Yeni Evliler İçin Doğum Kontrol Önerileri?

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve niannian tarafından 25 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

25 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : niannian
  1. niannian

niannian Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Doktor hanım merhaba ben 2 aylık evliyim dolayısıyla çocuk sahibi değilim şu an için eşim korunuyor ama bu bende rahatszlık oluşturuyor. Sizce henüz çocuğu olmayan ve 3-4 yıl kadar çocuk istemeyen bir bayan için en sağlıklı korunma yöntemi hangisi? Kendi doktorumla görüştüğümde bana hap önerdi yasmin kullanmamı söyledi. Fakat internette araştırdığımda çok düşük oranlı da olsa damar tıkanıklığı yapabildiğini okudum bu konu hakkında ne diyorsunuz acaba? Ben sigara kullanmıyorum ve 24 yaşındayım. Şimdiden teşekkürler..

2. 25 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : niannian
  3. daisybed

daisybed Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Ben de doktor hanımın cevabını merak ediyorum, fakat şöyle düşünüyorum ki her ne kadar düşük doz doğum kontrol haplarında östrojenin pıhtılaştırıcı özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı riskini artırma durumu olsa da bu risk çok düşük. Çünkü tıkanıklığın en önemli faktörleri bünyesel yatkınlık, sigara kullanımı ve kolestrol.. Bunlar yoksa hapın tek başına damar tıkanıklığı yapacağını sanmıyorum. Doğum kontrol yöntemleri içinde en güvenilir olanı haplardır. 3 aylık iğnelerde adet görmüyorsunuz ve sadece progesteron içerdiği için gebelik riski yüksek, spiralde enfeksiyon ve alerjik reaksiyon riski var... Ve Sonuçta hiçbiri sıfır risk değil ve gördüğüm kadarıyla doktorlar kararlarını hep artı eksi değerlendirerek veriyorlar. Ben de çok sordum, çok düşündüm. 27 yaşındayım, sigara içmiyorum, kolestrolüm yok, bir kızım var ve başka gebelik düşünmüyorum. O yüzden Yasmin kullanıyorum ve içim rahat, çünkü güven veriyor. Damarlarım tıkanıcaksa bunu Yasmin'in yapacağını sanmıyorum:)