Yeni Gelin Olacak Kızlar Nasıl Korunacaksınız? Hap-Prezervatif-Spiral vs

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve jayjay tarafından 23 Şubat 2010 başlatılmıştır.

23 Şubat 2010
    Konu Sahibi : jayjay
  1. jayjay

jayjay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Herkese Selam
    Yaza düğünüm var, henüz dr a gitmedim sormak için
    ancak düğünden sonra birkaç ay korunmak istiyoruz
    düğünden 3-6 ay sonra bebeğimiz olsun istiyoruz
    fakat ilk gecede bile hamile kalınabiliyor malum bilmiyorumkismile
    Doğum kontrol yöntemlerine düğünden birkaç ay önce başlanması
    gerektiğini duymustum
    özellikle hap kullananlar
    çünkü hemen hormun dengesi değişemiyormuş
    2-3 ay önceden kullanılmaya başlanması gerekiyormuş
    yeni evlenecek ya da evli olan ve tecrübeli arkadaşlarımızdan bu konudaki tecrübe ve
    fikirlerini bizimle burada paylaşmalarını rica ediyorum..
    Sizler neyle korundunuz?
    Spiralin hiç doğum yapmamış kişilerde uygun değilmiş diye duydum bu dogru mu?
    Hiç dra gidesim yok offffffffffffff
    düğünümüz temmuz gibi olur bakalım hayırlısı boshayallersmile

2. 23 Şubat 2010
  3. chess

chess Guru Editor

Beğenildi:
    32.180
    Ödül Puanları:
    463
    aslında hapı adetin ilk günü kullanmaya başladığın anda koruma başlar, zaten adet halinde ilişki olmadığı için, en azından beş gün ilişki olmadan hapı almış oluyorsun. ama senin dediğin 2-3 ay önce başalmak çok gereksiz, yok benim içim rahat etmez diyosan, bir ay önce başla.
    sonuçta doğum kontrol hapıda çok masum yuvarla gitsin bi hap değil, ufak tefek yan etkileri var
    aslında en güzeli, düğünden önceki adet günün 1. günü hapa başlamak, hapın kullanışı içinde yazıyor zaten bilmiyorsan. adetin 1. günü başla 21 gün iç, 7 gün ara ver şeklinde
    :hulya:

4. 23 Şubat 2010
  5. aycaaaaaaa

aycaaaaaaa can oğluşlarrıımm :)) Üye

Beğenildi:
    164
    Ödül Puanları:
    163
    prezervatif kullan diğerleri senin iin tehlikeli olabilir..daha temmuzda olcakmış ayrıca duğunun bunları ne duşunuosun daha şimdidenn..

6. 23 Şubat 2010
  7. bahar82

bahar82 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende yaklasik 3 senedir dogum kontrol hapi kullaniyorum ama aralarda bir kac ay icmeyip ara veriyorum doktorum hapa ilk basladigin ay hapin cokta guvenli olmadigini ek bi korunma yontemiyle de korunmamizi istemisti biz ilk ay hap+ prezervatif kullaniyoruz ikinci aydan itibaren sadece hap

8. 23 Şubat 2010
  9. BebisKoM88

BebisKoM88 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canim bence dügünden bir ay önce basla hap kullanmaya sonra dügünden sonra istersen hapi birak esin korunsun daha iyi zaten hemen bebek istiyormussunuz. Hapida ilk gece daha rahat oldugu icin tercih edebilirsin. Prezervatif pekde rahat olmaya bilir ilk icin bence.

10. 23 Şubat 2010
  11. Zynpmrt

Zynpmrt Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Kesinlikle doktora git bence. Ayrıca bunları önceden düşünmek faydalı . Ben doğum kontrol hapı ile korundum korunmayı bırakır bırakmazda hamile kaldım bir sakıncasını yaşamadım ama bu bünyeye göre değişen bişey yani bana göre doğum kontrol hapı kullanmak en rahatı bir başkasına göre prezervatif en rahatı olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktora gitmeni ve eğer hapa karar verirsen başkasından duyduğun bir hap yerine doktorunun verdiği hapı kullanmanı tavsiye ederim. Hem gidip kontrol olmanda iyi birşey anladığım kadarıyla 1-1,5 sene sonrasında bebek düşünüyorsun bebek önceside doktora gitmen oldukça yararlı olacaktır. Önceden tedbir almanı gerektirecek bişey olabilir bunları kontrol ettirmende fayda var. Madem temmuzda evleneceksin Mayıs ayının sonuna doğru bir kontrole git bence. Hap ilk ay tek başına koruyan bişey değil ikinci ayki kullanımında korumaya başlıyor bilgine.Şimdiden mutluluklar dilerim.

12. 23 Şubat 2010
  13. portakal_suyu

portakal_suyu Oğluşum Kollarımda Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Bence hap kullanma.Hele daha evlenmeden başlaman çok gereksiz.Çok uzun bir süre sonra da değil yani bebek fikriniz 6 ay dediğin su gibi akıp geçer bir de hadi dediğinde olmadığını da düşünmelisin ve doktora danışarak,muayene olarak bir korunma yöntemi belirlemelisin.

Hem kafanı şimdiden niye bunlara yoruyorsun ki ayakakbı,gelinlik falan bakasana sen..

14. 23 Şubat 2010
  15. jayjay

jayjay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    portakal gelinlik vs hersey hazır :)
    aslında daha erken yapacaktık da işte kısmet bu tarz şeyler
    dogum kontrol hapı kullanan bir arkadas sonrasında hamile kalmıs
    ve bebegı ölmüş
    bende hap kullanmak istemiyorum
    spiral icin fikriniz ne?
    1.5 yıl degil aslında, bebek icin en fazla 6 ay bekleriz öyle düşündük
    ama düşünsenize düğün olmuş 1 ay sonra hoop hamilesin
    ee ben ne anladım bu işten hiç gezmiycek miyiz biz ...

16. 23 Şubat 2010
  17. portakal_suyu

portakal_suyu Oğluşum Kollarımda Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    spirali genelde doğum yaptıktan sonra taktırıyor kadınlar,en azından benim çevremdekiler öyle :)) Ha olacağı varsa onda da %100 koruma yok.Komşunun gelini ilk çocuktan sonra spiral taktırmıştı ona rağmen bir kaç sene sonra 2. süpriz yaptı ona :KK46: Böyle örneklerde var.Herkesin bünyesi aynı değil.
    Bende evlenince 5-6 ay gezeyim tozayım dedim, 7.ayda bebek düşünmeye başladık ama 1 yıldır uğraşıyoruz.Daha bir de hap falan kullansam ne olurmuş bilmiyorum.Bence ilk gece için kondom düşün tadını çıkartın sonra zaten bu soruları sormana gerek kalmaz :)) ama kesinlikle muayene olmadan eczaneden hap alayım geceyim deme...ohaoldumsmile

Hem hamile kalmak öyle sandığın kadar kolay değil yani korunmasız girdiğin her cinsel ilişkide hamile kalacaksın diye bir şey söz konusu değil.Yumurtayı yakalayacaksın,çatladığında spermle karşılaşırsa döllenme bölünme bilmem ne...
    İlk denemede hamile kalanlarda var,sorun olmadığı halde 2-3 yıl bekleyenler de var.
    Bilgin olsun,araştır,öğren ama şimdi bunları düşünme eşin olacak kişiyle bu günlerinizin tadını çıkartın.Mutluluklar a.s.

18. 24 Şubat 2010
  19. jayjay

jayjay Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    evet çok heyecanlıyım
    evlilik nasıl birşey acaba.. ve sonra bebeğim olunca nasıl olacak
    herşey çok güzel ilerliyor
    bakalım hayırlısı
    içim içime sığmıyor gerçekten çok mutluyum:)
    sağolun kızlar