Yeni Doğan Sarılığı kalıcı hasar bırakabilir

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve EU1 tarafından 22 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  22 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Yeni doğan bebeklerde sarılığa neden olan kandaki ''bilirubin'' maddesinin normalin üstüne çıkması, beyinde kalıcı hasara neden olabiliyor. Türkiye'de yeni doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 60'ında, her 10 bebeğin ise 6'sında yeni doğan sarılığı görülüyor.

  Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Fahrettin Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni doğan sarılığının, sadece yeni doğan bebeklerde görülen, kandaki ''bilirubin'' maddesinin artışına bağlı oluşan bir hastalık olduğunu söyledi. Hastalığın, her zaman tehlikeli sınırlara yükselmediğini belirten Erdoğan, bilirubin maddesinin, ''önce göz akında sonra da ciltte birikmesiyle'' göz ve cildin sarımsı bir renk aldığını kaydetti.

  ''ZİHİNSEL ÖZÜR BIRAKABİLİR''

  Erdoğan, zamanında doğan bebeklerde bir haftayı, erken doğan bebeklerde 2 haftayı aşmayan, belli düzeyleri geçmeyen ve bebek için tehlikeli olmayan ''fizyolojik sarılık'' ile tehlikeli olabilen yeni doğan sarılığının karıştırılmaması gerektiğini kaydetti. Bu iki sarılığın, ancak kandaki bilirubin düzeylerine bakılarak kesin olarak ayırt edilebileceğini belirten Erdoğan, ''Bunun için bilirubin ölçümü yapılabilen bir merkeze başvurulması gerekir'' dedi.

  Yeni doğanlarda, kanda bulunan bilirubin maddesinin fazla yapılması ve vücuttan atılımının ise yavaş olmasının, kanda yüksek oranda birikmeye neden olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Kan grubu uyuşmazlığı, anne sütünün yeterli verilmemesi, kandaki mikroorganizmalara bağlı enfeksiyon gelişmesi gibi çeşitli faktörlerin de araya girmesiyle 'bilirubin' maddesi kanda çok aşırı düzeylere çıkabilir ve bebek için tehlikeli olabilir. Bu tip durumlarda 'bilirubin' maddesi beyine oturabilir ve beyinde kalıcı hasar yapabilir, zihinsel özür bırakabilir.''

  Erdoğan, yeni doğan sarılığının, erişkinlerde ve çocuklarda görülen, mikrobik ve karaciğeri tutan virüslerle oluşan iltihabi ''mikrobik sarılıkla'' da karıştırılmaması gerektiğine işaret ederek, ''Yeni doğan sarılığı pek çok nedeni olan ve mikropla ilişkisi olmayan, sadece yeni doğana özgü bir durum. Mikrobik sarılık ise tüm yaş gruplarında görülebilen karaciğer iltihaplanmasına bağlı bir durum'' dedi.

  ''YENİ DOĞANLARIN YÜZDE 60'INDA GÖRÜLÜYOR''

  Yeni doğan sarılığının görülme sıklığının çok sık olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'de yeni doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 60'ında, her 10
  bebeğin ise 6'sında yeni doğan sarılığı görüldüğünü kaydetti. Erdoğan, yeni doğan sarılığı görülen bebeklerin bir kısmının hastanede tedavi altına alınması gerektiğini belirterek, yeni doğan servisinde yatan bebeklerin çoğunluğunun riskli yeni doğan sarılığı nedeniyle tedavi gördüklerini söyledi.

  Yeni doğan sarılığının geçici olduğunu ancak yüksek bilirubin düzeylerinde kalıcı zihinsel hasara neden olabileceği için ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, annelerin bebeklerini iyi gözlemlemesi gerektiğini söyledi.

  Erdoğan, yeni doğan sarılığı hastalığında, ilk olarak göz akındaki sarımsı rengin yüzden başlayarak gövdeye, ayaklara ve ellere doğru yayıldığını belirterek, ''Sarı renk ne kadar belirginleşirse, hastalık o derece ilerlemiş demektir. Bu, en kolay bebeğin yüzüne ve gözüne bakarak anlaşılır'' dedi. Bu belirtiler görüldüğünde, bebeğin en kısa zamanda uzman doktora götürülmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, ''Kan testlerinden sonra sarılığın düzeyi tespit edilir. Eğer, belirtiler ilk 24 saat içinde çıkmışsa, bu mutlaka patolojik hastalık belirtisidir ve mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir'' uyarısında bulundu. Erdoğan, sarılığın, zamanında doğan bebeklerde ilk 3-4 gün içinde, erken doğanlarda ise 5-6 gün içinde en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, erken taburcu olan bebeklerin 3 günlük olduğunda mutlaka hastaneye getirilerek kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

  ''İLAÇ TEDAVİSİ HENÜZ YOK''

  Yeni doğan sarılığında henüz deneme aşamasında olanlar hariç belli bir ilaç tedavisi olmadığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:
  ''2 tip tedavi var. Eğer sarılık belli sınırlar içindeyse öncelikle 'Fototerapi' denilen ışık tedavisi uygulanır. Bebek, gözleri korunarak belli dalga boyundaki ışık altına konulur. Böylece kanda biriken ve cilde gelen bilirubin maddesinin yıkımı sağlanır. Bu tedavinin süresi, hastalığın durumuna göre değişir ve bebek ortalama 3-4 gün kadar hastanede yatar.

  bilirubin düzeyinin, ışık tedavisi sınırlarını aşması durumunda kan değişim tedavisi yapılır. Göbeğe yerleştirilen bir kateter yardımıyla, bebeğin kanı değiştirilerek kan bilirubin düzeyi düşürülür.'' Erdoğan, bebeğin en kısa süre içinde anne sütü alması ve sık sık emzirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

  ''SICAK HAVA BİLİRUBİN MİKTARINI ARTIRIYOR''

  Sıcak havanın, bilirubin maddesini artırıcı etki yaptığına da işaret eden Erdoğan, bebeğin terlemeyle birlikte sıvı kaybettiğini ve bunun da kandaki bilirubin ve tuz miktarının artmasına neden olduğunu söyledi.

  ''İLK GÜNLER SARI GİYDİRMEYİN''

  Bebeklerin doğduğunda üstüne sarı tülbent örtülmesi ve ilk günler sarı renkte kıyafetler giydirilmesi ile sarılığın tedavi olacağı yönündeki inanışların yanlış olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bunlar tamamen hurafe. Bebeğinizi böyle giydirirseniz, sadece bebeğinizin sarardığının fark edilmesini de engellemiş olursunuz. Bu nedenle kesinlikle sarı giysiler giydirilmesini önermiyoruz'' dedi.
   
 2. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 3. misya

  misya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2009
  Mesajlar:
  92
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  76
  ama doktor bize lumanetten miydi neydi onu verdi 6 gün kullandık geçti
   
 4. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. mubitak

  mubitak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bizde ışık tedavisi gördük:KK43: kötü günler geçirdik.bizim bebeğimiz kan uyuşmazlığından kaynaklı sarılık yaşadı.Allahtan erken farkedildi.doğumun 3. ve 5. mutlaka test yaptırın arkadaşlar.zaten bebekte ateş ve uyku hali ve emmeme oluyor.dikkat edin.herkese sağlıklı günler diliyorum.
   
 6. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. kinolin

  kinolin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bu hapı doktor dün bizede verdi...ama daha 17 günlük oğlum..ve kullanma taraftarı değiliz....13 de kaldı sarılık değeri...bşka dooktorları aradım..kullanmayın geçer dedi....bkalaım birazdaha bekleyeceğiz...bu hapın yan etkisi falan oldumu sizde....sara hastalarına verilen bu hapı sarılık için neden kullandırırlar anlamam..sırf karaciğer enzimleri çalışsın diye...bir sürü diğer yan etkileri bulaştırcağız....belki kısa sürede veriliyor...5 gün yarım hap..ama yi,nede birazdaha bekleyeceğiz....zaten sürekli emiyor...ve kakasını yapıyor....5 gün sonra bir test daha yaptırırız...hala geçmezse..başka nedenler aramak lazımm..acaba anne sütü sarılığımı....off ya off...
   
 8. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. mubitak

  mubitak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sizde kan uyuşmazlığı yoksa anne sütü sarılığıdır arkadaşım.benim kızımında 20.gününde neredeyse 12.5 du.16.4 de hastaneye yattık.1.gecenin sonunda 16 oldu daha sonra daha fazla ışığı olan bir makineye aldılar 13 e düştü.yani bence sizin değeriniz iyi.daha sonra bize tahlil bile yapmaya gerek yok dediler.saat başı emzirin sen sürekli sıvı al.sıcak olmasın ev ortamıda.oda su kaybetmesin.inşallah geçer canım güzel haberlerinizi alırız umarım.
   
 10. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 11. aynelhayat

  aynelhayat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  142
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Mubitak aynı sorun bizde de var bebeğim henüz 28 günlük 12 günlükken değerlerine bakıldı 16.5 çıktı değeri fototerapi aldık 1 gün 7,5 düştü değeri dr.birinci ayın sonunda tekrar kontrole getirin dedi ve 2 saatte bir emzirin dedi, çok şükür ilk başta fazla uyuyodu uyandırmada zorlanıyoduk ama son zamanlarda gündğz özellikle fazla uyumuyor gecede 2-3 saatte kendi kendine uyanıyo bu şekilde devam ediyoz pazartesi tekrar kontrole gidecez inş.sizinki ne kadar sürdü ve değişik bir yol uyguladın mı acaba eğer cevap verirsen çok sevinirim kardeşim...bekliyorum
   
 12. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 13. mubitak

  mubitak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canım şimdi kızım 4.5 aylık çok şükür emzirmek dışında yapılıcak birşey yok.yani benim doktorum beni çok rahatlattı bidaha çıkmaz diye.zaten değer 16.5 dan 9.5 a düşmüş sanırım fototerapi sonucu.ama yüzünde gözünde ki sarılık 2.5 ayın sonuna kadar geçmedi canım.sizinkide öle olucak tahminim değer düşsse bile rengi geçmiyor malesef 2.5 ay kadar.ağız içinde gözlerde göbek çevresinde...geçmiş olsun canım
   
 14. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 15. aynelhayat

  aynelhayat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  142
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Sağol canım Allah razı olsun gözlerinde eskisi kadar sarılık kalmadı inş.tamamen bitmiştir.Sana da çok geçmiş olsun Rabbim herkese sağlık versin...
   
 16. 18 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 17. mubitak

  mubitak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  amin canım sağlıcakla kalın inşallah.geçicek tabii zaten doktorum karaciğerde felan bir hasar bırakmadığını söledi bize bu sarılığın o yüzden korkma.sürekli emzir canım sürekli. gecede fedakarlık yapıp 2 saatte bir emzir.
   
 18. 19 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU1
 19. cagancuk

  cagancuk küçük aşkımla çok mutlym Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.346
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  aynı hapı bizde kullandık cnm.hatta damardan ilaç bile verildi oğluma.çünkü sarılığı
  di kanı değişti serumlu ilaç verildi ve bi hafta o hapı kullandı.oğlum şimdi yaşında ve çok şükür hiç bişeyi yok.ben kullan derim.çünkü yüksek sarılığın riskleri daha fazla