Yeni yapılan yapılara sağlam diyebilir miyiz ?

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve rosenoire tarafından 1 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  """ALINTIDIR""Yeni evlerin hepsi sağlam diyemeyiz: ‘1999 sonrası yapılan evlerin hepsi sağlam mı?' derseniz tabii ki değil... Zemin etüdü yapılmadan gerçekleştirilen çok sayıda proje mevcut. Ancak artık projeleri gelişmiş yazılımlı bilgisayarlar yardımıyla yapıyorsunuz ki bu hataları önemli ölçüde ortadan kaldırıyor. Eskiden biz bunları tecrübelerimizle yapıyorduk. Yani el kararıyla. Bu önemli bir artı. Ancak buna karşın şantiye uygulamalarında aynı özenin gösterildiğini söyleyemeyiz.

  Örneğin binanın güvenliği açısından büyük önem taşıyan beton kaliteleri inşaattan inşaata çok büyük farklılık gösteriyor. Bu hazır beton fiyatlarına baktığımız zaman aradaki büyük fiyat farklılıklarından da ortaya çıkıyor. Piyasada çok ucuz fiyatlı buna karşın kalitesi yetersiz çok sayıda hazır beton var. Oysa ki bir bina için beton hayati önemdedir.

  Ayrıca 1999 öncesi yapılan binaların içinde çok sağlam yapılar var .Az sayıda da olsa hazır beton kullanılan ve zemin etüdü yapılmış yapılar mevcut .
  ALINTIDIR
   
  Son düzenleme: 1 Eylül 2009
 2. 1 Eylül 2009
  Konu Sahibi : rosenoire
 3. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Arkadaşlar belediyeler bile bu konuda çok bilgisiz.Çünkü 1989 yılında hazır beton kullanılmadığını iddia eden belediyede görevli kişiler var .Hatta o tarihte zemin etüdü yoktu diyecek kadar bilgisiz mühendislerimiz var maalesef.Bu konu kendi başıma geldiği için ve çok araştırıcı bir insan olduğum için konuyu açtım.
  Ancak 1989 tarihli statik projede görülen hazır beton adını , ve jeolojik zemin etüd kitabını gösterince ve de temel sisteminin radye temel olduğunu gören belediye çalışanlarının garip davranışlarına maruz kaldım .Hakaret boyutunda hoş olmayan davranışlar .
  Bir belediyede çalışan ve statik proje yapan bir inşaat mühendisi üstelik yaşı 50 yaş üzeri ise , nasıl olur da o tarihlerde hazır beton kullanıldığını bilemez .Üstelik zemin etüd kitabını görünce mosmor olur.
  Kısacası 1999 öncesi yapılan her bina nasıl kötü değilse , 1999 sonrası yapılan her binaya da iyi diyemeyiz.Çevrede yapılan binaları görüyoruz iyisi de var ama doğru düzgün temel yapılmayan yerlerde var.Ayrıca geçmişte düzgün olmayan evler yaptığını itiraf eden firmaların da şu anda dürüst çalıştığına inanmıyorum.