Yeni düzenleyeceğimiz bahçemiz için fikir rica ediyorum.

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve gulbiraz tarafından 17 Mart 2008 başlatılmıştır.

17 Mart 2008
    Konu Sahibi : gulbiraz
  1. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar herkese merhaba. Ben yeni evliyim :) ve evimizin arkasında çok büyük bir bahçemiz var. Bahçe düzenlemesi için herhangi bir şirketten yada peyzaj mimarından yardım almayı düşünmüyoruz, bahçe çok büyük olduğu için çok yüksek maliyetler çıkıyor.

Bütün herşeyi kendimiz yapmak istiyoruz ama, şekli şemali konusunda bir türlü karar veremedik. Evin iki yanında dar bahçeler var onların birini meyve-sebze diğerini de sırf çiçek bahçesi yapmayı düşünüyoruz. Yanlız arka bahçeyi nasıl yapsak bir türlü karar veremedik. Şu anda bomboş kare şeklinde bir bahçe düşünün sadece duvar kenarlarına bir sıra leylandi servi fidanları diktik. Ortası çok dolu olmasın boş alan kalsın istiyoruz, yani masa sandalye koymak için, yada oturma alanı, çocuklar için oyun alanları olsun diye. Bunun dışında nasıl birşeyler yapabilirim bahçeye ve nasıl bir şekil verebilirim. Yani süs bitkileri, çalılarla şöyle düzenli birşey olsun dağınık bir görüntü olmasın istiyorum. Ama nasıl? Fikirlerinizi bekliyorum, sevgiler..

Son düzenleme: 17 Mart 2008
  2. 17 Mart 2008
  3. Barcman

Barcman PR UZMANI Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    bahçe düzenlemesi konusunda az çok bilgi sahibiyim bizimde oldukça büyük bir bahçemiz var sana yardımcı olmak isterim ama öncelikle bahçenin güneş alma durumunu yönünü rüzgar durumunu öğrenmek isterim çünkü bitkilerin güneş ihtiyaçları farklı ve bazı bitkiler rüzgardan hiç hoşlanmıyor canım

4. 17 Mart 2008
  5. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bizim ev biraz tepelik bir yerde yani rüzgarlı oluyor, onun için bahçenin duvar kenarlarına rüzgar kessin diye leylandi diktik. Güneşle ilgili bir sıkıntımız da yok, yani etrafta güneşi kesecek binalar falan hiçbirşey yok. Hafta sonu birkaç lale, japon ayvası ve yeşil bodur yapraklı çalılar var adını hatırlamıyorum :) onlardan aldık ama öylece kaldılar, şekle karar veremediğimiz için dikemedik.

6. 17 Mart 2008
  7. Barcman

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    leylandi çok güzel bir tercih olmuş yaz kış yeşil olur rüzgarıda keser ama budaması çok önemlidir bahçenin dışında bitki ekebileceğin bir yer varsa ılgını tavsiye ederim çok güzel
    rüzgar kesicidir sanırım tekirdağda oturuyorsun kışları orası soğuk olur soğuğa dayanıklı birşeyler dikmen gerekir ben sana bahçemden birkaç resim koyayım beğendiğin bitkiler olursa tekrar görüşelim

8. 17 Mart 2008
  9. Barcman

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198

10. 17 Mart 2008
  11. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bahçen harikaymış, bayıldım çok güzel. Bizim bahçenin bu hale gelmesi için yıllar geçmesi gerekiyor :) ikinci resimdeki ağaç nedir? Onu da çok beğendim.

Tekirdağ Çorlu'da evimiz, kışlar çok soğuk geçiyor, ve bizim ev Çorlu'nun dışında bir köyde, Çorlu'dan daha da yüksekte o yüzden müthiş rüzgar oluyor kışın.

Ben zar zor paint programında çizdiğim şekli ekliyorum. Şu ana kadar aklıma sadece bu geldi, nasıl olur acaba böyle bir alan düşündüm. Masa sandalye koymak için, kilit taşlarla yapayım diyorum, ve tabi yürüyüş yolu.

12. 17 Mart 2008
  13. Barcman

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    ikinci resimdeki top gibi ağacı soruyorsan top akasya soğuğa dayanıklıdır bahçe kenarında bir yere dikebilirsin yazın güzel gölge yapar ama kışın yaprak döker görüntüsü çok güzeldir

14. 17 Mart 2008
  15. Barcman

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    evet yürüyüş yolu iyi olur ama bahçeye çim ekmeyi düşünüyorsan yürüyüş yolunu kayrak taşlarıyla yapmanı öneririm

16. 17 Mart 2008
  17. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Evet top akasya harikaymış, mutlaka dikicem ondan da.

Çim ekmeyi düşünmüyorum, ikimizde çalıştığımız için, çim bakımı çok zor o yüzden düşünmüyoruz. Zaten şu anda bahçe doğal kendi halinde yeşillendi otlar bitti, onları biçtirip düzelttirmeyi düşünüyoruz.

Bu şekil haricinde, yada bunun yanına başka önereceğin birşey var mı acaba? Bu düzen iyi olur mu?

18. 17 Mart 2008
  19. Barcman

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    198
    evet çok güzel olur ortayı boş bırakıp kenarlara süs ağaçları dikebilirsin kenara yakın yerlere çalı cinsleri öneririm hem çok büyümezler hemde budayarak istediğin şekli verebilirsin benim yolladığım resimlerden birinde var ben berberise sepet şekli verdim ortasınada çiçek açan bir saksı yerleştirdim bu arada hiç korkma iyi bakımla birkaç yıl içinde bahçen cennete döner