Yeni moda diş telleri

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 5 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  5 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  Diş sağlığında son yıllarda öne çıkan önemli tedavi yöntemlerinden biri de ortodontik tedavi yani diş telleri… Sağlıklı, güzel bir ağız ve gülümsemeye sahip olmanın yollarından biri de diş telleri kullanmak.

  [​IMG]
  Diş sağlığında son yıllarda öne çıkan önemli tedavi yöntemlerinden biri de ortodontik tedavi yani diş telleri… Sağlıklı, güzel bir ağız ve gülümsemeye sahip olmanın yollarından biri de diş telleri kullanmak.

  Bu trendin öncüsü pek çok ünlü isim de diş sağlığına verdikleri önemi, diş telleriyle objektiflere gülümseyerek yansıtıyorlar. Toplumun yükselen kültür seviyesinin göstergesi olarak bilinçli bireylerin tercih ettiği ortodontik tedavi (diş telleri) aynı zamanda yeni, keyifli bir aksesuar olarak kabul görüyor.

  Bu diş telleri sayesinde kendi doğal dişlerinizle estetik ve güzel bir diş dizisine, gülümsemeye sahip olabiliyorsunuz. Memorial Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Emek Kurtoğlu “Ortodontik tedavi” hakkında bilgi verdi.

  Yetişkinler de Diş Teli Kullanıyor

  Artık erişkinler de sıklıkla ortodonti tedavisi için uzmanların kapısını çalıyor. Çünkü tedaviler sanıldığı kadar uzun sürmüyor. 3 ile 6 ay arasında tedavi edilen vakalar var. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım olduğu gibi bu bölgelerin daha kolay ve etkin temizlenmesi sağlanıyor böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş oluyor.

  Çapraşık ve düzensiz dişler ağız bakımını zorlaştırıyor. Ne kadar düzenli ve özenli fırçalama yapılsa da yeterli bir bakım sağlanamıyor. Düzgün diş dizisi olmayan kişiler, ara yüz çürükleri ve ağız kokusuyla kliniğimize başvuruyorlar. Hatta sağlıksız ve düzensiz dişler ileri derecede diş eti iltihabı ve kemik erimesine yol açabiliyor.

  Bazı vakalarda ortodontik tedavi ile yeniden kemik oluşumu sağlanarak dişeti iltihabı nedeniyle kaybedileceği düşünülen dişlerin kurtarılması sağlanabiliyor. Besinlerin iyi çiğnenmemesi mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olur. Aynı şekilde bu durum geri dönüşü olmayan eklem problemine kadar yol açabilir. Yine diş telleriyle hastanın kapanışı düzeltilerek daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazandırılabiliyor.

  Diş Telleri Gülümsemenize Engel Değil

  Hastaların geri bildirimleri, çevreden olumlu tepkiler aldıkları, yeni aksesuarlarının çok sempatik ve ilgi çekici olduğu yönünde. Ayrıca günümüzde daha az fark edilen porselen braketlerle ortodontik tedavinin en çekinilen özelliği olan tel görünümünden kurtulmak mümkün. Hatta vakanın durumuna göre dişin görünmeyen arka kısımlarına da tel takılabilmekte.

  Ortodontik Tedavi Sırasında Yapılması Gerekenler

  Tedavi sırasında ağız bakımı çok büyük önem taşır. Orta yumuşaklıkta bir fırça ile düzenli fırçalamak gerekir. Elma, havuç gibi sert yiyecekler braketlerin kırılmasına neden olur. Özellikle kabuklu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Karamel gibi yapışkan yiyecekler braketlere yapışıp hem çürümelere hem de braketlerin kırılmasına neden olabilir. Bunlara dikkat edildiği sürece yemek yemekle ilgili sorunlar yaşanmaz.

  Bunlara ek olarak diş telleri ile sağlam bir gülümseyişin maliyeti porselen vener ve laminalara kıyasla çok daha ucuz ve sağlıklıdır. Tedavi maliyeti beşte bir oranında daha uygun fiyatlardadır.

  Bütün bunları göz önüne alarak hala diş tellerinden korkuyor musunuz?
  Kaynak:haber7
   
 2. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 3. xsxirinetuxgxba

  xsxirinetuxgxba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  320
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  duygu arkadasım merhaba, kac yasındasın acaba yani bende tel taktırmayı düsünüyorumda aklımda bazı sorular var cevaplarsan sevinirim. Kac ay kullandın, ne kadar ödedin ve yaşını merak ediyorum.
   
 4. 6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 5. xsxirinetuxgxba

  xsxirinetuxgxba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  320
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben 28 yasında oldugum icin acaba yasım gectimi diye düsündüm
   
 6. 18 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 7. çaqla

  çaqla Guest

  bende şeffaf istemiştim ama doktor istemedi şeffaf takarsak 2- 2buçuk sene sürer yumuşak bi dokusu oldugu için uzun zamanda az iş yapar dedi metal olursa dah akuvvetli oldugu için dah akısa zamanda dah aii olur dedi burdada amacımız kısa zamanda güzel gülmek olduğu için metal tktrmaya karar verdim perşembe günü takılcak
   
 8. 18 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 9. çaqla

  çaqla Guest

  :smiley-cool:bende şeffaf istemiştim ama doktor istemedi şeffaf takarsak 2- 2buçuk sene sürer yumuşak bi dokusu oldugu için uzun zamanda az iş yapar dedi metal olursa dah akuvvetli oldugu için dah akısa zamanda dah aii olur dedi burdada amacımız kısa zamanda güzel gülmek olduğu için metal tktrmaya karar verdim perşembe günü takılcak