Yeni doğan bebekler de havale ve yapılacaklar

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Bir şeyin güzelliğini ve narinliğini, hassaslığını dile getirirken ”tıpkı bebek gibi” deriz. Çünkü bebekler yer yüzünün en narin, hassas varlıklarıdır ve bir okadar da kıymetlidirler :)

  Yeni doğan bebeklerin de ne kadar hassas olduğunu dile getirmeye gerek yok sanırsam, olabilecek en ufak bir olumsuz etkiden hasta olabilen bebekerler de çoğunlukla görünel ve anne, babayı telaşa sürükleyen ”havale” rahatsızlığı için, çok faydalı bilgilerle karışınızdayız…

  Yenidoğan bebeklerde havale  Yenidoğan bebeklerde havale son derece önemli sonuçları olabilen bir rahatsızlıktır.Ateşsiz havale çok daha az görülür ve anlamı çok değişiktir. Birçok hastalık buna neden olabilir. Kandaki şeker veya kalsiyum düşmesi gibi biyolojik nedenleri olabileceği gibi beyinde bir zedelenme olanağı da muhtemeldir. Hiçbir neden bulunmamışsa, bu havaleler sara hastalığı olarak kabul edilir.

  * Kronik tekrarlayıcı konvulziyonlar:
  SARA – EPİLEPSİ
  Havaleye benzeyen krizlerin tekrarlanması ile ortaya çıkar. Bu krizler, ateş yüzünden meydana gelenhavalelerin aksine, çocukta ateş yokken ortaya çıkar. Bu krizlerde şeker düşmesi, kalsiyum eksikliği gibi biyolojiknedenler yoktur. Önce organik, yani beyinde oluşmuş bir zedelenme var olup olmadığı aranır : Günümüzde MR(Manyetik Rezonans) veya diğer görüntüleme araçlarıyla bunlara cevap bulunabiliyor.
  Eğer saranın sebebi bulunamadıysa buna birincil epilepsi adı verilir. Bu tip hastalar, normal insanlara nazarandaha kolay kasılıp kalabiliyorlar , bu onların yapısal bir sorunu olarak ortaya çıkıyor.
  Sara krizleri çocuklarda çeşitli şekillerde görülebiliyor. En çok görülen şekli tam epilepsi krizidir: Aniden çocukbilincini kaybeder, vücudu gerilerek kasılır, sonra sarsılmalar başlar ,gözler sabit ve devriktir, nefes tıkanır.Birkaç saniye sonra kriz biter, hasta gürültülü bir biçimde nefes almaya başlar, çocuğun bütün kasları gevşer vebazen idrar kaçırır. Sonra çocuk uyur ve uyandığı zaman krizi hakkında hiçbir şey hatırlamaz
  Yarım krizler ani kasılma veya gevşeme gözlerin devrilmesi, birkaç sarsıntı şeklinde olur.

  Sınırlı krizler ise yalnız yüzde kasılma yapar, bilinç yerindedir. Çocuk konuşamaz ama duyar.
  Birde uyuma veya uyanma anında geçirilen krizler vardır.
  Yaşa göre de çeşitli krizler görülür. Üç yaşında bebeklerde absans denilen birkaç saniyelik bilinç kaybı olur.3-3.5 ay arasında “fleksiyonlu spazm” denilen krizler ciddidir ve hemen tedavi gerektirir.
  Sara krizi geçiren çocuk tabi ki doktor kontrolü altında olacaktır. Ama şunu da bilmek gerekir ki artıkçocuklarda görülen sara , insanı hayat boyu ilaç almaya mahkum eden tedavisi olamayan bir hastalık olmaktançıkmıştır. Bazı vakalar hem zararsız, hem de geçici bile olabilir.
  Bazı şekilleri ciddidir ve ilerleyicidir. Tedavi yolu ile dengelenmesi zor olduğu için bu işin uzmanı olan doktorlartarafından takip edilmeleri gerekir. Üç yıl boyunca kriz görülmezse, doktor, yavaş yavaş ilaçları keser. Tedaviboyunca ilaçlar bir gün dahi aksatılmamalıdır ve doktorun onayı olmadan katiyen kesilmemelidir.
  Bazı krizler sürekli ışıktan kaynaklanır (TV ekranı, video oyunları, bilgisayar gibi..) Bu çocuklara çok düzenli biryaşan kurmak gerekir, özellikle uykusuz kalmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında çocuk normal bir okulhayatı sürdürmelidir, aşırı koruma altına alınmamalıdır. Kendi yaşıtları ile normal sınıflarda okutulmalıdır. Bazızor durumlarda çocuk ve ailesinin psikolojik destek alması gerekebilir. Çocuk normal oyun ve spor aktivitelerinekatılabilir. Kontrol altında olmak şartıyla yüzme sporu da yapabilir.
  Çoğunlukla epileptik çocuklar , duygusal ve psikomotor açıdan normal ve uyumlu bir şekilde gelişirler.  Bebek sahibi olmuş bir çok çiftin başına gelebilecek, bebek sahibi olmamış olan kişilerin ise ailelerin de ki bebeklerin başına geldiğin de tanık oldukları ”havale” rahatsızlığı için, bilginize sunduğumuz, bilgiler doğrultusun da hemen en yakınınız da ki sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ediyoruz…

   
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. zazuma

  zazuma uğur'um ve yiğit'im Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler
   
 4. 31 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. figenari

  figenari kuzummm Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  fayalı bilgi için tşkler