Yazık bize ohss olduk:( sıkıntılarımızı paylaşalım:(

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve geranimo85 tarafından 20 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

20 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : geranimo85
  1. geranimo85

geranimo85 canım oğullarıııııımmm Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar işte o gün nerdeyse hastaneye koşturarak gidicektim herkeze ben bi bebişlerimi alim gelim diyordum transfer günümdü çok çok çok mutlu vede umutlu gittim bi süre beklemenin ardından beni içeri aldılar ve muayene doktor dediki ohss transferini yapmayalım bugun bir ay kadar bekleyelim ya Allahım neden benim korktuklarım hep başıma gelio bu konuyu araştırdım ve opu dan sonra hep kendimi yokladım olabilirmi diye ama bi türlü ayaklanamıyordum vardı bi sorun çünkü işte buldu beni yine kavuşamadım minnaklarıma bi taraftanda şükrediyorum transferimi yapmadılar die biliyorsunuz baya bi sıkıntılı oluyor betahcg bu rahatsızlığı daha da tetikliyor bu şekilde kaybetseydim bebeklerimi kahrolur ve kahrederdim onları sizin nasıl sıkıntılarınız var kızlar konuşalım paylaşalım:çok üzgünüm::kahve::içelim:

2. 20 Temmuz 2009
  3. geranimo85

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    OVARıAN HıPERSTıMÜLASYON SENDROMU (OHSS)

OHSS tüp bebek uygulamalarının en önemli komplikasyonlarından birisi olup, ölüme kadar giden bir tablo ile ortaya çıkabilmektedir. OHSS damarlardan karın zarı boşluğuna proteinden zengin bir sıvının geçişi ile karakterizedir. Bu olaya yol açan temel neden tam olarak bilinmemekle birlikte kılcal damar geçirgenliğindeki ani bir artışa bağlı olduğu düşünülmektedir. Tüp bebek uygulamalarının %1-30 (ortalama %2-3)unda hiperstimülasyon görülebilir. En çok görüldüğü hasta grupları polikistik over sendromu olan, genç, zayıf ve ultrasonda yumurtalıklarda çok sayıda follikülü olan hastalardır.

OHSS belirtilerinin ortaya çıkması yumurta çatlama iğnesi adını verdiğimiz hCG adlı ilacın verilmesinden 2-3 gün sonra ortaya çıkar. hCG yapılmayan hastalarda bu tablonun görülme riski yok denecek kadar azdır. Yumurtalıklarda çok sayıda follikül gelişimi olan (20den fazla) ve E2 hormon düzeyi yüksek olan hastalarda OHSS gelişme riski artmaktadır. OHSS klinik belirtilerin şiddetine göre genel olarak 3 grupta incelenebilir: 1. Hafif OHSS: Bu hastalarda kanda E2 düzeyi yüksektir, karında şişlik ve hafif ağrı vardır, ancak yumurtalıkların çapı 5 cmnin altındadır. 2. Orta derecede OHSS: Bu hastalarda karında daha fazla şişlik görülür, karında hafif sıvı birikimi vardır ve bulantı-kusma, ishal, kilo alımı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca yumurtalık çapı 5-12 cm arasındadır. 3. Şiddetli OHSS: Bu hastalarda aşırı düzeyde karın şişliği, karında sıvı toplanması, akciğer zarında sıvı toplanması, kan tablosunda değişiklikler ve buna bağlı akciğer ve beyine pıhtı atılması, pıhtılaşma bozuklukları gibi ağır tablolar ve yaşamsal tehlikeler oluşabilir. Yumurtalık boyutları 12 cmden daha fazladır. Tedavi: Öncellikle OHSSde radikal ve kesin bir tedavi yöntemi olmadığı için tablonun ortaya çıkmasının engellenmesi büyük önem taşımaktadır. OHSS gelişiminin önlenmesi için şu önlemler alınabilir: a) Tedavi öncesi riski yüksek olarak görülen hastalarda ilaç dozu düşük tutulmalı b) Tedavi sırasında 20den fazla follikül gelişimi olan veya E2 düzeyi 4500 pg/mlnin üzerinde olan hastalarda tedavinin iptal edilmesi c) Tedavinin iptal edilmesinden önce ilaçlar kesilip E2 düzeyi normale düştükten sonra hCG yapılabilir d) Tedavisi iptal edilmeyen hastalarda yumurtalar alınıp döllendikten sonra hastaya transfer edilmeden dondurulabilir Tablo geliştikten sonra kesin bir tedavi olmamakla birlikte aşağıdaki önlemlere başvurulmalıdır: a) Hafif vakalarda yatak istirahati, kilo ve karın çevresi izlemi, yeterli sıvı alımı ve idrar miktarı takibi yeterli olabilmektedir. Bu hastalarda belirtiler birkaç gün içerisinde kaybolur. b) Orta derecede olan hastalarda tablo 3 hafta ve gebelik olması durumunda daha uzun süre devam edebilir. Bu hastalarda da kilo, karın çevresi ve idrar takibi çoğunlukla yeterlidir. Kan tablosuna bakılarak tablonun ağırılığı kontrol edilebilir ve tablodaki değişim izlenir. c) Şiddetli hastalar hastaneye yatırılarak izlenir. Bu hastalarda sıvı- elektrolit dengesi çok iyi ayarlanmalı günlük kan tablosuna bakulmalı; böbrek, karaciğer ve akciğer fonksiyonları dikkatle izlenmelidir. Bu hastalarda kanda pıhtılaşma ve pıhtının akciğere atılması ve DIC adını verdiğimiz pıhtılaşma bozuklukları yaşamsal tehlikelere yol açabilmektedir. Bu nedenle kan tablosuna göre gerekirse heparin adını verdiğimiz kanı sulandırıcı ilaçlar verilmelidir. Karındaki sıvı birikimi fazla ve solunum sıkıntısı yaptıracak düzeyde ise bu sıvı ultrason gözlemi altında boşaltılmalıdır. Sonuç olarak tedavinin temel prensibi hastanın sıvı dengesinin ayarlanmasıdır. Doku fonksiyonlarının bozulması bu dengedeki bozukluklara paralel olarak artmaktadır.

4. 20 Temmuz 2009
  5. Sera96

Sera96 benimdemeleğimvar Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    siz çok şanslıymışsınız ki transferiniz ertelenmiş
    ben transferimden 5 gün sonra ohss olduğumu öğrendim 3. dereceden devam etti ohss gebelikte olunca
    13 gün hastane yatışım oldu 19 litre su topladım ama karın içi olarak değil ayak parmaklarıma kadar şiştim yumurtalıklarım 13 cm ve 16 cm olarak ölçüldü gençte sayılmam yaşım 36 zayıfta değildim 57 kilo idim evet pcos luyum 35 adet yumurtam oluştu ve 25 adeti olgun çıktı ama yinede transferim ertelenmedi çok zor bir dönemdi ama bebişlerim dursunda ben her şeye razıyım derken 9+6 günlükken geçtiğimiz salı günü ilaçla bebeğimide düşürmek zorunda kaldım şimdi çok zor bir dönemden geçiyorum tüm dengem bozuldu onca iğne ilaç serum aldım çok fazla canım yandı ama dayandım nedenim vardı
    bunları yaşamamış olmanız gerçekten güzel sonrası daha zor oluyor çünki
    doktorunuza teşekkür edin transferinizi ertelediği için

6. 20 Temmuz 2009
  7. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    çok geçmiş olsun arkadaşlar... üzücü... can sıkıcı... peki neden böyle bir durum oluşuyor??? doktorun açıklaması ne oldu?

8. 20 Temmuz 2009
  9. geranimo85

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86

çok doğru söylüyorsun arkadasım çok şükür ki yapmadılar bu durumda transfer yapılması zaten canilikten başka birşey değil ki teşhisi çok zor olan bi durum deil ultrasonla bakılması ile teşhis edilebiliyor arkadaslar nolur çok dikkatli olun çok hassas olun opu işlemi sonrasında kendinizi dinleyin ve transferden önce mutlaka en ufak sıkıntınızı bile söyleyin evet ben şanslıydım ama bi kasabın eline düşüp bende bebeklerimden olabilirdim ki çok çok geçmiş olsun arkadasım Allahım şifamızı versin inşallah

10. 20 Temmuz 2009
  11. geranimo85

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    genelde polikistik over durumu olanlar rastlanıyor yumurtalıkların aşırı uyarılmasından kaynaklanan bi durum karında yumurtalıkta vs sıvı toplanması oluşuyor gebelik öncesi çok ağır olmasada gebelik başlarsa beta hcg bu durumu daha da arttırıyor serada gördüğümüz gibi kesinlikle transfer işleminin ertelenmesi gereken bi durum

12. 20 Temmuz 2009
  13. vuslat2008

vuslat2008 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende ohss oldum ama şişliğim ve sihalim yavaş yavaş geçmeye başladı ben çok acayip şiştim ve aşırı derecede bir ishalim vardı ama vücudumdan su alacak kadar değil allah bu durumd olanlara yardım etsin ben ohss yi transferin 9.günü falan yaşamaya başladım dr yumurta sayım çoktu 22 tane bu nedenle olabileceğini söyledi ama bu ohss gebeliği işaret eden bişeymiş çok üzülmedim yani ohss olduğuma

14. 20 Temmuz 2009
  15. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    yaşanılan sıkıntıların en kısa zamanda bebek müjdesiyle unutulmasını diliyorum. Bu durumda olan herkes için... herkesin sorunu farklı ama amacımız hep aynı... sevgiler...

16. 20 Temmuz 2009
  17. geranimo85

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ohss tam olarak gebeliğin belirtisi değilde beta hcg hormonunun bu rahatsızlığı daha da arttırması demek oluyo yaptığımız çatlatma iğnesi hcg hormonu içerdiği için belirtiler 5 gün sonra filan çıkıyo o iğneyi bile yapmasak sorun ortaya çıkmayabiliyor yani en büyük düşmanı gebelik bu rahatsızlığın kızlar

18. 20 Temmuz 2009
  19. geranimo85

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86

amin amiiinnnn inşallah:Saruboceq::Saruboceq: iyi dileklerin için sağol

pukhsinitha bunu beğendi.