır. “Van’da kalıp göçemeyenlerin başına gelenleri anlatınca dağ taş ağlardı. Erkekleri öldürüp gelinleri ve genç kızları beraberinde Rusya’ya götürmüşlerdi” diyor Van Emin Paşa Mahallesinden Müştak Boysan.


  O zaman Ermeni gençlerini kandıran batılılar maalesef bugün yazar, entelektüel geçinen Türk vatandaşı bazı zevatı da iğfal etmeyi başarmıştır. Haklılığımızı ortaya koyamadığımız, lobiler oluşturamadığımız yetmiyormuş gibi son yıllarda sözüm ona kafası batıdan monte edilmiş bir kısım Türk! tarihiyle yüzleşme, empati yapma gibi mavallarla hakikatlerin rağmına pek çok gencimizin beynini bulandırmış, kendi tarihimizle ilgili zihinlerinde tortular, şüpheler oluşturmuştur. Tarihimizi anlama ve gerçeklerle yüzleşme! adına Cedit Neşriyat ve Matbuat tarafından 2005 yılında yayımlanan Hüseyin Çelik’in kitabını çok yararlı buluyor ve herkese tavsiye ediyorum.
   
 2. 17 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 3. fely

  fely Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ben okudum okunması gerekne bir kitap bence eline sağlık banu güzel alıntılar...
   
 4. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 5. coll

  coll Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  52
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  öncellikle teşekkür ediyorum paylaştıgın için.. ermenilerde vicdan denen hiç bişey yokmuşşş cok üzüldüm :KK43:
   
 6. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 7. NEFERTARi

  NEFERTARi Ne mutlu TÜRKÜM diyene!!! Pro Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  704
  Beğenildi:
  155
  Ödül Puanları:
  113
  Ben okumadım bu kitabı canım...Açıkçası ilk önce şaşırdım da MEB nın böyle bir kitabı olmasına çünkü ne yazık ki Ermeni sorunu hakkında hiçbirşey yapılmadı bu zamana kadar...Ama en kısa zamanda alıp okuyacağım...Çok teşekkürler bilgilendirdiğin içinŞeniz
   
 8. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 9. NEFERTARi

  NEFERTARi Ne mutlu TÜRKÜM diyene!!! Pro Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  704
  Beğenildi:
  155
  Ödül Puanları:
  113
  Arkadaşlar alaksız olcak belki ama özel mesaj gönderemiyorum neden?Bileniniz var mı?
   
 10. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 11. KALB!M

  KALB!M Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  banu abla gerçekten bukadaını okurken bile tülerim ürperdi bende bu kitabı alıcam en kısa zamanda okucam
   
 12. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 13. white_girl

  white_girl Kıbrıslı gız Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.280
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  emeğine sağlık banu ablacımmmmmmmm a.s.
   
 14. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 15. set_me_free

  set_me_free Guest

  gayet güzel ve açıklayıcı olmuş.eline salık banuş.
   
 16. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 17. emeğine ve eline sağlık canım .a.s okudum ve şoktayım neler yapmışlar senağlama,devlet büyükleri gözleri açsınlar artık .kös kös ayakta uyumasınlar.bıraksınlar birbirleriyle kavgayı soykırımı kimin yaptığını göstersinler artık.:kızgın::kızgın:
   
 18. 19 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : EU2
 19. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Çok teşekkürler canım emeğine sağlık en kısa sürede bu kitabı alıp okuyacağım

  Ama bu yazılanlardan sonra ermeni firmalarını öğrenip onların ürettiği hiç bir şeyi almayacağım bence siz de öyle yapın