Yaşlılık Hekimliği (Geriatri)

Konusu 'Geriatri - Yaşlılık Bilimi' forumundadır ve yesilim tarafından 16 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Yaşlılık hekimliği ya da Geriatri; yaşlılık dönemindeki sağlık sorunları ve bu sorunların tedavileriyle ilgilenen tıp dalıdır.

  Yaşlanma, canlı molekül, hücre, doku, organ ve sistemlerinde zamanın ilerlemesinde ortaya çıkan, geriye dönüşü olmayan yapısal ve işlevsel değişikliklerin tümüdür. Yaşlılık hekimliği, yaşlılığa bağlı olarak oluşan sağlık sorunlarını ve bunların tedavilerini inceler.

  Kronik hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna paralel ortalama yaşam beklentisinin uzaması ile, İç Hastalıkları disiplininin bu dalı gelişmekte olan ülkelerde önem kazanmaktadır. Vücutta yaşlılıkla birlikte meydana gelen değişiklikler nedeniyle (metabolizmanın yavaşlaması, strese karşı direncin azalması gibi) hastalıkların tedavileri ve hastaya yaklaşımda da nüanslar ortaya çıkmaktadır.

  Geriatri, genel İç Hastalıkları konularının yanısıra Alzheimer Hastalığı başta olmak üzere sık görülen kognitif problemler ve bunların tıbbi ve davranışsal tedavileri ile de ilgilenmektedir.

  Yaşamın bu döneminde hastalıkların yoğunlaşmasıyla birlikte koruyucu hekimlik de ön plana çıkar. Bu hasta popülasyonunda stresse karşı rezerv düşük olduğu için koruyucu hekimlik uygulamalarında gereksiz tahlil ve tetkiklerden kaçınarak mümkün olan en iyi koruyucu hekimlik hizmetini sunmak da geriatri uzmanlarının sorumlulukarındandır.

  Simptomatoloji
  Yaşlanan bireylerde meydana gelen yapısal ve ruhsal bozukluk zayıflıklarını, yaşlanmanın belirtilerini (semptomları) inceleyen bilim dalı.

  Alıntı
   
 2. 13 Şubat 2012
  Konu Sahibi : yesilim
 3. beyazgul56

  beyazgul56 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2012
  Mesajlar:
  87
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  boyle bı topık acılması ne kadar ıyı olmus.. emeği gecen herkese cok tesekkur ederim ben ve nişanlımda geratri üzerine okuyoruz güzel paylasımlarda bulunma dileğiyle..
   
 4. 29 Şubat 2012
  Konu Sahibi : yesilim
 5. berkearda

  berkearda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  teşekkür ederim ben de ilgiliyim bu konuya