yeni evlilere kötü haber:(

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve bxixgsxixze tarafından 27 Ekim 2006 başlatılmıştır.

27 Ekim 2006
    Konu Sahibi : bxixgsxixze
  1. bxixgsxixze

bxixgsxixze Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    “Balayı etkisi” adı verilen mutluluk sadece 1 yıl sürüyor...
    - Evliliğin ilk döneminde hissedilen aşırı mutluluk ve heyecanın sadece bir yıl sürdüğü belirlendi. 15 bin çiftin katıldığı bir araştırmaya göre evliliğin birinci yılının ardından ilk dönemdeki heyecan kaybediliyor ve evlilik çiftlere “sıradan” gelmeye başlıyor.

Evliliğin ilk döneminde hissedilen ve “balayı etkisi” adı verilen heyecan acaba ne kadar sürer? Almanya’da 15 bin evli çiftin katıldığı ve sonuçları “Journal of Socio-Economics”te yayınlanan araştırmaya göre bu heyecan evliliğin birinci yılı dolduktan sonra yitirilmeye başlanıyor.

Bilimadamları evliliğin ilk döneminde hissedilen bu heyecan ve aşırı mutluluk halininin muhtemelen çiftlerin birbirine karşı hissettikleri cinsel çekimden kaynaklandığını belirtiyor. Ancak araştırmaya göre birinci yılın ardından bu durum da çiftlere sıradan gelmeye başlıyor.

Yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlular
    Evliliklerinin birinci yılında çiftlerin mutluluk oranı on üzerinden ortalama 7,6 olarak belirlenirken, ilk yılın ardından bu oran giderek düşmeye başlıyor. Ancak araştırmaya katılan 15 bin çiftin büyük çoğunluğu ilk yılki heyecanlarını kaybetseler bile, yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlu olduklarını belirtti.

4. ya da 5. yılda yeniden yükseliyor
    Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise evliliğin dördüncü ya da beşinci yılında, ilk yıldaki heyecanının yeniden yakalanması oldu. Ancak uzmanlar bu durumun kesin nedenini belirleyemedi.

Evlilikte heyecan ve mutluluğun kaybedilmesinde mali sorunlarla, çocuk büyütmenin getirdiği sıkıntıların etkili olduğu belirtiliyor.

Paylaşım ve işbirliği heyecanı artırıyor
    Evliliğin sorumluluklarını paylaşan ve etkin bir işbirliği yapabilen çiftlerinse “balayı etkisi” adı verilen heyecanı daha uzun süre koruyabildiği belirtiliyor.

2. 27 Ekim 2006
  3. didemsu

didemsu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bence saygı ve sevgi olduğu sürece mutluluk bitmeyecektir.
    en azından şimdilik böyle düşünüyorum..ama zaman gösterecek :)

4. 28 Ekim 2006
  5. olilya

olilya Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mutluluk bıtmez ama burda heyacandan bahsedılıyo dogru ben esımı ısten gelıcek dıye ılk zamanlar caamda beklerdım kedı gıbı ama sımdı beklemıyorum acaba bundanmıdır

6. 28 Ekim 2006
  7. samyeli34

samyeli34 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    153
    bende heyecanla beklemıyorum artık

8. 28 Ekim 2006
  9. EU1

EU1 Guest

ben daha evlenmedim sanki bu duygularım heyecanım hiç değişmiicek gibi gelio ama ne yazıkkı herkesde olduğu gibi geçicek sanırsam:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:

10. 28 Ekim 2006
  11. CaRMiN

CaRMiN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    86
    bende daha evlenmedim ama 6 yıldır birlikteyiz...Hala onun yanına gideceğim zaman heycanlanıyorum.. Bana güzel söler söylediği zaman heycanlanıyorum..Çok nadir söylediği için heralde...

ama o kesinlikle bu heycanı kaybetti, çok da açık belli oluyo.. Tabi kadın erkek ilişkilerinde kadın her zaman daha verici oluyo...Vermekten bıktığı, vazgeçtiği ve karşılık göremediği zaman da boşanmalar başlıyo...(bence)

12. 28 Ekim 2006
  13. tutcshee

tutcshee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    BENCE SEVGİ HİÇBİR ZAMAN BİTMEZEVLİLİKTE

14. 11 Kasım 2006
  15. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    ben evliliğimde 4.yılımı bitirdim.5'ten gün alıyorum.elbette kavgalar ediyoruz,Allah'ım bu adamla nasıl evlendim dediğim zamanlar oluyor ama yine de garip bir şekilde her akşam onun işten gelmesini heyecanla bekliyorum...biraz gecikeceğim dediği zaman kızıyorum:))günde 3 kere aramazsa beni bişeymi oldu acaba derim.çoğu zamanda "bi seni seviyorum demek için aramıştım" der...ben ne çok güzelim ne manken gibi fiziğim var.hatta belki de pekçoğunuza göre vasat sayılırım.ama işte doğru insanı bulmak dediğimiz şey bu galiba.doğru insan ve doğru hareketler...çok şidddetli kavga ettiğimiz zamanlarda bile birbirimizi kıracak laflar etmemeye gayret gösterdik.ne olursa olsun kavga edipte ayrı asla yatmadım.o bi kaç kere denedi ama onuda yatırmadım.eşime hizmet etmekten gocunmadım.(tabi aynı karşılığı göreceğimi bildiğim için:))ve bence en önemlisi eşime annesi gibi değil karısı gibi davrandım...Allah'tan benim odunum yontulabilen cinsten çıktı:)))
    yanibekarlar o kadarda karamsar olmayın.hep kötü olmayabiliyor evlilikler:))

16. 11 Kasım 2006
  17. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    seni tebrik ediyorum arkadaşım,bende senin gibi düşünüyorum,tartışırken bile mesafeli olunursa saygı yitirilmiyor

18. 11 Kasım 2006
  19. garfield

garfield Rab'bim bana yeter... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kronick e katılıyorum .... bende 3.5 senelik evliyim.... 4 e az kaldı... bazen kavga, tartışma olmuyor değil... ama sevgiden mi alışkanlıktan mı hala tam olarak bilemiyorum, küs kalamıyorum.... özlüyorum eşimi... evlilik bu olsa gerek.... :bbo: :bbo: