Yer döşemeleri

Konusu 'Kaplama ve Zemin Döşeme' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  1 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  [​IMG]
  Binalarda yer döşemesi binanın ve mekanın kullanım amacına göre şekillenir. Birçok yer döşemeleri malzemeleri mevcuttur. İç ve dış zemin kaplamaları farklıdır veya ofis ve ev için döşemeler farklıdır. Kullanım yeri ve amacına göre zemin döşemeleri çeşitlenmektedir.
  Evler için yer döşemeleri önem taşır. Yaşama mekanlarımız olan evlerin ıslak zeminleri için farklı, kuru zeminleri için farklı malzemeler kullanılır. Islak zeminler için neme ve suya dayanıklı malzeme olan seramik ve fayans kullanılmalıdır. Teras ve balkonlarda da seramik karolar yere döşenir.

  [​IMG]

  Temizliği kolay olan bu malzeme beton zemine yapıştırılarak döşenir. Araları derz dolgusu ile kaplanarak suyun ve nemin alta geçmesi engellenir.
  Evlerde salon ve oda zeminleri ahşap, laminat parke, lamine parke, halı gibi ürünlerle kaplanabilir. Seçimler zevke ve evin genel dekorasyona bağlıdır. Parke yer döşemeleri en sık kullanılan malzemedir. Lamine parkeler, masif ahşap tabakalardan oluşan yüzde yüz doğal bir üründür. Tabakalar birbirlerine 90 derece açıyla yapıştırılmıştır.
  Yüzeyi cilalı veya yağlı bir şekilde olur. İlk döşeme sonrası sistre ve cila gerektirmez ama zaman içinde defalarca sistre edilebilir. Lamine parkeler çeşitli renklerde olabilir. Genelde ahşap renklerinde kullanılır.

  Laminat parkeler ise doğal ahşap olmayan bir malzemeden üretilir. Bu malzeme daha dayanıklıdır. Laminat parke, balans tabakası ve taşıyıcı HDF üzerine kaplanan dekor kağıdı ve overlay tabakadan oluşur. Ahşap görünümlü ama ahşaba göre yüzeyi daha dayanıklı bir yer döşeme malzemesi dir.
  Evlerde duvardan duvara halı da zemin kaplaması olarak kullanılır. Zemine tamamen yapışan hiç boşluk kalmadan yerleştirilen bir özelliktedir. Çeşitli renk ve desenlerde duvarda duvara halı bulmak mümkündür. Leke tutmayan özellikli, farklı kalınlıklarda veya yapıda olan halılar vardır.
  Fabrikalarda, atölyelerde, ofislerde veya hastanelerde yer döşemeleri olarak kauçuk kaplamalar kullanılır. Çocuk parklarında, hastanelerde, spor merkezlerinde kullanımı uygundur.
  PVC kaplamalar okullarda, hastanelerde, bankalarda, spor salonlarında, mağazalarda, müzelerde vb. zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır. PVC malzeme antibakteriyel, hijyenik bir malzemedir. Leke tutmayan, yanmayan, solmayan bir üründür.


  [​IMG]