Yatay Geçiş Sİstemi Değişti

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve EcmeLze tarafından 13 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  13 Haziran 2009
  Konu Sahibi : EcmeLze
 1. EcmeLze

  EcmeLze Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  YÖK, Yatay Geçiş Yönetmeliği'nin 10. maddesinde değişiklik yaparak, öğrencilerin farklı puan türleri arasında bölümlerarası geçiş yapabilmelerinin yolunu açtı.


  ANKARA
  Yatay Geçiş Yönetmeliği'nin 10. maddesinde YÖK Genel Kurulu'nca gerçekleştirilen değişiklikle devlet ve vakıf üniversitelerindeki tüm öğrenciler farklı puan türlerindeki bölümler arasında geçiş yapabilecek. Sabancı Üniversitesi'nde yıllardır uygulanan bu sistem YÖK'te tartışmalara neden olmuştu. Yeni getirilen sistemin Sabancı Ünivertitesi'nin uyguladığı sistemden tek farkı taban puan şartı aranıyor olması. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Sabancı Üniversitesi'nin uygulamasını "İyi bir sistem" olarak değerlendirmiş ve incelenmesi gerektiğini belirtmişti.
  HERKES İÇİN GEÇERLİ

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç; YÖK ve Sabancı Üniversitesi arasındaki sorunun, önceki gün yapılan YÖK Genel Kurulu'nda gündeme geldiğini söyledi. Yeni sistemin tüm üniversiteler için geçerli olduğunu belirten Prof. Dr. Özgenç, değişikliği şöyle anlattı:

  SENATOLAR YETKİLİ OLACAK

  "Öğrencilerin, geçiş yapabilmek için belirli bir taban puanı elde etmiş olması gerekecek. Fakülte, yüksekokul ve bölümler arasındaki yatay geçişlere ilişkin kurallar esaslar çerçevesinde üniversite senatolarınca belirlenecek. Puan, 'geçilmek istenen program için ülke içindeki diğer üniversitelerde en düşük puanla kabul edilen öğrenciden az olmamalı' diyoruz. Vakıf-devlet üniversitesi farkı yok. 'Bunu belirli üniversitelerle ilgili karar olmaktan çıkarıp bütün üniversiteler için geçerli kural haline getirelim' düşüncesi hasıl oldu. İkinci oylamada kabul edildi. Hukuk fakültesine diyelim eşit ağırlıkla girdim. ÖSS sonuçlarımda sayısal, eşit ağırlık ve sözel puanım gözüküyor. Bunlardan eşit ağırlıkla yerleştirildim. Bir sene sonra hukuk fakültesini uygun görmedim. Sayısal puanım yeterli. Sayısal puanım dikkate alınarak yine aynı üniversite içinde başka programa yerleştirilmenin yolu asgari ölçüt olarak kabul edildi."


  'YÖK'ün kararı bizim sistemi destekliyor'

  YÖK, Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmeliğ'in 10. maddesini değiştirerek yatay geçişlerin yolunu açtı. YÖK, üniversite içindeki yatay geçişi ise iki şarta bağladı. YÖk bu alanda prensip belirlemeye üniversite yönetim kurulları değil, üniversite senatoları yetkili kılarken, yatay geçiş için taban puan belirlenmesini istedi. Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Tosun Terzioğlu ise, 10 yıldır Sabancı Üniversitesi'nde başarıyla uyguladıkları sistemin sürdürülmesinde hiçbir tereddüte yer olmadığının anlaşıldığını kaydetti.  13.06.2009