yemek yemegi sevenler 15 kilo verdim ve geri kilo almamayı basardım işte sırrım

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve defne0707 tarafından 4 Mart 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  4 Mart 2010
  Konu Sahibi : defne0707
 1. defne0707

  defne0707 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  1 yıldır bunu uyguluyorum önce ibrahim saracoglunun lahana kürüyle basladım işe sonra az yemek yemege basladım dayanamadıgım için günde bir ögün kacırıyordum bunu öglen yapmaya basladım cünkü kacamaklar genelde gece oluyordu kacamaktan sonra ceza olarak ek spor yaptım sonra spor yapmaya cok alıstım 30 günde 15 kilo verdim günde yarım kilo hedeflemiştim tartıyla barısık oldum sürekli tartıldım istedigimi göremeyince tartıda hemen sporaagırlık verdim aile yemekleride kacınılmazdır onada bir cözüm buldum yemegi yedikten hemen sonra kusma igrenç ama en cok aile yemekleri kilo aldırıyor siddetle tavsiye ederim ama kusmayı abartmayın hafta 2 den fazlası bagımlılk yapar kontrol sizde :lepi:
   
 2. 4 Mart 2010
  Konu Sahibi : defne0707
 3. ilginç..herkeste yarayabilecek bir yöntem deil bence..

  kilo almaman dileğiyle.. :-)..
   
 4. 4 Mart 2010
  Konu Sahibi : defne0707
 5. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Tvasiye ettiğiniz yöntem bir rahatsızlıktır lütfen sağlıklı olmayan konular açmayalım...


  Blumia Nevrosa...

  Kişi kendini yemek ile doldurtan sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışır. Tanımı

  Bulimia’nın karakteristik özelliği kişinin kendini yemek ile doldurmasından sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışmasıdır. Aşırı yemek yemek kişiden kişiye göre değişir. Birisi için 1000-10000 kalori aşırı sayılırken, bir başkası için bir kurabiye bile fazla olabilir. Midenin temizlenmesi genelde kusma yada laksatifler gibi müshil yapıcı ilaçların kullanımı ile sağlanır. Kişi ayrıca aşırı egzersiz, oruç tutmak, diyet hapları kullanmak, yada lavman yapmak gibi yöntemlerde kullanabilir.

  Bulimikler genelde kendilerini değersiz hisseden kişiler arasında görülür. Başkalarının onaylamasına ihtiyaç duyarlar. Başkalarını mutlu edebilmek için ellerinden geleni yaparlar ve bu arada kendi duygularını gizlerler. Bu kişiler için yiyecek tek rahatlama alanı haline gelir. Bulimia kişinin duygularını bloke etmesini ve dışarı çıkmasını önlemesini sağlar. Anoreksiklerden farklı olarak, Bulimikler bir rahatsızlıkları olduğunun farkındadırlar ve kendileri için yardım arama ihtimalleri daha yüksektir.

  Belirtileri
  Aşırı yemek
  Gizli yemek (öğünleri kaçırmak)
  Yemekten hemen sonra banyoya gitmek
  Kusmak
  Laksatif, diyet hapı yada vücuttaki fazla suyu atmaya yarayan haplardan kullanmak
  Ani kilo değişimi
  Boğazların şişmesi
  Damar çatlaması
  Aşırı egzersiz rejimleri
  Oruç tutma
  Duygularda ani değişimler
  Depresyon
  Aşırı derecede kendini eleştirme
  Ağırlığa bakarak kendi değerini belirleme
  ısteyince yemeyi bırakamayacağından korkma
  Yedikten sonra kendini küçük ve aşağı görme
  Yorgunluk
  Kas Yorgunluğu
  Diş çürümesi
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Restorantlardan, planlı yemeklerden yada sosyal toplantılardan kaçınma
  Boğazın ağrıması
  Başkalarının onayına ihtiyaç duyma
  Madde kullanımı
  Bedensel ve Tıbbi Komplikasyonlar
  Yorgunluk ve enerji kaybı
  Adet görmemek yada görmekte düzensizlik
  Baş dönmesi
  Baş ağrıları
  Dehidrasyon (Su kaybı)
  Kabızlık ve ishal
  Nefes darlığı
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Depresyon
  Boğazda yırtılma
  Saç Kaybı
  Mide ağrısı ve şişme
  Diş minesinde aşınma
  Kronik boğaz ağrısı
  Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları
  Kulak altı tükürük bezlerinin büyümesi
  Ellerde ve ayaklarda şişme (ödem)
  Tansiyon düşüklüğü
  Göğüs ağrıları
  Mide ülseri ve Pankreasta şişme
  Midede genişleme ve yırtılma
  Elin üstünde ve eklem yerlerinde yıpranma
  Kansızlık (Anemi)
  Kalp krizi ve ölüm
  Nedenleri

  Doktorlar tam olarak bu hastalığın neden oluştuğunu bilmemektedir. Araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genler gibi pek çok etkinin hastalığın oluşmasına yol açtığını göstermektedir.

  Nedenlerden bir tanesi, modern ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda medyanın genç insanlara özellikle kadınlara gönderdiği mesajlardır. Bu mesajlarda ana tema aşırı inceliğin çekici olduğudur. Modeller ve bazı ünlü kişiler gibi ince olabilmek bazı insanların sağlıklı olmayan bir kiloya inmelerini gerektirir. Bazı kişiler hem sağlıklı hemde ince olabilir fakat sorun pek çok gencin sağlıklarını yitirmeden o inceliğe ulaşmalarının mümkün olmamasıdır.

  Bazı genç insanlar medyanın incelik ile ilgili mesajlarına bakarak yanlış fikirler geliştirebilirler. Örneğin, 14 yaşındaki bir genç kız, 1.60m boya sahip birinin ideal kilosunun 40 kg. olması gerektiğine inanabilir, oysa sağlıklı kilo 50kg. olmalıdır. Sonuç olarak yavaş yavaş öğünleri atlamaya başlar ve sağlıklı olmak için ihtiyacı olan besini almayı reddeder. Gittikçe zayıflar fakat kendini genede şişman hisseder. Sonunda öyle bir hale gelir ki gıdasızlıktan dolayı hastaneye kaldırılması gerekli olur.

  Fakat yeme bozuklukları basitçe yemek ve incelme ile açıklanamaz, sorun bundan çok daha karmaşıktır. Yeme Bozukluğu olan kişiler ümitsizce başkaları tarafından onaylanmayı ve kabullenilmeyi arzu ederler ve bazen bu duyguları kısa vadede ince olmakta bulabilirler yada yemek yiyerek kendilerini rahatlatabilirler. Yeme bozukluğu aslında temelde vücudun açıklanmayan duygularını, kendisini ve karşılanmayan ihtiyaçlarını ifade etme şeklidir.

  Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

  Aşırı derecede kilo kaybı varsa yada aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. ınkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin yada arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde yada bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

  Tedavi

  Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır

  Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

  Yeme bozukluğu, hem fiziksel hemde ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

  En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi yada psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

  Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hemde hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hemde yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.