Yeni doğan sarılığı

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Y@semin tarafından 5 Haziran 2008 başlatılmıştır.

5 Haziran 2008
    Konu Sahibi : Y@semin
  1. Y@semin

Y@semin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar eminim hepiniz yenidoğan sarılığını duymuşunuzdur.Bende duymuştum ama nasıl bir hastalık, tedavisi nasıl olur tam bilmiyordum.
    Ben 19 Haziranda doğum yapacaktım ama kızım Yağmur acele etti ne 27 mayısta normal doğumla dünyaya geldi. Doğumum zorda olsa Allaha şükür kızımda bende sağlıklıydık.Taki kızımın 4-5 gün sonra ilk dr kontrolüne götürünceye kadar. Dr kızımın renginin sarardığını söyledi.Bizler hiç farketmemiştik.Dr topuğundan kan tahlili istedi,Tahlil sonrası değer 13,3 altında olması gerekiyormuş.Ama kızımın değeri 15 çıktı.
    Dr hastanede küvezde yatması gerektiğini söyledi.O an çok kötü oldum.:çok üzgünüm:
    Bende daha çok iyi değildim dikişlerim acıyordu.Ama oan kendi acılarımı tamamen unutmuştum.Tek düşüncem kızımdı.Hastanede tam 3 gün kaldık.Kızım küvezde ben yanında.Hamdolsun bende yanında kaldım.Emzirmeye devam ettim, küvezdeyken ilgilendim.Eğer kalmama izin vermeselerdi Evde duramazdım heralde.Ama en zoru elindeki damardan kan alınmasıydı.Küçücük elinden kan alırken kızım çok kötü ağlıyordu.:a015: Bu beni çok üzdü ama başka çare yoktu çünkü değerlerinin düşmesini böyle anlıyorduk.
    Allaha şükür hastaneden dün çıktık. değeri 11 e düştü.Yarın tekrar gidicez kan alıp değerine tekrar bakılacak.İnşaallah yükselmez.Yükselirse tekrar yatması gerekebilir çünkü.
    Yenidoğan sarılığı bebeklerin %60'ında, erken doğan bebeklerin %80'inde görülebiliyormuş.Tedavisi küvezde yatarak oluyormuş. eğer değeri 25 ve üzeri olursa kanının değişmesi gerekirmiş. Bu yüzden aman dikkat edin Sarı olduğunu farkedince hemen dr gidin.Eğer bizim gibi farkedemiyorsanız dr kontrolünü ihmal etmeyin. Çünkü sarılık ilerlemeden erken farkedilirse tedavisi daha kolay oluyor.
    Bebişlerinizi sağlıklı olarak kucağınıza alıp büyütmenizi diliyorum.:nazar:a.s.

2. 5 Haziran 2008
  3. roaccutane

roaccutane Guest

benım kardesımmde dogmustu sonradan sarılık olmustu ve kanı tamamen degısmıstı ama o zaman ben 1 yasındaydımmm:KK43:

4. 5 Haziran 2008
  5. burningaura

burningaura herşey çok güzel olacak!! Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    off ya okurken o kadar üzüldüm ki:KK43:kıyamam ben meleklere yaaa...işte bazen dogum korkusu falan kalmıyo bunları düşününce..ona bişey olmasında ben dayanırım diyorum...çok geçmiş olsun canım..verdigin bilgiler içinse sagol..

6. 5 Haziran 2008
  7. nesihan

nesihan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım bu konuyu bi önceki annelere yani mayıs annelerine sorsan daha iyi olcak çünkü haziranın geneli daha hamiş.

8. 5 Haziran 2008
  9. hafsaa

hafsaa Guest

yanı sarılıgın su kaybıyla bır alakası varmıymıs ben ole bılıyordum bebegının yemesı nasıldı

10. 5 Haziran 2008
  11. bendenxixzz

bendenxixzz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bol bol emzırerek sarılıgı düşürebilirsiniz,
    çok geçmıs olsun
    degerı 11^'e düşmüşsse korkmanıza gerek yok
    anne sütüyle kısa zamanda normala döner,
    bı kaç kişiden duymustm yatagına florasan koyuyolarmıs ne kadar dogrudur bılemem tabı

12. 5 Haziran 2008
  13. Paspal

Paspal Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende 27 mayıs ta doğum yaptım bebeğim sarılık oldu çok sık emzirerek atlattık sayılır...

14. 5 Haziran 2008
  15. cemredeniz

cemredeniz Hiçbişeyim.. Üye

Beğenildi:
    232
    Ödül Puanları:
    203
    canım cok gecmılser olsunn bende okurkenn cok kötu oldum ... f yaa bu sarılık durumundan bende cok korkuyorumm ne yapsak kı acabaa...
    Allah bır daha gostermesın .. onun o minik ellerini yerim ben
    dogrusunu soylemek gerekırse ben bakamazdım kan alınırken ...
    aşılarında bıle ben kayınvalıdem ve eşımle yollıycam hastaneye.. bende gıderım ama bakamam ben yaa

16. 6 Haziran 2008
  17. gizemm

gizemm Guest

çok geçmiş olsun yasemin bebeğine. benim gibi tecrübesiz anne adaylarına tavsiyelerin için teşekkür ederim...

18. 6 Haziran 2008
  19. she07

she07 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    geçmiş olsun yasemin bende nisan annesi olarak aynı aşamalardan geçtim benim kızımda 2 gun yatıp çıktı dogum yaptıgım hastane-özel oldugu için yanında kalıyordum- billuribin degeri düşmüştü eve geldik ama dr hergun kan aldırın takıbi bırakmayın demişti bizde oyle yaptırdık ama kan degerleri yine yukseldi-emzirmeye çok dikkat etmek lazım ben ne kadar çalışsamda fazla emmiyordu- billuribin degeri 18 e kadar çıktı tekrar yatması gerektiğini soylediler bizde endişe ettik açıkcası 2.kez yukselmesi daha detaylı bi hastaneye goturelim dedik şişli etfalde yer yoktu zeynep kamil de de yer yoktu en son ümraniye devlet hastanesine goturduk-gerçi dışardan hasta almıyolarmış ama bizimki şans oldu heralde- tekrar yattı bu sefer 4 gunde çıktık ama yine ara ara degerlerine baktırdık her geçemn gun degeri düştü şuan 2 aylık bişeyi kalmadı. Yenidoğan sarılığı uzun surebiliyrmuş yani endişe etme