Yatırımda kadınlar erkeklerden daha başarılı

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve acemiperi tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 1. acemiperi

  acemiperi Şükür Rabbime Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  8.651
  Beğenildi:
  520
  Ödül Puanları:
  153
  MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen ve Türkiye�nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde kadın ve erkek eşit dağılımlı 1000 kişi üzerinde yapılan MasterIndex araştırmasının 10. yıl sonuçları kart kullanım alışkanlıkları, yatırım ve tasarruf eğilimleri konularında kadın ve erkek tüketicilerin birbirlerinden farklı tutum ve davranışlarını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar yatırım eğilimlerinde daha geleneksel profil çiziyor.

  Kadınlar Altın Erkekler Repo Diyor
  MasterIndex araştırması, kadınların 2008 yılının en yüksek getirili yatırım aracı olan altını keşfettiğini ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında tercih ettikleri yatırım aracı sorulan kadın tüketicilerin yüzde 14�ü altına yatırım yapmayı tercih ederken bu oran erkeklerde yüzde 8�de kalmış durumda.

  Buna karşılık hangi yatırım aracını tercih ettiği sorulan erkek tüketiciler repo banka faizi, yatırım fonları ve hisse senedini kadınlara oranla daha fazla tercih ediyor.

  Erkekler Yeni İş Kuruyor Kadınlar Borçlarını Ödüyor
  Araştırmada �Elimize 40 bin TL geçse nasıl değerlendirirsiniz?� sorusuna verilen cevaplara göre, kadınlar borç ödemede, eğitim ve sağlıklarına yatırım yapmada erkeklerden daha istekli. Erkekler ise otomobil alımında ve yeni iş kurup, işlerini geliştirmede kadınların önüne geçiyor.

  Erkeklerin Cüzdanlarında Daha Fazla Kredi Kartı Var
  MasterIndex araştırmasına göre erkekler cüzdanlarında kadınlara oranla daha fazla kredi kartı taşıyor. Kadınların cebinde ortalama 1.6 adet kredi kartı bulunurken, erkeklerin cebinde ortalama 1.9 adet kredi kartı bulunuyor. Aynı şekilde kredi kartı kullanım sıklığının erkek tüketicilerde kadınlara nazaran daha fazla olduğu dikkat çekiyor. Kadınlar ayda ortalama 6.1 kez kredi kartı kullanırken erkeklerde bu rakam ayda ortalama 8.4�e çıkıyor. Kredi kartlarını hemen hemen her gün kullanan kadınların oranı yüzde 5 iken erkeklerde bu oran yüzde 11. Kadınların kredi kartları ile alışveriş başına harcama ortalamaları 98 TL iken erkeklerde bu oran ortalama 120 TL�ye çıkıyor.

  Aynı araştırmada ortaya çıkan verilere göre, kadınlar kredi kartlarını beyaz eşya / elektronik eşya mağazaları, internet üzerinden yaptıkları alışverişler ve süpermarketlerde erkeklere oranla daha fazla kullanırken, erkekler de benzin, cep telefonu faturası, bakkal / market, havayolu, seyahat acentası, otel / konaklama, bar / meyhane, telefonla sipariş harcamalarını kadınlara oranla daha fazla kredi kartı ile ödüyor.

  Kartta biriken para puanları ise kadınlar akaryakıt istasyonları ve uçak bileti almada kullanmayı erkeklere oranla daha fazla tercih ederken, erkekler de giyim mağazalarında kullanmayı kadınlara oranla daha çok tercih ediyorlar.

  Kadınlar Internet Kullanımında Erkeklerden Bir Adım Önde
  Son bir yılda internet üzerinden alışveriş yapıp yapmadıkları soruların kadın tüketicilerin yüzde 28�i, erkeklerinse yüzde 25�i yaptıklarını belirtti. Kadınlar internet üzerinden daha çok elektronik eşya ve kitap / DVD alırken erkeklerse uçak bileti / tur rezervasyonu ve sosyal aktivite bileti satın alıyorlar. Kadınların internet üzerinden alışverişi tercih etme nedenleri hız, fiyat avantajı, ulaşım kolaylığı, bol seçenekken erkeklerin internet üzerinden alışverişi tercih etme nedenleri ise kolaylık ve Türkiye�de bulunmayan ürünleri satın alma imkanının bulunması.

  Kaynak : Sabah /İş te insan
   
 2. 11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 3. HURREM_S

  HURREM_S SEVGİ çiçek açtı Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  DoĞru sÖze ne hacett araŞtırmaya falan gerek yoktu bence :)
   
 4. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 5. kar

  kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.353
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  dogru kadınlar daha mantıklı yatırımlar yapıyolar:)..helekı sorumluluk sıze aıtse ınanın kadınlar resmen kurtarıcırdır..
  ama yerıgelıncede erkekldern daha cok harcama yapıyoz:)..
   
 6. 7 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : acemiperi
 7. forga

  forga Guest

  çünkü kadınlar ufak ufak şeylere para harcarken, erkekler yekünlü şeyler para harcıyor mesela kadın gider ruj alır, adam gider bi uçmadığı eksik kalmış bi cep telefonu alırkaydirigubbakcemile3
  kadın yatırım konusunda sormaktan araştırmaktan çekinmezken, erkek sormak yerine biliyomuş gibi durmayı tercih eder güya aptal durumuna düşmekten kurtulur