Yeni doğan sarılığı nedir?

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mart 2009 başlatılmıştır.

  30 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.611
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Yeni doğanda sarılık, en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Ilk hafta içinde zamanında doğmuş bebeklerin % 50 sinde, erken doğan bebeklerin %85 inde sarılık ortaya çıkar. Yeni doğanda sarılığın nedeni bebeğin kanında bilirübin denen bir maddenin fazlalaşmasıdır


  Bebek kanındaki bilüribin nereden gelir?
  Kanda yaşam süresini dolduran alyuvarlar parçalanır, ortaya bazı maddeler çıkar . Bunların başında bilüribin vardır. Bu madde karaciğerde bir takım işlemlerden geçtikten sonra safra aracılığı ile bağırsaklara geçer ve dışkı ile atılır. Böylece kanda bilüribin düzeyleri değişmez. Yeni doğanda bilüribin düzeyleri 2-4 mg/dl kadardır. Bilüribin düzeyi 5mg /dl yi aştığında sarılık fark edilir hale gelir ve ilk olarak göz akları sararır. Kan bilüribin düzeyleri ile sarılığın vücuttaki dağılımı arasında iyi bir uyum vardır. Bilüribin 5-8m/dl olduğunda sarılık baş ve boyundadır, 8-10mg/dl de gövdenin üst kısmında, 10-13 mg/dl de gövdenin alt kısımlarında, 13-16 mg/dl de kol ve bacaklarda izlenir. El ve ayaklara kadar inmiş sarılıkta bilirübinin 20 mg /dl civarında olduğu düşünülür. Ancak bu değerlendirme klinik deneyim gerektirir ve yanılmalara neden olabilir. Bu nedenle şüpheli her durumda laboratuarda kanda bilüribin ölçtürmek en uygunudur.


  Fizyolojik sarılık nedir?
  Yeni doğan bebeklerin bir çoğunda bilüribin düzeyleri yükselir. Bu geçici yükselmeye fizyolojik sarılık denir. Yeni doğanın alyuvar hücreleri daha kısa ömürlüdür. Karaciğerde işlemden geçirilecek bilüribin yükü fazladır. Yeni doğanın karaciğeri de henüz bu bilüribini işleyecek durumda değildir. Böylece fizyolojik sarılık meydana gelir. Erken doğan bebeklerde sarılık daha sık ve şiddetli görülür. Fizyolojik sarılık genellikle doğumdan sonraki 2-3. günlerde ortaya çıkar ve 7-10 günde kaybolur. Erken doğan bebeklerde sarılığın ortaya çıkması daha geç olurken kaybolması da geç olur. Kaybolma en son göz aklarında olur. Fizyolojik Sarılıkta bilüribin düzeyleri zamanında doğanarda 12mg/dlyi, erken doğanlarda 15mg/dl yi geçmez.
  Fizyolojik olmayan (tehlikeli) sarılıklar...
  En başta kan uyuşmazlığına bağlı sarılıklar görülür. Kan hücrelerinin bazı yapısal bozuklukları da sarılığa neden olabilir. Yeni doğan sarılığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır . Ancak çok fazla artmış bilüribin beyine geçerek kalıcı harabiyet yaptığından hekim tarafından dikkatle izlenmesi gereklidir.


  Sarılığın tedavisi...
  Sarılığın tedavisi bilüribin yüksekliğine yol açan sebebi ortadan kaldırmaya ve beyin harabiyetini önlemeye yöneliktir. Bilüribin düzeylerini belirlenen düzeylerin altında tutmak için öncelikle bebeğin yeterli sıvı ve kalori almasını sağlamak gerekir.

  En sık fototerapi denen ışık tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile bilüribin, ışık etkisi ile vücuttan kolay atılabilen, suda erir hale getirilir. Zamanında doğan bir bebekte fototerapi bilüribin düzeyi 15mg/dl yi aştığında uygulanır.

  Tedavide son basamak kan değişimidir. Kan değişimi genellikle kan düzeyi 20mg/dl yi aştığında uygulanırsa da, kan değişimi için konulan sınırlar bebeğin doğum haftasına, doğum kilosuna, sarılığın nedenine ve bebekte mevcut ilave hastalıkların varlığına bağlı olarak değişmektedir.

  hastarehberi.com
   
 2. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. cagancuk

  cagancuk küçük aşkımla çok mutlym Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.346
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  cnm benim oğlum 3 günlükken oldu ve çok yükseldi kanı değişti düşmedi ilaç tedavisi oldu.çoookkk zor bi durum yeni doğum yapacak arkadaşlara tavsiyem sarılığı hafife almasınlar.çok önemli bi hastalık.
   
 4. 9 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. niyan

  niyan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sarılığa çözüm yollarından biri!!!!!
  benim oğlum 29 günlük, uzamış sarılığı vardı, sürekli kan aldırıp değerlere baktırıyoruz, haftaya inşallah son kez kontrol edcez. sarılığın nedenlerinden biri de anne sütüymüş, ben de sürekli emziriyordum. uzman tv de (uzmantv.com/yeni-dogan-bebekler-neden-sarilik-olur) anne sütünü 24 saat keserseniz, tabii anne sütüne bağlı bi sarılıksa, sarılık TAMAMEN ORTADAN KALKAR deyince doktor ben de bugün denedim.ben anne sütüne bağlı olup olmadığını bilmeden ve gerçekten gözündeki ve yüzündeki sarılık yüzde 90 geçti. ben mamayı ilk kaşıkla verdim sonra baktım çook ağlıyor biberonla verdim, bir günde hemen alışmaz diye, hakkatende 24 saat geçtikten sonra hemen emdi, ama benim oğlum emmeyi çok seviyor belki de ondandır. bence deneyin ve bu bilgiyi başkalarıyla da paylaşın, insanın morali bozuluyor sarılık değeri düşmeyince. bu arada doktorlarım anne sütünü 1 günlüğüne kesmemi neden söylemedi bilmiyorm , nasıl bilmezler bunun yapılabileceğini. neyse umarım sizin çocuğunuz da sarılığı hemencecik geçer