Yaz aylarında makyaja dikkat

Konusu 'Makyaj Uygulama Teknikleri fırçalar, aplikatörler' forumundadır ve selda71 tarafından 22 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : selda71
 1. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Yaz aylarında makyaja dikkat

  Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sa lık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji Anabilim Dalı Ö retim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, yaz aylarında güneş ışınlarının artmasıyla bayanların yüz hatlarında makyajdan dolayı ciddi hasarlar meydana geldi ini, nemlendirici kremler sürerek, spor yaparak ve bol bol sebze-meyve tüketerek bu hasarlardan korunabilece ini söyledi.

  Türsen, yaptı ı açıklamada, yaz aylarında aşırı makyajdan kaçınılması konusunda bayanlara uyarılarda bulundu. Son zamanlarda fazla sayıda kozmetik merkezlerinin açıldı ını belirten Türsen, "Bunu normal olarak karşılayabiliriz ancak, bu kozmetik merkezlerinin ço unda dermatolog olmadan insanlara hizmet veriyorlar. Bu konuda halkımızın dikkatli olması gerekir" dedi.

  Mersin'de güneş ışı ı fazla oldu u için, özellikle cildi hassas insanların kozmetik ürünü sürmeden veya kimyasal işlemler yaptırmadan önce, normal hallerinde bile güneş hasarına maruz kalabildiklerini ifade eden Türsen, cildi hassas olan bayanların yaz aylarında kozmetik ürünlerinden kaçınmaları gerekti ini kaydetti.

  Türsen, en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında, cildi gençleştirmek için yapılan lazer ve kimyasal peeling oldu unu ifade ederek, "Biz de bu işlemleri yapıyoruz ama, genelde yaz sonrasına bırakıyoruz. Bu tür işlemler sonrası ne kadar güneşten korunmaya kalksak da, hasta bir müddet sonra güneş ışınlarına maruz kalabiliyor. Maruz kalınan güneş, bu tür işlemlerin yan etki riskini artırıyor. Dışarıdaki kozmetik merkezleri bu tür işlemlerde para kazanmak için, halkı uyarmadan direkt işlem
  yapabiliyor" diye konuştu.

  A vitamini gibi ilaçlar kullanan vatandaşların, bu ilaçları bıraktıktan en az 3 ay sonra kozmetik ürünleri kullanabilece ine işaret eden Türsen, bu ilaçların derinin yeni ba doku oluşturma kabiliyetini artırdı ını ve bu süreçte kozmetik ürünlerinin cilde zarar verebilece ini kaydetti.

  "Abartılı kozmetik sonuçlarına halkın kanmaması gerekir" diyen Doç. Dr. Ümit Türsen, kırışıklıklar için sadece dolgu tedavisi ve botoxun yararlı olaca ını vurguladı.
  Kozmetik kuruluşlarının, mutlaka Amerikan İlaç Dairesi Başkanlı ı'nın onaylı ürünlerini uygulaması gerekti ini dile getiren Türsen, şunları kaydetti:

  "Bir kremle selülitin tamamen geçece ine inanmamak gerekir. Ayrıca, solaryumdan tamamen kaçının. Solaryuma giren hastalarda deri kanseri riski artıyor. Amerika'da da bunun kısıtlanmasına geçildi. Epilasyonda yüzde 100 başarılı oluruz diye bir söze inanmayın. Hiçbir yöntemin yüzde 100 başarısı yok. Lazerin daha az yan etkisi var ama lazer ışınının bile epilasyonda yüzde 100 kalıcı oldu unu söylemek yanlış olur. Son olarak hastalara şu önerim olacak, daha ucuz yöntemler belki de daha pahalı kozmetik
  ürünlerine göre daha kalıcı. Bunları kendileri bile uygulayabilir. Bol sıvı içmek, dışarıdan nemlendiricilerle cildi nemlendirmek, spor yapmak, güneşten kaçınmak, sigara ve alkolden uzak durmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek."