Yenidoğan Bebeğe Sünnet

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve MAVXIXGXUXN tarafından 17 Haziran 2008 başlatılmıştır.

17 Haziran 2008
    Konu Sahibi : MAVXIXGXUXN
  1. MAVXIXGXUXN

MAVXIXGXUXN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Önce herkese selamlar ve sağlıklı günler, ilk defa yazmama rağmen gebeliğimin ilk günlerinden itibaren siteyi takip ediyorum, bende 20. haftadayım ve ilk defa yazmak istediğim bi soru geldi aklıma, yenidoğan bebeğinizi sünnet ettirmeyi düşünürmüsünüz ve ya ne kadar sağlıklı olur bileniniz var mı? CADIARZU

2. 17 Haziran 2008
  3. morcadxix

morcadxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benim oğlum olsaydı doğum sırasında sünnet yaptırmayı düşünüyordum. ilerki yaşlara göre kimi doktorlar fiziksel sağlık açısından öneriyor, ayrıca psikolojik açıdan ilerde travmaya dönüşecek bir durum oluşması ihtimalini kaldırıyormuş. ilk 2 haftanın en ideal dönem olduğu yazıyor:

http://gebelik.org/bebekler/sunnet.html

http://www.yiyorumbuyuyorum.com/article.php?articleid=288

"yenidoğan döneminde yapılan sünnet işleminin cerrahi bir müdahale olarak da bir takım avantajları mevcuttur. Bu dönem sünnet işlemden 45 dakika kadar önce sürülen anestezik bir kremden (EMLA) sonra, halk arasında "çan" adı verilen alet yardımıyla ya da klasik cerrahi metodla yaklaşık 10 dakikalık bir zamanda tamamlanabilmektedir. Can metodunda sünnet derisinin iki metal parça arasında sıkıştırılması sonucunda bu işlem yapıldığı için sıklıkla ek dikiş konulmasına gerek kalmaz. Yenidoğan sünnet derisindeki damarlar daha küçüktür ve kanamaya ait sorunlar hemen hemen hiç görülmez. Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme hızlıdır."

4. 17 Haziran 2008
  5. MAVXIXGXUXN

MAVXIXGXUXN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Bencede mantıklı bir yol çocuk o korkuyla büyümesin istiyorum hem gerçi Allah bilir ama böyle bir imkan varsa kullanmak gerek diye düşünüyorum.

6. 17 Haziran 2008
  7. serayy

serayy çook şeker Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Aslında tıbbi açıdan iyi oluyor ama bende şöle 5 yaşlarında cicili bicili giydirip güzel bir törenle sünnet ettirmeyi çok isterim. Ne güzel bir adet düğün falan yapmak, şimdiden sünnet çocuklarını görünce özeniyorum, inşallah Allah banada nasip eder..

8. 18 Haziran 2008
  9. beyazmelek

beyazmelek Candan öte,candan ziyade Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    ben de doğar doğmaz sünnet ettirmeyi düşünüyorum oğlumu her açıdan daha sağlıklı imiş ben de öyle duydum. İlk gün olmasa bile göbeği düştükten sonra götürüp yaptırabilirim. Şöyle bir mevlid ve sünnet düğünü hevesim benim de var tabiki cicili bicili kıyafetlerle onu da 7 yaşlarındayken falan mutlaka yapacağım kısmetse, ama kesim işlemi önceden olsada farketmez.

10. 18 Haziran 2008
  11. BubleGum

BubleGum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben küçükken daha sünnet korkusu oluşmadan yaptırmak isterim. Bebekken de olabilir ama bebekken kıyamayız heralde.

12. 19 Haziran 2008
  13. PassioneLore

PassioneLore herkes haddini bilecek ! Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ben de erken donemde yaptırmak ıstıyorum
    daha fazla avantajı oldugu ıcın ama
    dogar dogmaz da yaptıramam sanırım
    bır de ben oglusuma sunnet merasımı yapmak ıstıyorum soyle guzel kıyafetler gıyebılır durumda olsun

14. 19 Haziran 2008
  15. andina222

andina222 nihayet bir anne... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bir erkek bebek anne adayı olarak ben de bu konuda yorum yapmadan geçemeyeceğim , aşı olurken bile canları acıyan bebeklerin her ne kadar uyuştursalar bile sünnette çok fazla acı duyacaklarına inanıyorum. sünnet sonrası yaşayacakları acıyı düşündükçe de yeni doğan sünneti fikri beni inanılmaz rahatsız ediyor. Biz bebeklere o kadar özen gösterirken , aman canı acımasın , aman düşmesin , bir yere çarpmasın diye üstüne titrerken vücudundan bir parçanın kesilmesi korkunç bir fikir bana göre.. Bu tarz konularda eskilerimiz en güzelini yapıyorlarmış , çocuk 7-8 yaşına gelince güzel bir düğünle , çocuğa alınan hediyelerle sünnet gerçekleştiriliyormuş ki benim erkek kardeşimin de sünneti böyle oldu. Ayrıca toplumumuzda sünnetin apayrı bir yeri vardır , ben çevremde hiç psikolojik olarak korku yaşayan çocuk görmedim tam tersi sünnet çocuklarını görüp özenir diğer çocuklar hep..

ayrıca söylemek istediğim son nokta, eskiden sünneti sünnetçiler yaparken ki tek işleri bu olduğu için profesyonelleşmiştir çoğu , yenidoğan sünneti diye bişey çıktıktan sonra herkes hastanede yaptırır oldu bebeklerinin sünnetini , bence hastanelerin daha fazla nasıl para kaparız diye düşünmelerinin sonucunda çıkmış yenidoğan sünneti , yoksa daha sağlıklı falan olduğuna inanmıyorum ben , yeni bir gelir kapısı yarattılar kendine..

ay çok şey yazdım ama içimdekileri dökemeden duramadım, içim acıyo ufacık bebelere yapılan ameliyatlarda..

16. 20 Haziran 2008
  17. Strawberry_83

Strawberry_83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.395
    Ödül Puanları:
    163
    selam kızlar benimde aklımda var bende doğumdan sonra yaptırmayı düşünüyorum daha ii oluyomuş hem büyüdükçe daha da zorlaşır diye düşünüyorum

18. 22 Ekim 2008
  19. çelik198408

çelik198408 iki erkekim iki aşkım Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    slm kıslar bende hemen yaptırmayı düşünüyorum çok güzel mevlüd takımı aldım oğluma zaten mevlüt sünnet bi arada çıkar peygamber efendimizde torunları hasan ve hüseyini 7 günlükken sünnet ettirmiş bu sonuçta dinimizin de emri ayrıca çocuk yürürken zor oluyormuş iyileşmesi dışardan sünnetten bu çocuğun psikolojisi bozuldu demesende bi eğitimci olarak çocuğun bilinç altında korkup etkileneceğini düşünüyorum